30. dubna 2016 • 09:32

Faksa sbíral komplimenty. Chválil ho kouč i hvězdný Spezza

NEJ góly Premier League: Kaneova dělovka i vítězná paráda Drinkwatera proti Reds NEJ góly Premier League: Kaneova dělovka i vítězná paráda Drinkwatera proti Reds
NA STŘÍDAČCE: Výborný si vyjasňuje se sudími vyloučení boleslavského hráče NA STŘÍDAČCE: Výborný si vyjasňuje se sudími vyloučení boleslavského hráče

Rok 2016 se zatím pro Radka Faksu vyvíjí přímo pohádkově. Vysoko draftovaný český talent počátkem ledna začal pravidelně nastupovat za Dallas a vypracoval se v téměř nepostradatelného centra třetí formace s Alešem Hemským a Antoinem Rousselem. "Není souboj, kterému by se vyhnul, nebo ho chtěl vzdát. Jeho přístup je nakažlivý," chválil po výhře 2:1 nad St.Louis, kterou Faksa pojistil gólem a nahrávou, trenér Lindy Ruff.

Začínal na deseti minutách na zápas, teď zvládá s klidem i sedmnáct. Chodí na důležitá vhazování, boduje a kvituje spolupráci s parťáky, se kterými umí ofenzivně zaskočit, když se útočné superzbraně jako Jamie Benn či Patrick Sharp zaseknou.

Stejně jako sérii s Minnesotou načal i první bitvu proti St.Louis ve 2. kole bojů o Stanley Cup vítězným gólem. Stal se mimo jiné teprve třetím hráčem v historii Stars, jehož první dvě branky ve vyřazovací části byly vítězné. "Moje dnešní trefa byla hlavně výsledek přečíslení, Hemský a Alex Goligoski to skvěle sehráli," popisoval dvaadvacetiletý mladík svou vítěznou dorážku z 56. minuty.

Ta přišla jen čtyři minuty poté, co tým Blues dokázal vyrovnaný duel na ledě texaského mužstva srovnat na 1:1. Odpověď na gól českého zelenáče, který byl později i díky nahrávce na první trefu zvolen hlavní hvězdou zápasu, už ale nenašel.

"Vždycky je na správném místě, zdobí ho jeho hokejové IQ. Navíc hraje výborně do obrany a nikdy nic neodflákne," řekl pro NHL.com lídr domácího mužstva Jason Spezza.

Dallasu stále chybí zraněný útočník Tyler Seguin a podpora útoku je tak důležitá od všech formací. Faksa hraje s Hemským a Rousselem už od konce základní části a této trojce to náramně klape. Urputný tah na branku zajišťuje francouzský provokatér, české duo zase přidává talent a entuziasmus.

"Jejich příspěvek dnes byl ohromný, po vyrovnání jsme přesně něco takového potřebovali," chválil trenér Lindy Ruff.

Faksa byl tedy tím, kdo měl poslední slovo. Jeho chuť bojovat a nevzdat žádný souboj se vyplatila a třináctka draftu z roku 2012 tak brzy předvedla neskrývanou gólovou radost. "Jsem nadšený po každém gólu. Možná až moc. Ale já si prostě užívám každý další zápas v NHL," vysvětloval novinářům.

Hosté: 51:32. Shattenkirk

Domácí: Lehtonen (Niemi) – Goligoski, Klingberg, Oduya, Johns, Russell, Demers – Ja. Benn, Eakin, Sharp – Janmark, Spezza, Eaves – Roussel, Faksa, Hemský – Moen, Fiddler, Sceviour. Trenér: Lindy Ruff.

Hosté: Elliott (Allen) – Bouwmeester, Pietrangelo, Edmundson, Shattenkirk, Gunnarsson, Parayko – Schwartz, Lehterä, Tarasenko – Steen, Berglund, Backes – Fabbri, Stastny, Brouwer – Ott, Brodziak, Upshall. Trenér: Ken Hitchcock.