11. května 2016 • 06:38

Pittsburgh nedopustil drama, vyřadil Washington a uvolnil Ovečkina pro MS

Jandač nominoval na MS: Nevešli se Kindl ani Kašpar Jandač nominoval na MS: Nevešli se Kindl ani Kašpar
Slavia - Jablonec: Jankovičův centr si do vlastní brány srazil Lüftner. Jablonec vede 1:0 Slavia - Jablonec: Jankovičův centr si do vlastní brány srazil Lüftner. Jablonec vede 1:0

Hokejisté Pittsburghu v úterním utkání 2. kola play off NHL porazili Washington 4:3 v prodloužení, vyhráli celou sérii 4:2 a postoupili do finále Východní konference, v němž se utkají s Tampou. Penguins v zápase ztratili vedení 3:0, nakonec o jejich triumfu rozhodl v 7. minutě nastaveného času Nick Bonino.

Dvěma góly položil základ k vítězství Phil Kessel, který nejprve v 6. minutě otevřel skóre přesnou střelou švihem přes obránce. Ve 28. minutě dal pak jeden ze dvou gólů v rozmezí 33 sekund ve čtyřminutové přesilové hře poté, co hostující obránce Brooks Orpik zasáhl vysokou hokejkou Patrica Hörnqvista.

Capitals se ale nevzdali, ještě do přestávky snížil T. J. Oshie, ve 48. minutě přidal kontaktní druhý gól Justin Williams a vyrovnávací branku domácí nabídli soupeři sami. Třikrát během dvou minut totiž nedovoleně vyhodili puk z obranného pásma mimo kluziště, hosté získali dvakrát za sebou přesilovou hru pět na tři a tu druhou využil sedm minut před koncem třetí třetiny obránce John Carlson.

V závěru třetí části mohl Washington dokonat obrat, jenže v další početní výhodě neuspěl. A v 67. minutě udeřilo na druhé straně, když brankář Braden Holtby sice zastavil střelu Carla Hagelina, na pohotovou bekhendovou dorážku Bonina už byl ale krátký.

"Je to ten nejlepší pocit v hokeji, když vyhrajete séri a spoluhráči na vás naskáčou," radoval se Bonino, jenž byl jedním ze tří nešťastníků, kteří byli ve třetí třetině vyloučeni za zdržování hry po odpálení puku za mantinel. "Ty pocity štěstí ani nejde vyjádřit slovy. Ještě se pořád trochu klepu," líčil bezprostřední pocity po zápase v kabině.

Po třetí třetině v ní panovala trošku jiná atmosféra. Slovo si prý vzal kapitán Sidney Crosby. "Řekl: Chlapi, pořád ten zápas máme ve svých rukou. Stále máme slušnou šanci to ukončit. Nesmíme to jednoduše vzdát. Stačí jeden gól a je to za námi. Co se stalo, stalo se. Už to nejde vrátit zpátky," tlumočil Crosbyho proslov obránce Ian Cole.

Podobně prý mluvil i trenér Mike Sullivan. A po utkání byl hrdý na to, jakou jeho tým prokázal odolnost. "Něco podobného jsem za ty roky, co se točím kolem hokeje, ještě neviděl," řekl Sullivan. "Víte, být třikrát za sebou vyloučen za vyhození puku a pak dostat vyrovnávací gól, to se těžko polyká. Ale hráči se s tím dokázali poprat a jsem na ně pyšný," prohlásil Sullivan, jehož tým si zahraje konferenční finále znovu po třech letech. V roce 2013 v něm nestačil na Boston.

Kouč poražených Barry Trotz ocenil sílu soupeře. "Pittsburgh má skvělý tým. Přeju jim v dalším průběhu play off hodně štěstí. Odvedli velký kus práce a mají teď možná nejlepší formu ze všech. V play off se to potvrdilo," řekl Trotz.

Hodně zklamaný byl nejlepší střelec dlouhodobé části Alexander Ovečkin, který v play off skóroval pětkrát, z toho dvakrát proti Penguins. I v jedenácté sezoně v NHL mu tak uniklo konferenční finále. "Je to další promarněná šance. Ale jsem hrdý na můj tým a spoluhráče. Bohužel jsme to znovu nezvládli a člověk se s tím těžko vyrovnává," řekl Ovečkin, který by si mohl zlepšit náladu na domácím mistrovství světa v Rusku.

Washington jen potvrdil prokletí vítězů Prezidentovy trofeje pro nejlepší tým základní části. Její držitel totiž vyhrál Stanley Cup jen osmkrát v historii - naposledy se to povedlo Chicagu v roce 2013.

Výsledek:

Pittsburgh - Washington 4:3 v prodl. (1:0, 2:1, 0:2 - 1:0)
Branky: 6. a 28. Kessel, 28. Hagelin, 67. Bonino - 39. Oshie, 48. Williams, 54. Carlson. Střely na branku: 42:39. Diváci: 18.650. Hvězdy zápasu: 1. Bonino, 2. Kessel (oba Pittsburgh), 3. Carlson (Washington). Konečný stav série: 4:2.