Pastrňák se vyřádil, připsal si 4 body. Mrázek dostal pět gólů

0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

SOUHRN | Český útočník David Pastrňák vstřelil v prvním utkání nové sezony NHL dva góly, na další dva přihrál a pomohl Bostonu k výhře na ledě Columbusu 6:3. Dvacetiletý rodák z Havířova byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, v němž jednu asistenci zaznamenal také jeho krajan David Krejčí.

Bruins se nepovedla první třetina a prohrávali 0:2. Pak ale začala naplno úřadovat formace Brada Marchanda na křídlech s Pastrňákem a letní posilou Davidem Backesem.

Marchand, který v utkání posbíral pět kanadských bodů za dva góly a tři asistence, ve 23. minutě ukořistil puk u zadního mantinelu, zpoza branky přihrál na volného Pastrňáka a ten poprvé překonal Sergeje Bobrovského. Obránce Seth Jones sice o čtyři minuty později vrátil domácím dvoubrankový náskok, jenže ve zbytku utkání už skórovali jen hosté. Ještě do druhé přestávky vyrovnal dvěma trefami Backes a ve třetím dějství Marchand dvěma góly strhl vítězství na stranu Bostonu.

Osmadvacetiletý útočník nejprve v 50. minutě doklepl puk do odkryté branky poté, co Bobrovskij zneškodnil samostatný únik Pastrňáka, o pět minut později po individuální akci zvýšil na 5:3. V poslední minutě pečetil výhru Pastrňák gólem do prázdné branky při power play.

Marchand potvrdil formu ze Světového poháru, kde přispěl k triumfu Kanady pěti trefami. "Hrál tam proti nejlepším hráčům na světě a dařilo se mu. Není pochyb o tom, že si z turnaje přivezl velkou porci sebevědomí," řekl trenér Bostonu Claude Julien.

Za normálních okolností by v elitní formaci nastoupil Patrice Bergeron, ten se ale v průběhu týdne zranil, a tak Julien musel vytvořit nový útok. "Byl to jeden z těch zápasů, kdy vám všechno vychází. Měli jsme i štěstí, puk se k nám několikrát odrazil, ale šli jsme tomu naproti nátlakovou hrou," uvedl Backes, jenž se v červenci upsal Bostonu jako volný hráč na pět let za 30 milionů dolarů.

"Je úžasný," rozplýval se nad jeho výkonem Marchand. "David je fenomenální hráč. Vždy jsem proti němu nerad hrával, ale až teď si naplno uvědomuji, jak skvěle umí s pukem a jaké má hokejové myšlení."

Palát a Šustr se prali, Mrázek se mračil

Tampa zdolala Detroit 6:4, přestože prohrávala 0:2 a 1:3. Asistencí se na jejím vítězství podílel Ondřej Palát, který se navíc ve třetí třetině popral se švédským obráncem Jonathanem Ericssonem. Pětiminutový trest za bitku si z utkání odnesl také český obránce v dresu vítězů Andrej Šustr.

Za Red Wings odchytal celý zápas Petr Mrázek a z 35 střel inkasoval pět gólů, poslední šestý vstřelili domácí do prázdné branky při power play. Český gólman až do 28. minuty hájil čisté konto, pak ho ale přesným zásahem do horního rohu branky zbavil neprůstřelnosti Jonathan Drouin.

Už za necelou minutu sice vrátil Detroitu dvoubrankový náskok Frans Nielsen, jenže druhá polovina zápasu patřila jednoznačně hráčům Tampy. Kontaktní gól na 2:3 šel na vrub Mrázka, který ve 34. minutě lacino pustil střelu Cedrica Paquettea z velkého úhlu. Ve třetí třetině pak strhli vedení na stranu Lightning Dan Boyle, Tyler Johnson a Alex Killorn.

Gólovou asistenci si připsal také další český útočník Radek Faksa, po jehož přihrávce pečetil výhru Dallasu nad Anaheimem 4:2 Adam Cracknell. Vítězně vstoupili do nové sezony obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu, kteří bez zraněného kapitána Sidneyho Crosbyho porazili Washington 3:2 po samostatných nájezdech.

Faksa pomohl k vítěznému startu

Gólovou asistenci si připsal také Radek Faksa, po jehož přihrávce pečetil výhru Dallasu nad Anaheimem 4:2 Adam Cracknell.

Pittsburgh znovu předvedl Stanley Cup

Vítězně vstoupili do sezony obhájci Stanley Cupu z Pittsburghu. Bez zraněného kapitána Sidneyho Crosbyho porazili Washington 3:2 po nájezdech. Velkou zásluhu na tom měl brankář Marc-Andre Fleury, jenž zneškodnil 39 střel a dva ze čtyř nájezdů, které rozhodl Phil Kessel.

Pod stropem v Pittsburghu už navždy bude viset památka na červnové vítězství ve Stanley CupuFoto Reuters / Charles LeClaire-USA TODAY Sports

Florida začala výhrou

Z výhry se radoval také Jaromír Jágr, neboť Florida udolala New Jersey 2:1 v prodloužení. Český útočník zaznamenal sedm střel na branku, jubilejního 750. gólu v soutěži se ale nedočkal. Byl však u toho, když Jonathan Marchessault, který v elitní řadě nahradil dlouhodobě zraněného Jonathana Huberdeaua, v 10. minutě otevřel skóre zápasu.

Za hosty vyrovnal v poslední minutě první třetiny P.A. Parenteau, který tečoval střelu Yohanna Auvitua, jemuž puk do palebné pozice předložil český nováček Pavel Zacha. Poté utkání dominovali oba brankáři - Roberto Luongo a Cory Schneider. Bod navíc pro Pantery vystřelil v polovině prodloužení Aleksander Barkov.

Výsledky:

Buffalo - Montreal 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 21. Moulson - 9. a 47. Gallagher, 24. Mitchell, 52. Shaw. Střely na branku: 31:24. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher, 2. Weber, 3. Montoya (všichni Montreal).

Columbus - Boston 3:6 (2:0, 1:3, 0:3)
Branky: 3. Wennberg, 18. Atkinson, 27. Jones - 23. a 60. Pastrňák (na druhou Krejčí), 34. a 38. Backes (na druhou Pastrňák), 50. a 56. Marchand (na první Pastrňák). Střely na branku: 31:37. Diváci: 18.144. Hvězdy zápasu: 1. Marchand, 2. Backes, 3. Pastrňák (všichni Boston).

NY Rangers - NY Islanders 5:3 (1:0, 1:0, 3:3)
Branky: 14. Grabner, 38. Zuccarello, 50. Kreider, 57. Pirri, 58. Miller - 41. Leddy, 45. Clutterbuck, 59. Nelson. Střely na branku: 39:28. Diváci: 18.200. Hvězdy zápasu: 1. Kreider, 2. Pirri, 3. Zibanejad (všichni Rangers).

Florida - New Jersey 2:1 v prodl. (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branky: 10. Marchessault, 63. Barkov - 20. Parenteau (Zacha). Střely na branku: 34:24. Diváci: 17.128. Hvězdy zápasu: 1. Barkov, 2. Luongo (oba Florida), 3. Schneider (New Jersey).

Dallas - Anaheim 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Branky: 4. Johns, 23. Korpikoski, 42. Roussel, 50. Cracknell (Faksa) - 15. a 42. Cogliano. Střely na branku: 20:35. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Cracknell (oba Dallas), 3. Cogliano (Anaheim).

Pittsburgh - Washington 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 29. Hörnqvist, 39. Malkin, rozhodující sam. nájezd Kessel - 1. a 47. Burakovsky. Střely na branku: 30:41. Diváci: 18.630. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Malkin (oba Pittsburgh), 3. Burakovskij (Washington).

St. Louis - Minnesota 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Branky: 11. Steen, 33. Jakupov, 45. Pääjärvi - 24. Suter, 53. Coyle. Střely na branku: 31:21. Diváci: 19.673. Hvězdy zápasu: 1. Jakupov, 2. Berglund, 3. Parayko (všichni St. Louis).

Winnipeg - Carolina 5:4 v prodl. (1:1, 0:2, 3:1 - 1:0)
Branky: 5. Matthias, 46. Wheeler, 54. Laine, 59. Perreault, 63. Scheifele - 12. Skinner, 25. Stempniak, 30. Staal, 46. Rask. Střely na branku: 26:27. Diváci: 15.296. Hvězdy zápasu: 1. Wheeler (Winnipeg), 2. Stempniak (Carolina), 3. Laine (Winnipeg).

Tampa Bay - Detroit 6:4 (0:2, 2:1, 4:1)
Branky: 28. Drouin, 34. Paquette, 44. Boyle, 49. Johnson (Palát), 57. Killorn, 59. Filppula - 4. a 9. Vanek, 29. Nielsen, 58. DeKeyser. Petr Mrázek odchytal za Detroit 59 minut, z 35 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 85,7 procenta. Střely na branku: 36:32. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Johnson, 2. Drouin (oba Tampa), 3. Vanek (Detroit).