Voráček dvěma góly zastavil Carolinu, Jágr pomohl nahrávkou

Autor: mto, ČTK
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

SOUHRN | Pátý zápas sezony byl tím zatím nejpovedenějším pro českého hokejistu Jakuba Voráčka z Philadelphie. Pod výhru 6:3 nad Carolinou se podepsal dvěma góly a jednou asistencí a stal se hlavní hvězdou utkání. Jaromír Jágr svou druhou nahrávkou v sezoně přispěl k hladkému vítězství Floridy nad Coloradem 5:2.

Carolina se ve Philadelphii ujala v začátku druhé třetiny vedení 2:0, domácí ale během dalších čtrnácti minut čtyřmi góly skóre otočili. Obrat načal ve 25. minutě obránce Brandon Manning, jenž si sjel k brance na přihrávku Voráčka , vylákal gólmana Eddieho Läcka a pak zasunul puk do prázdné branky.

S ročním příjmem 10 milionů dolarů nejlépe placený český hráč v soutěži o tři minuty později vyrovnal na 2:2, když šikovně tečoval střelu dalšího zadáka Ivana Provorova. O další góly Letců se postarali Matt Read a Shayne Gostisbehere. Za hosty sice ve 39. minutě snížil Lee Stempniak, ve třetí třetině ale korunovali výhru Philadelphie Wayne Simmonds a Voráček, který v 58. minutě střelou švihem upravil na konečných 6:3.

Sedmadvacetiletý rodák z Kladna sice čekal na svůj první zásah v sezoně až do pátého zápasu, ale pořád je na tom o hodně lépe než před rokem. To poprvé skóroval teprve v listopadu a dva góly měl na kontě až po 31 zápasech. "Vím, co mohu dokázat, pokud se na ledě cítím dobře. A já si připadám silný na bruslích, což je pro mě hlavní," uvedl po utkání.

A chválili ho i ostatní. "Dnes to byl jeden z jeho nejlepších výkonů. Od začátku do konce hrál na vysoké úrovni," řekl kouč Dave Hakstol. "Musím před Jakubem smeknout. Dnes sešlápl plyn. Za stavu 0:2 nás dostal zpátky do hry," přidal útočník Matt Read.

Florida přejela Colorado

Florida pořádala po zápase s Coloradem klubovou halloweenskou párty a Jágr a spol. na ni dorazili v dobré náladě. Po první třetině sice prohrávali 0:1, pak ale vývoj čtyřmi góly otočili.

Nejprve ve 22. minutě vyrovnal v přesilové hře po skvělé Jágrově přihrávce Aaron Ekblad, ve 38. minutě premiérovým gólem v NHL dostal Pantery do vedení Shane Harper, ve 45. minutě přidal třetí gól další nováček Jonathan Marchessault a za další minutu zvýšil na 4:1 druhou trefou v zápase Harper.

Kanadský útočník nebyl nikdy draftován, až dosud se protloukal v nižších zámořských soutěžích, před devíti dny ale ve 27 letech konečně okusil slavnou NHL a nyní už si hýčká puk, kterým ve slavné soutěži poprvé skóroval. "Samozřejmě byly doby, kdy jsem si myslel, že v NHL gól nikdy nedám, ale pořád jsem doufal, že to dokážu. Člověk o sobě začne pochybovat, ale pak musíte najít sebevědomí a jít si za svým snem," řekl hrdina večera.

Radost za něho měli i spoluhráči. "Myslím, že všichni víte, jaká se tady v kabině vytvořila parta. Takže vidět kluka, který ve 27 letech konečně vstřelí svůj první gól v NHL a ve stejném zápase přidá ještě jeden, je něco úžasného," poznamenal Vincent Trocheck, jenž ve 47. minutě uzavřel skóre zápasu.

Palát asistencí podpořil Lightning

Ondřej Palát v Ottawě chvilku slavil svůj druhý gól v sezoně, nakonec se ale musel spokojit jen s asistencí. Na začátku druhé třetiny český útočník v přesilové hře tečoval střelu obránce Antona Stralmana, později se ale ukázalo, že puk na cestě do branky ještě usměrnil Vladislav Naměstnikov.

Každopádně to bylo poprvé v sezoně, co hokejisté Tampy dali první gól v utkání a v cestě za výhrou už je pak nic nezastavilo. Ve 27. minutě využil další přesilovku kapitán Steven Stamkos, pak sice domácí snížili, ale ve třetí třetině potvrdili triumf hostů Alex Killorn a Valtteri Filppula. "Dobrých čtyřicet padesát minut jsme hráli nejlepší hokej v sezoně. V první třetině jsme jasně dominovali, a i když z toho nebyl gól, měli jsme na čem stavět," uvedl Stamkos.

Mrázek nechytal, Vancouver poprvé prohrál

Čtvrtou výhru za sebou ukořistil Detroit, který díky dvěma gólům Gustava Nyquista porazil San Jose 3:0. První čisté konto v sezoně si díky 30 zákrokům připsal Jimmy Howard, který podruhé v ročníku nastoupil místo Petra Mrázka, jenž o den dříve vychytal výhru nad Nashvillem.

První porážku utrpěli dosud suverénní hokejisté Vancouveru, kteří sice v Los Angeles dokázali smazat tříbrankové manko, další senzační obrat už ale do konce nedotáhli a prohráli 3:4 po samostatných nájezdech.

Kromě běžné sady utkání se hrál v noci na neděli také jeden speciální duel. V zápase Heritage Classic se pod širým nebem utkaly legendy Winnipegu a Edmontonu a výhru slavili domácí Jets. Pod vítězství 6:5 se pěti body podepsal stále bleskový Fin Teemu Selänne.

Výsledky:

Chicago - Toronto 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 1:2, 2:1 - 0:0)
Branky: 4. a 58. Anisimov, 32. Motte, 59. Pánik, rozh. nájezd Panarin - 30. a 45. Nylander, 20. Bozak, 39. Van Riemsdyk. Střely na branku: 35:34. Diváci: 21.735. Hvězdy zápasu: 1. Panarin, 2. Anisimov (oba Chicago), 3. Nylander (Toronto).

Boston - Montreal 2:4 (0:0, 0:2, 2:2)
Branky: 46. Moore, 49. Spooner ( Krejčí ) - 32. Gallagher, 38. Danault, 48. Byron, 53. Mitchell. Střely na branku: 21:29. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Gallagher, 2. Mitchell (oba Montreal), 3. Moore (Boston).

Ottawa - Tampa Bay 1:4 (0:0, 1:2, 0:2)
Branky: 36. Neil - 23. Naměstnikov (Palát), 27. Stamkos, 49. Killorn, 59. Filppula. Střely na branku: 28:35. Diváci: 15.918. Hvězdy zápasu: 1. Naměstnikov (Tampa), 2. Neil (Ottawa), 3. Filppula (Tampa).

Detroit - San Jose 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 25. a 36. Nyquist, 47. Athanasiou. Střely na branku: 32:30. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Nyquist, 2. Athanasiou, 3. Howard (všichni Detroit).

Florida - Colorado 5:2 (0:1, 2:0, 3:1)
Branky: 38. a 46. Harper, 22. Ekblad (Jágr), 45. Marchessault, 47. Trocheck - 8. Comeau, 46. Duchene. Střely na branku: 38:28. Diváci: 14.326. Hvězdy zápasu: 1. Harper, 2. Marchessault, 3. McKegg (všichni Florida).

Philadelphia - Carolina 6:3 (0:0, 4:3, 2:0)
Branky: 28. a 58. Voráček, 25. Manning (Voráček), 36. Read, 38. Gostisbehere, 52. Simmonds - 21. Faulk, 24. Staal, 39. Stempniak. Střely na branku: 27:30. Diváci: 19.668. Hvězdy zápasu: 1. Voráček, 2. Provorov, 3. Mason (všichni Philadelphia).

Washington - NY Rangers 2:4 (2:0, 0:3, 0:1)
Branky: 2. Eller, 15. Ovečkin - 32. a 35. Vesey, 23. Pirri, 60. Nash. Střely na branku: 28:26. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Vesey (Rangers), 2. Ovečkin, 3. Eller (oba Washington).

Nashville - Pittsburgh 5:1 (1:1, 4:0, 0:0)
Branky: 4. a 40. Arvidsson, 23. a 32. Fiala, 31. Järnkrok - 1. Wilson. Střely na branku: 30:35. Diváci: 17.113. Hvězdy zápasu: 1. Fiala, 2. Arvidsson, 3. Saros (všichni Nashville).

Dallas - Columbus 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 37. Anderson, 50. Hartnell, 59. Calvert. Střely na branku: 32:26. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Anderson, 3. Jones (všichni Columbus).

New Jersey - Minnesota 2:1 v prodl. (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 52. Parenteau, 61. Hall - 22. Eriksson Ek. Střely na branku: 32:29. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Hall, 2. Parenteau, 3. Schneider (všichni New Jersey).

Calgary - St. Louis 4:6 (0:1, 2:3, 2:2)
Branky: 23. a 56. Versteeg, 23. Ferland, 50. Giordano ( Frolík ) - 7., 27. a 47. Perron, 33. Stastny, 39. Berglund, 60. Steen. Střely na branku: 27:40. Diváci: 18.076. Hvězdy zápasu: 1. Perron (St. Louis), 2. Versteeg (Calgary), 3. Pietrangelo (St. Louis).

Los Angeles - Vancouver 4:3 po sam. nájezdech (2:0, 1:2, 0:1 - 0:0)
Branky: 19. a rozh. nájezd Pearson, 5. McNabb, 21. Brown - 29. Granlund, 36. H. Sedin, 60. Edler. Střely na branku: 31:25. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Brown (Los Angeles), 2. Sutter (Vancouver), 3. Doughty (Los Angeles).