Zacha nahrál na dvě branky, Mrázek vítězil, Crosby gólem předčil Jágra

Autor: mto, ČTK
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

SOUHRN | V první formaci naskočil do utkání s Arizonou český útočník Pavel Zacha z New Jersey a přihrávkami se podepsal pod dvě branky Taylora Halla a Devils slavili výhru 5:3. Slušný večer za sebou má i gólman Petr Mrázek z Detroitu. Proti Carolině pochytal 29 střel a připsal si třetí výhru sezony (4:2). Naopak Michal Neuvirth z Philadelphie musel střídat a Flyers bez něj zápas proti Buffalu otočili a vyhráli 4:3 po samostatných nájezdech.

Po přihrávkách Zachy dvakrát skóroval Taylor Hall. Nejprve pro něho český nováček vybojoval puk při buly v útočném pásmu a Hall rychlou střelou zápěstím vyrovnal v 9. minutě na 1:1. V polovině druhé třetiny vyslal Zacha svého parťáka do jízdy šikovným postrčením kotouče ve středním pásmu a Ďáblové se ujali vedení 2:1, které ve 35. minutě navýšil Adam Henrique.

"Zacha je skvělý mladý hráč, velký a silný a na svůj věk velmi vyspělý," pochválil Hall devatenáctiletého rodáka z Brna. "Není mnoho mladíků, kteří by měli takový přehled, jaký třeba ukázal při tom vyhraném vhazování. Je zábava s ním hrát," dodal Hall.

Kojoti ve třetí třetině dokázali manko smazat zásluhou dvou gólu obránce Ekmana-Larssona, jenže dvě minuty před koncem rozhodl o výhře New Jersey v přesilové hře Travis Zajac, který pak ještě vítězství potvrdil v poslední minutě gólem do prázdné branky při power play.

Šustr pomohl dvěma nahrávkami

Klíčem k triumfu Tampy proti Torontu byla už první třetina, v níž hosté získali tříbrankový náskok a ve dvou gólech měl prsty obránce Andrej Šustr. Ve druhé minutě pohotově zastavil na útočné modré čáře rozehrávku Maple Leafs, vyslal před branku Stevena Stamkose a ten sám tváří v tvář brankáři Andersenovi otevřel skóre. V 18. minutě pak český bek šikovnou zadovkou od mantinelu našel v palebné pozici znovu Stamkose, jenž tvrdou ranou z voleje zvýšil už na 3:0.

Domácí sice přestříleli svého soupeře v poměru 43:24, poprvé se ale prosadili až v poslední minutě druhé třetiny, kdy William Nylander upravil v přesilovce na 1:4. Ve třetím dějství pak Toronto dokázalo snížit z 1:5 na 3:5, Lightning ale v 56. minutě pojistili náskok dvěma góly v přesilové hře, jimiž potrestali čtyřminutový trest mladíka Marnera za faul vysokou hokejkou.

Tampa si tak připsala páté vítězství ze šesti zápasů, naopak Maple Leafs už popáté prohráli. Nic platný jim znovu nebyl dobrý výkon jedničky posledního draftu Austona Matthewse, který zaznamenal gól a asistenci a s deseti body je nejproduktivnějším hráčem celé NHL.

O jediný bod zpět je Stamkos, který v úterý vedle dvou vstřelených gólů ještě na další dva přihrál. Nechybělo přitom mnoho a s Matthewsem mohli být spoluhráči. Toronto o něho totiž mělo v létě velký zájem, Stamkos ale den předtím, než se stal volným hráčem, o osm let prodloužil smlouvu na Floridě. "Vím, že to pro něho v létě bylo velmi těžké rozhodnutí. O to víc jsem rád, že mu dnešní večer vyšel," řekl trenér Tampy Jon Cooper. "Od začátku sezony mi pomáhá, že chodím na led s čistou hlavou a nemusím řešit budoucnost," poznamenal sám Stamkos.

Gudas se vrátil, Neuvirth střídal, Voráček rozhodl

Velký obrat předvedli hokejisté Philadelphie, kteří prohrávali s Buffalem už 0:3, nakonec ale zvítězili 4:3 po samostatných nájezdech. Trefou v penaltovém rozstřelu přispěl k úspěchu Letců i Jakub Voráček, vítězný gól si připsal jeho spoluhráč Claude Giroux.

V brance Flyers nastoupil Michal Neuvirth a v úvodní třetině neinkasoval. Jenže když ve 36. minutě Matt Moulson svým druhým gólem v zápase v přesilové hře zvýšil už na 3:0 pro hosty, poroučel se český gólman předčasně na střídačku. Steve Mason pak ve zbytku zápasu udržel čisté konto a pomohl svému týmu i dvěma zákroky při nájezdech.

Do těch Voráček málem vůbec nezasáhl. Ještě než domácí dvěma góly v 58. a v 59. minutě při přesilovce vyrovnali z 1:3 na 3:3, inkasoval český útočník tvrdou ránu od obránce Kulikova, který za to dostal trest na dvě minuty. Voráček vynechal zbytek základní hrací doby i část prodloužení, nakonec se ale na led vrátil.

Další povedený zápas odchytal Petr Mrázek , když se 29 zákroky podílel na výhře Detroitu 4:2 nad Carolinou. Red Wings, kteří díky gólu Thomase Vaneka a dvěma trefám Dylana Larkina vedli po první třetině už 3:0, tak zvítězili popáté za sebou.

Gólem se při svém premiérovém startu uvedl Sidney Crosby , který vynechal začátek sezony kvůli otřesu mozku. Kapitán Pittsburghu načal ve druhé třetině obrat zápasu s Floridou, která v polovině utkání vedla na ledě Tučňáků 2:0, nakonec ale zvítězili domácí 3:2. Jaromír Jágrse proti svému bývalému klubu neprosadil.

Výsledky:

Boston - Minnesota 0:5 (0:0, 0:4, 0:1)
Branky: 26. Coyle, 26. Stewart, 31. Suter, 37. Zucker, 56. Pominville. Střely na branku: 27:33. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Suter, 2. Dubnyk, 3. Zucker (všichni Minnesota).

New Jersey - Arizona 5:3 (1:1, 2:0, 2:2)
Branky: 9. a 30. Hall (na obě Zacha), 58. a 60. Zajac, 35. Henrique - 48. a 54. Ekman-Larsson (na druhou Hanzal ), 8. Martinook. Střely na branku: 35:31. Diváci: 12.756. Hvězdy zápasu: 1. Zajac, 2. Hall (oba New Jersey), 3. Ekman-Larsson (Arizona).

Pittsburgh - Florida 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 34. Crosby, 46. Hagelin, 50. Fehr - 19. Smith, 27. Pysyk. Střely na branku: 22:22. Diváci: 18.434. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Fehr, 3. Hagelin (všichni Pittsburgh).

Philadelphia - Buffalo 4:3 po sam. nájezdech (0:0, 0:3, 3:0 - 0:0)
Branky: 45. Konecny, 58. Schenn, 59. Streit, rozhodující sam. nájezd Giroux - 24. a 36. Moulson, 23. Ennis. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 36 minut, ze 17 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 82,4 procenta. Střely na branku: 41:25. Diváci: 19.209. Hvězdy zápasu: 1. Giroux, 2. Streit (oba Philadelphia), 3. Moulson (Buffalo).

Toronto - Tampa Bay 3:7 (0:3, 1:1, 2:3)
Branky: 40. Nylander, 49. Van Riemsdyk, 50. Matthews - 2. a 18. Stamkos (na obě Šustr), 8. Killorn, 28. Hedman, 47. Kučerov, 56. Naměstnikov, 56. Drouin. Střely na branku: 43:24. Diváci: 19.449. Hvězdy zápasu: 1. Stamkos, 2. Kučerov, 3. Naměstnikov (všichni Tampa).

St. Louis - Calgary 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Branky: 46. Shattenkirk - 4. Wideman, 11. Engelland, 23. Bennett, 59. Gaudreau. Střely na branku: 24:30. Diváci: 17.337. Hvězdy zápasu: 1. Bennett, 2. Elliott, 3. Wideman (všichni Calgary).

Dallas - Winnipeg 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)
Branky: 15. Ritchie, 26. Eaves, 48. Seguin - 40. Armia, 60. Scheifele. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18.040. Hvězdy zápasu: 1. Niemi, 2. Eaves, 3. Shore (všichni Dallas).

Detroit - Carolina 4:2 (3:0, 1:2, 0:0)
Branky: 12. a 16. Larkin, 5. Vanek, 38. Athanasiou - 27. Staal, 34. Rask (Nestrašil). Petr Mrázek odchytal za Detroit celý zápas, z 31 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 93,5 procenta. Střely na branku: 25:31. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Athanasiou, 3. Glendening (všichni Detroit).

Los Angeles - Columbus 3:2 v prodl. (0:0, 1:2, 1:0 - 1:0)
Branky: 34. Kopitar, 55. Doughty, 62. Martinez - 22. Saad, 35. Atkinson. Střely na branku: 30:21. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Martinez, 2. Kopitar (oba Los Angeles), 3. Atkinson (Columbus).

Vancouver - Ottawa 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)
Branky: 8. a 43. Dzingel, 58. Pageau. Střely na branku: 22:28. Diváci: 18.471. Hvězdy zápasu: 1. Dzingel, 2. Anderson (oba Ottawa), 3. Stecher (Vancouver).

San Jose - Anaheim 2:1 v prodl. (1:0, 0:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 8. Pavelski, 62. Vlasic - 38. Wagner. Střely na branku: 36:20. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. Vlasic (San Jose), 2. Gibson (Anaheim), 3. Pavelski (San Jose).