2. listopadu 2008 • 08:00

Plekanec režíroval výhru Montrealu

SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz
SESTŘIH: Vancouver - Nashville 1:4. Hronkův tým tentokrát otočit nedokázal

VIDEO Nejpovedenější zápas letošního ročníku NHL odehrál v sobotu český hokejista Tomáš Plekanec. Útočník Montrealu nasbíral doposud tři body, ovšem v souboji s New Yorkem Islanders bodově explodoval.

Plekanec zaznamenal dvě branky a shodný počet asistencí a společně se stejně produktivním Kovaljovem zařídili výhru Canadiens 5:4.

Montreal přitom po dvou třetinách prohrával už 1:4. K obratu zavelel v závěrečné části Plekanec, jenž dvěma góly snížil na rozdíl jediné branky.

Nejdříve se prosadil z dorážky, podruhé překonal brankáře Yanna Danise rychlou střelou zápěstím. "Puk se odrazil od mé lapačky. Měl jsem ho mít," řekl náhradní brankář Danis, jenž zastupuje jedničku Ricka DiPietra. Ten kvůli zranění kolena bude týmu chybět čtyři až šest týdnů.

Na Plekancovy zásahy navázal prvním gólem v sezoně Christopher Higgins a obrat dokonal Kovaljov. "Je fajn, že jsme prokázali charakter a dokázali i za nepříznivého stavu zabojovat až do konce. Naším největším problémem je, že když soupeř dobře bruslí a vytváří na nás tlak, tak nehrajeme," uvedl po zápase ruský útočník.

Martin Erat sehrál klíčovou úlohu při vítězství Nashvillu 3:2 nad Floridou. Český útočník nejdříve vyrovnal v 50. minutě na 2:2 a v penaltovém rozstřelu byl jediným úspěšným střelcem.

"Marty (Erat) je tvořivý hráč. Má dvě nebo tři řešení nájezdu, a když to provede, myslím si, že brankář nemá příliš šancí ho zastavit," chválil trenér Barry Trotz Erata, který je se šesti góly nejlepším střelcem týmu.

"Má letos zase o trochu více odpovědnosti a pozice jednoho z lídrů týmu se zhošťuje dobře," dodal Trotz. "Snažím se celou dobu dělat věci stejně. Právě teď se všechno daří, ale sezona je dlouhá," řekl Erat.

Na jeho trefu v rozstřelu nedokázal reagovat Rostislav Olesz. Přitom v normální hrací době se ve svém 200. utkání v NHL ze samostatného úniku prosadil.

"Byl to hezký pas od našich obránců. Dostal jsem se za záda obránců Nashvillu a vyhrál souboj s gólmanem," líčil Olesz vyrovnávací branku na 1:1. Proti svým bývalým hráčům z Nashvillu nechytal Tomáš Vokoun, jehož v brance Floridy nahradil Craig Anderson.

Poprvé v letošním ročníku hájil branku Atlanty Ondřej Pavelec. Po dvou třetinách vystřídal na ledě New Jersey za stavu 0:6 Johana Hedberga a v závěrečné části chytil všech šest střel Devils.

O jeho premiérový start se zasloužil i Patrik Eliáš, jenž si v zápase připsal gól a asistenci a pomohl vyhnat Hedberga z branky. O svém vítězství rozhodlo New Jersey v prostřední části, kdy dalo pět branek.

"Jsme velmi málo odolný tým. Nacházíme se v obtížné situaci," uvedl trenér Thrashers John Anderson, jehož tým prohrál pošesté za sebou.

Devils přišli o svou brankářskou jedničku Martina Brodeura, který v druhé třetině odstoupil pro problémy s levým loktem. "Uvidíme, jak se bude cítit zítra a jak rychle se bude zotavovat," řekl trenér Brent Sutter na adresu nejvytíženějšího brankáře soutěže.

Hokejisté Toronta ještě v 53. minutě prohrávali s lídrem NHL New Yorkem Rangers 0:2, ale v závěrečných osmi minutách pětkrát skórovali a zvítězili 5:2. Prvním gólem v NHL se na obratu podílel John Mitchell, trefil se i český obránce Pavel Kubina za asistence Tomáše Kaberleho.

"Nevím, proč se to stalo. Ještě jsem to nevstřebal," komentoval výpadek Rangers brankář Steve Valiquette, který zastoupil jedničku Henrika Lundqvista. "O výhru jsme přišli kvůli hloupým přihrávkám a ztrátám puku ve středním pásmu. Tím jsme dovolili Torontu vrátit se do zápasu," řekl kouč Rangers Tom Renney.

V pátém utkání po sobě se bodově prosadil český útočník Martin Havlát, když ve 49. minutě poslal Chicago potřetí v zápase na ledě Columbusu do vedení. Domácí však dokázali kontrovat a za asistence Rostislava Klesly si vynutili prodloužení. V něm mohl český obránce i rozhodnout, ale stejně jako jeho spoluhráč Fjodor Tjutin trefil jen tyčku.

"Tyčky byly dneska na naší straně, ale celkově si myslím, že spousta jejich střel šla z nevýhodných pozic a z dálky. To je dobře," uvedl gólman Cristobal Huet, jenž v utkání čelil 51 střelám. "Gólman byl klíčem k úspěchu. Byl skvělý a Jonny (Toews) je v nájezdech rovněž výborný. Proto jsme vyhráli," radoval se trenér Joel Quenneville po první výhře Chicaga na ledě soupeře.

Kapitán Pittsburghu Sidney Crosby nedohrál minulé utkání, ale spekulace o jeho možné další absenci se nepotvrdily. Na vítězství 6:3 na ledě St. Louis se podílel dvěma asistencemi a stal se první hvězdou utkání.

"Sidova (Crosbyho) řada udala tón zápasu. Hrál velmi dobře na hráče, jehož start byl nejistý," řekl trenér Michel Therrien, jenž mohl mít radost ze zvýšené produktivity svých svěřenců, neboť šest branek vstřelili hráči Pittsburghu v součtu posledních čtyř venkovních zápasů.

V brance St. Louis přesto vydržel až do konce Chris Mason, český gólman Marek Schwarz byl vedením klubu poslán zpátky na farmu.

Statistiky sobotních utkání:

Carolina - Edmonton 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 7. Ray Whitney - 59. a 60. Moreau, 27. Horcoff (Hemský).
Střely na branku: 34:32.
Diváci: 15.016.

Boston - Dallas 5:1 (1:1, 1:0, 3:0)
Branky: 3. a 55. Sturm (na první Krejčí), 22. Bergeron, 45. Kessel, 52. M. Stuart - 8. Avery.
Střely na branku: 25:36.
Diváci: 14.576.

Buffalo - Washington 5:0 (3:0, 1:0, 1:0)
Branky: 2. a 40. Vanek (na první Špaček, na druhou Kotalík), 14. Roy, 20. Pominville, 52. Paille.
Střely na branku: 27:29.
Diváci: 18.690.

Toronto - New York Rangers 5:2 (0:1, 0:1, 5:0) Branky: 53. a 57. Mitchell, 55. Blake, 55. Kubina (T. Kaberle), 58. Moore - 20. Callahan, 36. Betts.
Střely na branku: 35:20.
Diváci: 19.179.

New Jersey - Atlanta 6:1 (1:0, 5:0, 0:1)
Branky: 24. a 40. Parise, 15. Bergfors, 23. Eliáš, 30. Gionta (Eliáš), 40. Pandolfo - 47. Vjač. Kozlov.
Pozn: Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu 20 minut a neobdržel žádnou branku ze šesti střel, úspěšnost měl 100 procent.
Střely na branku: 32:20.
Diváci: 14.958.

New York Islanders - Montreal 4:5 (2:1, 2:0, 0:4)
Branky: 4. Streit, 13. Sim, 22. Guerin, 37. Nielsen - 3. a 56. Kovaljov (na obě Plekanec, na první Hamrlík), 48. a 50. Plekanec, 55. Higgins.
Střely na branku: 31:32.
Diváci: 14.429.

Columbus - Chicago 3:4 po náj. (1:1, 0:1, 2:1 - 0:0)
Branky: 17. Umberger (Voráček), 49. Tjutin, 53. Huselius (Klesla) - 14. Sharp, 39. Seabrook, 49. Havlát, rozhodující nájezd Toews.
Střely na branku: 51:24.
Diváci: 14.680.

Tampa Bay - Ottawa 3:2 po náj. (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0)
Branky: 35. Lecavalier (Krajíček, Prospal), 54. Carle (Prospal, Krajíček), rozhodující nájezd Arťuchin - 29. Vermette, 35. Heatley (Kuba).
Střely na branku: 34:31.
Diváci: 16.104.

Nashville - Florida 3:2 po náj. (1:1, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky: 50. a rozhodující nájezd Erat, 17. Weber - 18. Olesz, 32. Skrastinš (Kreps, Dvořák).
Střely na branku: 32:26.
Diváci: 14.909.

St. Louis - Pittsburgh 3:6 (2:1, 0:3, 1:2)
Branky: 10. Jackman, 19. Oshie, 56. Berglund - 18. Šatan, 27. Goligoski, 33. Malkin (Sýkora), 33. T. Kennedy, 57. Talbot, 60. J. Staal.
Střely na branku: 22:28.
Diváci: 19.150.

Phoenix - Minnesota 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)
Branky: 8. a 38. O. Jokinen - 22. Pouliot, 31. M. Koivu, 51. Belanger.
Střely na branku: 27:33.
Diváci: 14.817.

Los Angeles - Calgary 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)
Branky: 33. a 55. Möller - 17. Nyström, 27. Aucoin, 57. Langkow.