7. listopadu 2008 • 07:46

Sýkora se blýskl dvěma góly

PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

VIDEO - Český útočník Petr Sýkora se podílel ve čtvrtečním utkání NHL dvěma góly na vítězství Pittsburghu 5:4 nad Edmontonem a byl vyhlášen první hvězdou zápasu.

Jedenatřicetiletý hráč svými zásahy zvýšil v polovině utkání během necelých dvou minut na 5:0, přesto Oilers dokázali čtyřmi góly průběh utkání zdramatizovat. Jedním z úspěšných střelců Edmontonu byl i Aleš Hemský. Skóroval potřetí za sebou a byl třetí hvězdou zápasu.

Podruhé za sebou nastoupil český brankář Ondřej Pavelec k utkání NHL od úvodní minuty a opět dovedl Atlantu k vítězství. Jedenadvacetiletý gólman obdržel stejně jako v předchozím startu tři branky, zlikvidoval 24 střel a Thrashers v souboji dvou nejslabších týmů Východní konference porazili New York Islanders 4:3.

Přitom po dvou třetinách Atlanta prohrávala 1:3 a trenér John Anderson musel o přestávce pořádně zvýšit hlas. "Má velkou trpělivost, ale jednou za čas se rozčílí. Jako dneska. Pokud bychom hráli stejně jako v prvních dvou třetinách, nemohli bychom vyhrát," řekl útočník Vjačeslav Kozlov.

Sám zaznamenal první dvě branky týmu, při tom druhém již po 29 sekundách závěrečné části nastartoval obrat. O minutu později na ruského útočníka navázal Jason Williams a výsledek završil Tobias Enström. "Snad nás to nastartuje. Pro tým bylo hodně důležité získat v tomto zápase oba body," dodal střelec vítězné branky.

Gólman Vancouveru Roberto Luongo likviduje šanci Gartha Murrayho z Phonixu.

Také Tomáš Vokoun ve čtvrtek třikrát inkasoval. Dvaatřicetiletý gólman Floridy si připsal 29 úspěšných zákroků, ale jeho spoluhráči ho v útoku nepodpořili a Panthers prohráli v Los Angeles 2:3.

Po předchozím zápase s Islanders český obránce Michal Rozsíval bral na sebe zodpovědnost za dva góly, které New York Rangers obdrželi při vlastní přesilové hře, proti Tampě Bay třicetiletý zadák svá zaváhání napravil. K vítězství 5:2 pomohl dvěma finálními přihrávkami a Rangers v zápase využili celkově tři početní výhody.

"Je třeba ocenit práci asistenta Perryho Pearna. Provedl nějaké úpravy a vyplatilo se to," radoval se autor hattricku Chris Drury. Třígólového střelce v základní části měli Rangers naposledy v lednu 2007, kdy se stejný kousek povedl Martinu Strakovi. Do sestavy Tampy se po pětizápasové absenci kvůli potížím s třísly vrátil Radim Vrbata.

Třígólové představení sehrál i nováček Blake Wheeler, jenž se výraznou měrou zasloužil o vítězství Bostonu 5:2 nad Torontem. Dvěma asistencemi přispěl k úspěchu Bruins i český útočník David Krejčí, jenž byl oceněn titulem třetí hvězda utkání. Stejnou produktivitu jako Krejčí předvedl v zápase mezi Minnesotou a Coloradem i obránce Marek Židlický, jenž pomohl Wild k výhře 3:1 a stal se druhou hvězdou zápasu.

Hokejistům Washingtonu se v domácím zápase s Carolinou skvěle vydařil závěr. Ruský útočník Alexandr Sjomin dvakrát skóroval v posledních třech minutách, přičemž vítěznou branku na 3:2 vstřelil 10,9 sekundy před zazněním sirény. Na obě trefy mu přihrál jeho krajan Alexandr Ovečkin, v minulé sezoně se 65 góly nejlepší střelec NHL.

"Všichni mysleli, že se chystám střílet. Ale já udělal krok do středu, brankář povyjel a Sjominův obránce se stáhl ke mně. Byla to snadná přihrávka," smál se Ovečkin při popisu rozhodujícího gólu. V utkání zaznamenal celkem tři asistence.

Nepovedený vstup do zápasu měli i hokejisté Nashvillu, kteří na začátku druhé části prohrávali v Calgary již 0:5. Predators nakonec mohutně finišovali, přesto odjeli po výsledku 6:7 s prázdnou. K zdramatizování utkání přispěl český útočník Martin Erat, jenž byl u prvních tří branek svého týmu. Jeden gól dal a na další dva přihrál.

Rovněž hokejisté San Jose zaspali úvod a po šesti minutách prohrávali s hostujícím St. Louis 0:2, podařilo se jim ale výsledek otočit. Sharks zejména zásluhou Ryana Clowea, který vsítil dva góly a proměnil rozhodující nájezd v penaltovém rozstřelu, vyhráli 5:4.

Uchovali si tím před Rangers pozici lídra soutěže a zároveň udrželi i v osmém domácím utkání neporazitelnost.

Statistiky čtvrtečních utkání:

Boston - Toronto 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Branky: 8., 26. a 60. Wheeler (na druhou Krejčí), 6. Wideman (Krejčí), 58. Chára - 43. Steen (Kubina), 59. Grabovskij. Střely na branku: 35:36. Diváci: 15.391.

NY Rangers - Tampa Bay 5:2 (1:0, 1:1, 3:1)
Branky: 35., 41. a 60. Drury (na první a třetí Rozsíval), 17. Callahan, 49. M. Staal - 39. St. Louis (Prospal, Malík), 48. Malone. Střely na branku: 35:38. Diváci: 18.200.

Washington - Carolina 3:2 (0:1, 1:1, 2:0)
Branky: 58. a 60. Sjomin, 24. Fjodorov - 3. Walker (Melichar), 33. T. Ruutu. Střely na branku: 33:34. Diváci: 17.874.

Atlanta - NY Islanders 4:3 (1:1, 0:2, 3:0)
Branky: 5. a 41. Vjačeslav Kozlov, 42. Jason Williams, 52. Enström - 3. Sim, 30. Nielsen, 30. Hunter. Brankář Ondřej Pavelec odchytal za Atlantu celý zápas, obdržel tři branky z 27 střel a úspěšnost zásahů měl 88,89%. Střely na branku: 27:27. Diváci: 14.122.

Pittsburgh - Edmonton 5:4 (2:0, 3:1, 0:3)
Branky: 10. a 28. Šatan, 32. a 34. Sýkora, 16. Talbot - 39. Pisani, 43. Gilbert, 44. Hemský, 49. Souray. Střely na branku: 34:31. Diváci: 16.971.

Ottawa - Philadelphia 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Branky: 9. Volčenkov, 13. Heatley (Kuba), 29. Winchester, 59. Neil - 28. Asham. Střely na branku: 25:18. Diváci: 18.938.

Colorado - Minnesota 1:3 (0:2, 1:1, 0:0)
Branky: 33. Tucker - 4. Bouchard (Židlický), 8. Pouliot (Židlický), 30. Brunette. Střely na branku: 36:20. Diváci: 14.562.

Calgary - Nashville 7:6 (4:0, 2:3, 1:3)
Branky: 8. a 17. Conroy, 23. a 41. Iginla, 12. Bourque, 19. Sarich, 30. Langkow - 29. a 60. Weber (na první Erat), 23. Erat, 25. Arnott (Erat), 46. Legwand, 57. Fiddler. Střely na branku: 29:29. Diváci: 19.289.

Vancouver - Phoenix 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 12. Bieksa. Střely na branku: 32:28. Diváci: 18.630.

Los Angeles - Florida 3:2 (2:0, 0:0, 1:2)
Branky: 17. B. Boyle, 19. Preissing, 52. D. Brown - 43. Stewart, 60. Horton. Brankář Tomáš Vokoun odchytal 59 minut, obdržel tři branky z 32 střel a úspěšnost zásahů měl 90,62%. Střely na branku: 32:15. Diváci: 11.267.

San Jose - St.Louis 5:4 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 2:2 - 0:0)
Branky: 50., 59. a rozhodující nájezd Clowe, 10. J. Thornton, 28. R. Blake - 6. Tkachuk, 7. Stempniak, 48. McDonald, 51. Backes. Střely na branku: 43:29. Diváci: 17.496.