Krejčí zase zářil, jeden gól dal a na další přihrál

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Hokejový útočník David Krejčí se ve čtvrtečním utkání NHL podílel gólem a asistencí na výhře Bostonu na ledě Philadelphie 5:1.

Český reprezentant nejprve přihrál na úvodní gól zápasu Blakeu Wheelerovi, v 32. minutě pak svou třináctou brankou v sezoně zvyšoval vedení Bruins na 4:1.

Hosté na ledě dominovali od začátku zápasu a díky přesvědčivému vítězství si upevnili osmé místo v tabulce Východní konference. Na deváté New York Rangers má Boston už pětibodový náskok. "Skvěle jsme napadali a dostali soupeře pod tlak. Dnes jsme odvedli opravdu velmi dobrý kus práce, vytvořili jsme si spoustu šancí a vyčíslili to i góly," pochválil celý tým obránce Zdeno Chára.

Boston je přitom nejhůře střílejícím týmem v celé NHL, navíc na několik týdnů přišel o svého ofenzivního lídra Marka Savarda, jenž v neděli utrpěl těžký otřes mozku a možná si nezahraje ve zbytku sezony. "Nahradit Marka bude velice těžké. Je to vynikající hráč, který výborně tvoří hru," poznamenal Chára.

Jubilejní dvacátý gól v sezoně vstřelil ve čtvrtek Tomáš Plekanec a přispěl jím k výhře Montrealu nad Edmontonem 5:4 po samostatných nájezdech. Plekanec už v druhé minutě otevřel skóre zápasu, v penaltovém rozstřelu pak sice neuspěl, ale výhru Canadiens zařídil v páté sérii Andrej Kosticyn.

Domácí v utkání s nejslabším týmem soutěže třikrát nedokázali udržet vedení, nakonec si však připsali čtvrté vítězství v řadě a v tabulce Východní konference se už bodově dotáhli na šestou Philadelphii. "Není snadné hrát proti takovému soupeři, protože na rozdíl od nás nemá co ztratit. Získali jsme dva body, ale musíme hrát lépe," konstatoval obránce Andrej Markov. "Spokojení budeme až ve chvíli, kdy postoupíme do play off. To je náš cíl, a proto musíme v každém zápase poctivě makat," řekl Markov.

Vidina postupu do play off se naopak stále více vzdaluje hokejistům Floridy, kteří prohráli 0:3 v Coloradu a na osmou postupovou příčku ztrácejí už osm bodů. Hvězdou zápasu se stal útočník Paul Stastny, který v druhé třetině dvěma góly zařídil pro Avalanche rozhodující náskok.

Panterům nebylo nic platných 28 zákroků Tomáše Vokouna, ani jednou totiž nedokázali překonat svého bývalého spoluhráče v brance Colorada Craiga Andersona. Loňský Vokounův náhradník zneškodnil všech 27 střel a připsal si sedmé čisté konto v sezoně.

"Porazit bývalý tým je pokaždé výjimečná věc," netajil se Anderson. "Na Floridě jsem strávil dobré časy a se spoustou kluků jsem kamarád, ale teď hraji za jiný tým a oni jsou soupeři. Chci je porazit," dodal Anderson.

Paul Stastny vstřelil první gól v 25. minutě, když si před brankou počíhal na dorážku po střele Bretta Clarka. O deset minut později pak využil dvojnásobnou přesilovou hru, když předtím český útočník Radek Dvořák fauloval v oslabení a poslal svůj tým do tří.

Čtvrtou výhru v řadě vybojovali hokejisté Calgary, kteří porazili Ottawu 2:0 a v tabulce Západní konference si na osmém místě udrželi jednobodový náskok před devátým Detroitem, který rozstřílel 5:1 Minnesotu. Brankář Flames Miikka Kiprusoff zlikvidoval 33 střel a vychytal čtvrté čisté konto v sezoně.

Calgary se navíc bodově dotáhlo na sedmý Nashville, který neuspěl v přestřelce na ledě San Jose a prohrál 5:8. Predátoři přitom po dvou třetinách vedli 4:2, závěrečnou dvacetiminutovku ale totálně nezvládli a prohráli ji 1:6.

Měsíc před koncem základní části má první tým jistý postup do play off. Hokejisté Washingtonu, kteří vládnou celé NHL, se s předstihem stali vítězi Jihovýchodní divize. Druhá Atlanta po prohře 1:2 s Columbusem ztrácí na Capitals propastných 33 bodů, přičemž v posledních šestnácti utkáních základní části jich může získat už jen 32.

Návrat do NHL příliš nevyšel veteránovi Chrisu Cheliosovi, kterého ve středu povolalo vedení Atlanty z farmy. Osmačtyřicetiletý obránce se podepsal pod první inkasovaný gól, když ve snaze zblokovat střelu R. J. Umbergera puk srazil kolenem za záda gólmana Johana Hedberga. "Je to jako play off, jeden gól může rozhodnout," řekl po porážce nejtěsnějším rozdílem trojnásobný vítěz Stanleyova poháru, který je po Gordiem Howeovi druhým nejstarším hráčem, jenž kdy zasáhl do NHL.

Carolina - Pittsburgh 4:3 v prodl. (2:2, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky: 8. Whitney, 10. Boychuk, 23. E. Staal, 61. Pothier - 2. J. Staal, 6. Guerin, 27. Cooke. Střely na branku: 21:40. Diváci: 16.426.

NY Islanders - St. Louis 1:2 po sam. náj. (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 20. Moulson - 27. Berglund, rozh. nájezd Oshie. Střely na branku: 30:36. Diváci: 11.335.

Philadelphia - Boston 1:5 (0:1, 1:3, 0:1)
Branky: 21. Carter - 14. Wheeler (Krejčí), 25. Recchi, 31. Bergeron, 32. Krejčí, 53. Sturm. Střely na branku: 32:37. Diváci: 19.673.

Toronto - Tampa Bay 4:3 v prodl. (0:1, 2:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 30. a 37. Stalberg, 44. Bozak, 64. Kessel - 19. Stamkos, 37. Foster, 46. Downie. Střely na branku: 38:33. Diváci: 19.110.

Detroit - Minnesota 5:1 (3:1, 1:0, 1:0)
Branky: 3. a 55. Franzén, 10. Holmström, 11. Zetterberg, 33. Miller - 20. Ebbett (Havlát, Židlický). Střely na branku: 30:22. Diváci: 19.327.

Montreal - Edmonton 5:4 po sam. náj. (2:2, 1:0, 1:2 - 0:0)
Branky: 2. Plekanec, 10. Gionta, 36. Moen, 49. S. Kosticyn, rozh. nájezd A. Kosticyn - 3. Nilsson, 4. Gagner, 41. Cogliano, 50. Horcoff. Střely na branku: 26:25. Diváci: 21.273.

Colorado - Florida 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)
Branky: 25. a 36. Stastny, 57. Hendricks. Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celý zápas, z 31 střel inkasoval 3 góly a úspěšnost zásahů měl 90,3 procenta. Střely na branku: 31:27. Diváci: 11.458.

Columbus - Atlanta 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 7. Umberger, 36. Huselius - 58. Oduya. Střely na branku: 21:29. Diváci: 13.459.

Calgary - Ottawa 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Branky: 6. Mayers, 50. Higgins. Střely na branku: 25:33. Diváci: 19.289.

San Jose - Nashville 8:5 (1:1, 1:3, 6:1)
Branky: 15. a 44. Heatley, 52. a 55. Pavelski, 27. J. Thornton, 46. Malhotra, 58. Marleau, 60. Leach - 10. a 25. Hornqvist, 32. a 54. Dumont, 36. Wilson (Erat). Střely na branku: 26:45. Diváci: 17.562.