Autor: iSport.cz
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Hokejisté Finska zůstávají na MS v Rusku neporažení, po skalpu Běloruska porazili Německo hladce 5:1. Dvěma góly pomohl Suomi k výhře 18letý útočný zázrak Patrik Laine, který ve dvou utkáních na šampionátu nasbíral už šest kanadských bodů (4+2). Ve druhém odpoledním duelu Švýcaři prohráli s Norskem 3:4 v prodloužení a po překvapivé prohře s Kazachstánem opět zklamali své fanoušky.

Finové úspěšně zvládli i druhé vystoupení na mistrovství světa a v základní skupině B v Petrohradu porazili Německo 5:1. Po Bělorusech tak i dnešního soka zdolali výrazným čtyřbrankovým rozdílem. Dva góly Seveřanů dal osmnáctiletý útočník Patrik Laine, jenž navrch přidal i asistenci.

Finové po vlastním prohřešku proti pravidlům otevřeli v sedmé minutě skóre ze zkrácené přesilovky, když se již potřetí na turnaji prosadil parádní ranou mladík Laine. Z kruhu pro vhazování nejprve zakončením bez přípravy minul branku, vzápětí dostal nabito znovu a opravným pokusem již zacílil přesně.

Talentovaný forvard, u něhož se předpokládá jedna z nejvyšších pozic na letošním draftu, pak v 10. minutě připravil v další přesilovce gólovou pozici pro Jokinena, ten však místo zakončení do odkryté branky ještě poslal puk na brankoviště Komarovovi a bylo to 2:0.

Finové s přehledem kontrolovali zápas a jejich pohodu zvýraznila ještě další trefa při nestandardním počtu hráčů na ledě. V polovině utkání byl na konci kombinace při hře čtyři na čtyři Aho a přidal třetí gól Finů. Když v 38. minutě po Pyöräläho přihrávce stačilo Koskirantovi nastavit čepel hole, aby překonal Pielmeiera, bylo o vítězi rozhodnuto.

Ještě před druhou přestávkou sice povedenou střelou z mezikruží pokazil Koskinenovi čisté konto Macek, ale poslední slovo měl tři vteřiny před závěrečnou sirénou v přesilovce opět Laine. Z úhlu se trefil přesně do horního rohu německé branky.

Mistrovství světa v hokeji - skupina B (Petrohrad):

Finsko - Německo 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Laine (Hietanen, Jokinen), 10. Komarov (Jokinen, Laine), 30. Aho (Mikael Granlund), 38. Koskiranta (Pyörälä, Komarov), 60. Laine (M. Koivu, Mikael Granlund) - 39. Macek (Draisaitl, Kahun). Rozhodčí: Mayer (USA), Olenin (Rus.) - Kaderli (Švýc.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 6:9, navíc Holzer (Německo) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 4409.

Finsko: Koskinen - Kukkonen, Ohtamaa, Jaakola, Hietanen, Pokka, Lindell, Salmela - Pyörälä, Koskiranta, Komarov - Aho, M. Koivu, Mikael Granlund - Laine, Barkov, J. Jokinen - Pihlström, Sallinen, Pulkkinen. Trenér: Kari Jalonen
Německo: Pielmeier - Holzer, Ehrhoff, Reul, Müller, Boyle, Akdag, Braun, Ankert - Fauser, M. Goc, Kahun - Macek, Schütz, Gogulla - Rieder, Draisaitl, Reimer - Kink, Hager, Seidenberg. Trenér: Marco Sturm.

Norsko slaví první body na šampionátu

Hokejisté Norska porazili na mistrovství světa Švýcarsko 4:3 v prodloužení a získali tak premiérové dva body na turnaji. Duel moskevské skupiny, ve které hraje i česká reprezentace, rozhodl v 64. minutě v přesilovce Andreas Martinsen.

Švýcaři tak podruhé prohráli, opět ale získali bod. Pomohl jim k němu i gól Feliciena Du Boise v power play deset sekund před koncem normální hrací doby.

Souboj dvou týmů, které na úvod šampionátu prohrály, začal lépe pro Švýcary. Ve 3. minutě otevřel skóre Walser, který využil první přesilovou hru.

Početní výhoda, i když jen signalizovaná, pomohla ke gólu i Norům. V 15. minutě vyrovnal Ken Andre Olimb. Ve druhé třetině se poté Norsku podařilo vývoj zápasu otočit. Na jejím začátku se prosadil pohotově zakončující Röymark, v závěru poté v přesilovce Mathis Olimb.

Švýcaři byli sice střelecky aktivnější, snížit se jim však podařilo až v závěrečné dvacetiminutovce. Moserův gól dal hráčům ze země Helvétského kříže šanci na bodový zisk, kterého se nakonec i dočkali. Vyrovnat mohl Ambühl, ale podařilo se to až při závěrečné power play deset sekund před koncem normální hrací doby Du Boisovi.

V prodloužení mohl rozhodnout Ambühl, ale nedal, vzápětí byl vyloučen Weber a Norsko nabídnutou šanci k rozhodnutí využilo.

Mistrovství světa v hokeji - skupina A (Moskva):

Norsko - Švýcarsko 4:3 v prodl. (1:1, 2:0, 0:2 - 1:0)
Branky a nahrávky:
15. K. Olimb (M. Olimb, Zuccarello), 24. Röymark (Forsberg), 39. M. Olimb (K. Olimb, Rosseli Olsen), 64. Martinsen (M. Olimb, Trygg) - 3. Walser (Martschini, Weber), 44. Moser (Diaz, Niederreiter), 60. Du Bois (Diaz, Ambühl). Rozhodčí: Rantala (Fin.), Piechaczek - Ponomarjow (oba Něm.), McIntyre (USA). Vyloučení: 4:3. Využití: 2:1. Diváci: 4515.

Norsko: Volden - Holös, Nörstebö, Johannesen, Tollefsen, Trygg, Ödergaard - Bastiansen, Zuccarello, Martinsen - K. Olimb, M. Olimb, Rosseli Olsen - Röymark, Forsberg, Valkvae Olsen - Haga, Ask, Dahlström - Trettenes, Stene. Trenér: Roy Johansen
Švýcarsko: Mayer - Du Bois, Geering, Diaz, Blum, Weber, Grossmann, Schneeberger - Ambühl, Hollenstein, Martschini - Niederreiter, Moser, Haas - Hofmann, Andrighetto, Walser - Walker, Trachsler, D. Wieser - M. Wieser. Trenér: Patrick Fischer.

Program Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.