MATEMATIKA na MS: O co hrají Češi a jak může postoupit Slovensko?

Autor: jab, iSport.cz
0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?

Neděle nebyla na hokejovém mistrovství světa v Rusku zrovna "československým" dnem. Češi v šestém zápase na šampionátu poprvé prohráli, s Dány překvapivě 1:2 po nájezdech, a zašmodrchali si nit vedoucí k prvenství ve skupině A. V "béčku" si díky rychtě 0:5 od Finska nechali Slováci šanci urvat účast ve čtvrtfinále až na poslední řežbu s USA.

V penaltové loterii rozhodl o prohře českého týmu útočník Winnipegu a devítka draftu 2014 Nikolaj Ehlers. Češi vedli od 25. minuty po páté trefě kapitána Tomáše Plekance na MS, na začátku třetí třetiny ale vyrovnal v přesilové hře dorážkou Morten Madsen. Český tým si nepodařenými nájezdy, kdy brankář Dominik Furch třikrát ze tří nájezdů inkasoval, promarnil šanci zajistit si definitivně setrvání pro čtvrtfinále v Moskvě.

K tomu, aby se s jistotou nestěhoval do Petrohradu, potřeboval získat s Dány tři body. "Ten cíl byl jednoznačný. Chceme tady v Moskvě zůstat, protože je to velká výhoda. Je celkem jedno, proti komu bychom potom hráli," řekl po utkání novinářům trenér Vladimír Vůjtek .

Poslední zápas v základní skupině A čeká české hokejisty v úterý od 11.15 SELČ proti Švýcarsku. Po nedělní večerní výhře Švédska nad zemí Helvétského kříže 3:2 až po samostatných nájezdech má ale Vůjtkova squadra jistotu, že neskončí hůře než druhá. Určitě se tak vyhne ve čtvrtfinále Finsku a Kanadě, možnými soky zůstávají Německo, USA, Slovensko a Francie.

Na jistotu setrvání v Moskvě potřebuje Vůjtkův tým získat bod, aby se nemusel ohlížet na ostatní výsledky. K prvenství ve skupině pak tři.

Slovensko čeká bitva o vše s Američany

To náš východní soused má situaci nepoměrně těžší. Slováci padli s Finskem 0:5 a šanci na postup do čtvrtfinále mají jen díky americkému zaváhání s Německem. Pokud v pondělí Francie nepřekvapí Kanadu, stačí Slovensku v přímém souboji v úterý od 11.15 SELČ porazit USA.

„Šance stále žije, nemáme se na co šetřit. Musíme dát do zápasu s USA všechno, ale nesmíme zaváhat ani minutu,“ apeloval hned po Finech slovenský útočník Tomáš Marcinko.

Více o mistrovství světa v Rusku čtěte zde >>>

Buďte to ale pořádný oříšek, Slováci už sedm třetin po sobě na MS neskórovali. „Musíme poslední dva zápasy s Kanadou (0:5) a Finy (0:5) hodit za hlavu. Čeká nás těžký soupeř, mladí, talentovaní hráči, ale já nám věřím. Když budeme hrát s Američany tak, jako prvních třicet minut s Finy, tak postoupíme do čtvrtfinále,“ byl si v rozhovoru pro slovenskou televizi RTVS jistý brankář Július Hudáček.

Tak uvidíme, velké úterý o všem rozhodne.

Program Nominace Vstupenky Sestřihy z MS Výsledky MS v hokeji 2023 MS hokej U20

Mistrovství světa v hokeji 2024 se vrací do Česka. Od 10. do 26. května 2024 bude hostit MS v hokeji Praha a Ostrava. Česká hokejová reprezentace odehraje všechny zápasy v Praze, ve skupině B se postupně utká s Finskem, Norskem, Švýcarskem, Dánskem, Rakouskem, Velkou Británií a Kanadou.