Matěj Hejda
23. května 2016 • 18:55

Trnitá cesta zelináře. Kanaďan na MS napsal příběh pro Hollywood

Autor:

Tak klikatou cestu k poháru pro světové šampiony má za sebou jen málokdo. Kanadský hokejový brankář Cam Talbot se po nedělním finálovém utkání mistrovství světa v Rusku mazlil s trofejí. Přitom před lety nechybělo mnoho a hokej už teď deset let vůbec nehrál. „Není moc hráčů, kteří měli do profesionálního hokeje krkolomnější cestu. O to je však cennější, co jsem dokázal,“ raduje se zpětně osmadvacetiletý mistr světa. Když mu bylo šestnáct let a rozhodoval se, kam budou směřovat jeho další hokejové kroky. Byl ve velmi těžké situaci. Nikdo z nejvyšší juniorské ligy v Kanadě o něj nejevil zájem. Ani jeden jediný tým! Vypadalo to, že Talbot ukončí hokejovou kariéru a půjde na školu. „Začal jsem prodávat zeleninu v jednom obchodě, večer trénoval a čekal, co bude,“ vzpomínal Talbot v nedávném rozhovoru pro sportsnet.ca

Nakonec se ozval tým Hamilton Red Wings z ontarijské provinční hokejové ligy, že shání třetího gólmana.  Mladý brankář tenkrát neměl na výběr a nabídku přijal. „Zkoušel jsem to ještě v jiném týmu, ale tam mě tenkrát nakonec nechtěli. Pak se ozvali z Hamiltonu. Nabídli mi místo třetího brankáře. Neváhal jsem. Neměl jsem na výběr,“ usmívá se osmadvacetiletý gólman.

V Hamiltonu si musel rodák z nedaleké Caledonie nejdřív počkat na svoji šanci. V závěru prvního ročníku přišla. Místní Red Wings vyměnili prvního brankáře ke konkurenci a Talbot dostal šanci. Zaujal natolik, že v dalších dvou sezonách se stal prvním gólmanem. „Měl jsem tenkrát obrovské štěstí, kdybych nedostal šanci, tak dnes v NHL rozhodně nechytám,“ ví dobře urostlý brankář.

Lundqvist byl skvělý učitel  

Do nejlepší hokejové ligy světa však bylo stále daleko! Ve třetí sezoně v Hamiltonu dostal Talbot nabídku na sportovní vízum jít chytat na školu do 1600 kilometrů vzdálené Alabamy. Opět bez váhání přijal. „Potřebovali na poslední chvíli brankáře. Měl jsem tehdy asi dvě hodiny na rozmyšlenou. Neměl jsem co ztratit. Bylo mi téměř dvacet let. Pokud jsem chtěl zůstat u hokeje, potřeboval jsem se někam posunout,“ vzpomíná Talbot.

V Alabamě nakonec chytal tři roky. „Na ty časy hrozně rád vzpomínám. Hráli jsme tam skvělý hokej. Celé to angažmá byl obrovský zážitek. Pamatuju si, jak jsem tam poprvé snědl krokodýla. Chutnal jak kuře,“ smál se brankář, jenž na univerzitě překonal všechny gólmanské rekordy.

Po úspěšném angažmá na jihu Ameriky si Talbot výrazně pootevřel dveře do NHL.  Po třech letech na farmě New Yorku Rangers konečně dostal pozvánku mezi hvězdy slavného klubu. V sezoně 2013/2014 se stal druhým brankářem za nepostradatelným Henrikem Lundqvistem.

Brankář Cam Talbot s pohárem pro mistry světa.
Brankář Cam Talbot s pohárem pro mistry světa.

V té následující při zranění švédské hvězdy Talbot poprvé naplno zazářil. Odchytal téměř polovinu utkání a dotáhl Rangers k vítězství v základní části. „Ta sezona mi ohromně dala. Dokázal jsem si, že jsem schopný chytat v nejlepší lize světa. Henrik mi navíc hrozně pomohl. Byl skvělým učitelem. Psychicky mě posunul na další úroveň,“ na dálku děkuje slavnějšímu kolegovi.

Po skvělé sezoně po Talbotovi sáhl kanadský tým Edmonton Oilers a udělal z něj poprvé v kariéře prvního brankáře v NHL. V sedmadvaceti letech! Aby Talbotův příběh splnil všechny požadavky Hollywoodu, dostal po sezoně sympatický gólman pozvánku na světový šampionát v Rusku.

A zbytek už znáte. Na vrcholném turnaji Talbot skvělými výkony dotáhl Kanadu až ke zlatu. „Byl neuvěřitelný. Skvělý. Finové měli řadu prvotřídních šancí. Bylo parádní, jak chytal,“ pochválil po finále Talbota jeho hvězdný spoluhráč Connor McDavid.

Talbotova cesta k cenné trofeji je vskutku inspirující! 

VÍCE O MISTROVSTVÍ SVĚTA V RUSKU ČTĚTE ZDE >>>