+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
16. září 2015 • 13:12

Hokejisté už řeší dresy na Světový pohár. Znovu z vlajky? Ne!

Autor: ,
Michael Frolík v netradičním dresu na ZOH v Soči v roce 2014. ###BLOK-TOP-VIDEA###

Česká hokejová reprezentace se v přípravě na Světový pohár, který se uskuteční příští rok v září v Torontu, představí v jednom zápase i domácím fanouškům. Pořadatelé akce zatím oficiálně zveřejnili jen rozpis turnaje, generální sekretář Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Martin Urban ale řekl, že se s utkáním v domácím prostředí počítá."Všichni evropští účastníci turnaje začnou kempy doma a pak se teprve přesunou do Severní Ameriky. A součástí přípravy budou i utkání," řekl Urban, který se minulý týden účastnil v Torontu jednání, po kterém byl zveřejněn program turnaj. Češi se ve skupině A střetnou s Kanadou, USA a výběrem Evropy.

V rámci přípravy se tak národní tým v pražské O2 areně může utkat s Finskem, Švédskem, Ruskem nebo teoreticky i s výběrem Evropy, který bude sestavovat bývalý slovenský útočník Miroslav Šatan. Druhý přípravný duel odehraje v Evropě na kluzišti soupeře a třetí v zámoří.

Konkrétní informace teprve zveřejní zástupci pořádající NHL a hráčské asociace NHLPA. Jednotlivé hokejové svazy mají zákaz cokoliv sdělovat.

Světový pohár, který je nástupcem Kanadského poháru, se konal naposledy v roce 2004. Příští rok bude v řadě ohledů nový. "Bude unikátní v tom, že to bude soutěž nejlepších s nejlepšími. Na mistrovství světa bohužel nejlepší hokejisté často startovat nemohou, na olympijských hrách se představí jen některé reprezentace a řada vynikajících hráčů nemá šanci tam hrát. Tady bude šest zemí a dva výběry. Je to experiment, ale lze očekávat, že to bude super turnaj," řekl Urban.

Převažovat by měla červená barva

Punc výjimečnosti akci dává i fakt, že se všechny zápasy budou hrát v Air Canada Centre v Torontu, hale slavných Maple Leafs.

Přestože turnaj odstartuje až za rok, jednotlivé země už začaly řešit například podobu dresů. Světový pohár bude totiž první akcí, na kterou bude dresy vyrábět společnost Adidas, která s NHL podepsala sedmiletou smlouvu.

"První schůzka byla spíše seznamovací. Bavili jsme se o tom, jak by například měla vypadat barevná kombinace. Poukázali jsme třeba na to, aby v naší kombinaci nebylo moc modré, kterou používá nyní spíše Slovensko. U nás převládá červená," řekl Urban.

Zástupci Adidasu již předložili několik svých návrhů. "Jejich cílem je, aby bylo poznat, že je to výjimečná akce. To je jediné, co k tomu mohu teď říct," uvedl generální sekretář hokejového svazu.

Urban poukázal i na zkušenosti s dresem v designu státní vlajky, kterou společnost Nike připravila pro olympijské hry v Soči. "U médií i fanoušků byl hodně oblíbený, ale pro hráče na ledě byl matoucí, takže s ním moc nechtěli hrát. I proto jsme se dohodli, že oni touto cestou nepůjdou," řekl Urban.

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina AKlasická verze
Mobilní verze