+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
###BLOK-TOP-VIDEA###

Výsledek národního týmu na zářijovém Světovém poháru se začíná rodit už nyní. Vedení reprezentace se může už brzy dozvědět, zda smí či nemůže počítat s Davidem Krejčím, zotavujícím se po operaci kyčle. V případě absence hvězdy Bostonu ztratí elitní česká jednotka klíčového tvůrce hry, režiséra přesilovek a důležitého dělníka pro oslabení. Jinak řečeno, stal by se malér.Kvůli verdiktu bostonských lékařů David Krejčí vyrazil v pondělí zpátky za oceán. V příštích dnech by se po zevrubné prohlídce mohl dozvědět definitivu. A s ním i český hokej. „S Krejčou pořád počítám,“ zůstává optimistický kouč Josef Jandač.

Velitel národní výpravy do Toronta odmítá, že by svoje myšlenky směřoval již k přestavbě formací a k povolání náhradníka, jímž je podle tvrzení idnes.cz Andrej Nestrašil. „To je kachna,“ reaguje trenér. „Takhle uvažovat je předčasné. David Krejčí se cítí dobře, jde jen o to, aby mu doktoři dali zelenou a on se stihl připravit.“

Nakonec se skutečně může stát, že útočník Caroliny přistane na české soupisce, dokud ovšem nepadne definitivní ortel s Krejčím, ve hře o World Cup zůstane více položek. „Máme asi tři čtyři jména, která připadají do úvahy, Andy Nestrašil mezi nimi figuruje,“ přiblížil Jandač.

Nestrašil dostal zelenou!

Paradoxem zůstává, že 25letý eventuální záskok v minulých měsících podstoupil mnohem vážnější zranění než Krejčí, měl dva dva zlomené obratle. Po půlroční pauze už je však fit a v plné zátěži. Na světě je i povolení zaměstnavatele z NHL. „Dostal zelenou, na druhou stranu půl roku nehrál, celou tu dobu není v zápasové zátěži,“ namítá kouč.

Krejčího případná absence by vládcům střídačky nezamotala hlavu v tom směru, že by nevěděli, jak díru zaplnit. V zásobě mají řadu záložních řešení. Ale ztráta by je mrzela hodně, neboť s Krejčím v sestavě či bez něj je síla českého mužstva odlišná. Slabší. S oporou Bruins se počítá do zásadních rolí. Nestrašil je bojovník, ale nikoli tvůrce hry v početní výhodě, nediriguje pohyb ofenzivního tria. „Pokud by nám vypadl první centr, hra se musí upravit,“ nepotřebuje Jandač zdůrazňovat.

Jeho pobočník Martin Ručinský má na starosti komunikaci s Krejčím a v dohledné době očekává zásadní telefonát na lince Boston-Praha. „Jakmile bude David cokoli nového vědět, okamžitě mi volá,“ líčí generální manažer torontské výpravy.

Vítěz Stanley Cupu z roku 2011 a držitel Zlaté hokejky 2013 v nedávném rozhovoru pro Sport popsal, že pro účast na World Cupu udělá vše. Pokud však budou lékaři proti, těžko s tím něco udělá. Je zřejmé, že Boston necítí potřebu uspíšit jeho návrat na led. U borce, jemuž ročně přispívá na živobytí více než sedmi miliony dolarů, je to z jeho pohledu i risk.

Jakmile budou i nepatrné pochybnosti z lékařského pohledu, Krejčí obdrží nemilosrdnou stopku. Ručinský v černý scénář nevěří. „Rehabilitace probíhá tak, jak má. Vše běží podle plánu, David se cítí dobře, jen musí dodržovat daný protokol a program rekonvalescence,“ popisuje šéf týmu.

Nejzazším termínem pro obměnu na hráčském seznamu je 16. září, další škatulata jsou možná jen v případě, kdy počet zdravých hráčů v poli klesne pod osmnáct, v případě brankářů pod dva.

Češi se v Torontu utkají s Kanadou, USA a týmem Evropy. Do semifinále postoupí nejlepší dva. Sraz na kempu v Praze je 4. září.

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina AKlasická verze
Mobilní verze