+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
Tomáš Vrábel
5. září 2016 • 19:49

Český trénink na Světový pohár: Zákaz natáčení videa a zní i angličtina

###BLOK-TOP-VIDEA###

Česká reprezentace v pondělí absolvovala první trénink před Světovým pohárem. Začala drilovat taktické varianty a ladit formu na velkolepý turnaj v Torontu. „S prvním tréninkem jsem velice spokojený,“ pochvaloval si Jakub Voráček. Během něj trenéři udíleli pokyny i v angličtině, reportéři pak měli zákaz pořizovat audiovizuální materiály. Únik informací do světa je nežádoucí!O2 arena se zahalila do barev Světového poháru. Ještě v pondělí v ní byly malé pozůstatky sparťanského brandingu, ale ty jistě zmizí, v sobotu bude hostit přípravné utkání s Ruskem. Start prvního tréninku se o pár minut oddálil, než ledaři vyžehlili led, nedělní koncert Red Hot Chilli Peppers dal aréně zřejmě zabrat…

Ale zpátky k hokeji. Ještě před tréninkem tým stihnul taktickou poradu, první na ledě pak byli brankáři, kteří už měli karty v rukách. Pavelec jako trojka a Mrázka s Neuvirthem čeká boj o pozici jedničky.

Trénink mohl začít. Krátce po jeho startu tiskový mluvčí Zdeněk Zikmund společně s asistentem generálního manažera Milanem Hniličkou ukončili kameramanům možnost pořizovat jakékoli záběry. Videa z nácviků herních situací by soupeři jistě uvítali.

Začalo se drilem obrany a založením útoku. Jednou z variant je tak trochu překvapivá podpora beka při rychlém brejku.

720p 480p 360p 240p
Sobotka lituje absence Krejčího, těšil se, že si s ním zahraje v jednom týmu

„A teď budeme hrát ‚D-D‘,“ zahájil jeden z nácviků asistent Václav Prospal. Realizační tým totiž chce využívat i slangovou hokejovou angličtinu, na kterou jsou hráči ze zámoří zvyklí.

„Musím říct, že některé situace jsou jednodušší v angličtině. Jsou to krátké výrazy, ale v češtině bychom museli použít třeba tři čtyři slova. Hráči z NHL jsou na ně navíc zvyklí, je strašně důležité mluvit jedním jazykem týmu,“ vysvětlil již před časem hlavní kouč Josef Jandač.

Velkým prostorem se trenéři také věnovali hře v obranné třetině. „Vytvářejte přečíslení!“ nabádal asistent Jaroslav Špaček. Hlavních úkolem defenzivy tak je agresivní přístup s vidinou bleskového získání kotouče. V závěru tréninkové jednotky pak hráči pilovali přesilové hry.

Po dvou hodinách hráči zamířili do šatny. Následovala další porada. Trenéři hráčům během teoretických mítinků vysvětlují herní systém, pomáhají si i klipy z NHL. Inspirací je hlavně Pittsburgh, Tampa Bay či další celky.

„Hodně mluvíme o tom, co chceme hrát, trenéři malují na tabuli a nejvíc fungují klipy. Tato příprava je klíčová, bude to jedna z nejdůležitějších věcí na turnaji. K tomu musí být tvrdá práce, bruslení, ale bez systému to nejde,“ přiblížil kapitán Tomáš Plekanec.

Dodatečně nominovaný Michal Birner přiblížil herní systém tomu, co reprezentace hrála na uplynulém MS či extraligovému Liberci, s nímž slavil titul. „S Bílými Tygry jsme hráli podobným stylem, který se hraje v Americe, hodně jsme bruslili a byli přímočaří. Celá sezona v národním týmu byla taky hodně podobná. Když jdete do zápasu jako outsider, vaše smrt je, když někam zalezete,“ popsal.

Teď už jen teorii přenést na led.

720p 480p 360p 240p
Jandač počítá v bráně s Mrázkem a Neuvirthem

720p 480p 360p 240p
Náhradník Birner: V týmu přijmu jakoukoliv roli

Voráček o Světovém poháru: Jedeme to tam vyhrát

720p 480p 360p 240p
Šustr: Pozice outsidera? Každý má svou hrdost, pojedeme to tam odehrát kvalitně

720p 480p 360p 240p
Ručinský: Hudlera jsme zkoušeli oslovit, agent nám řekl, že Jirka jet nechce

720p 480p 360p 240p
Hemský o pozici outsidera: V zámoří nás tak vidí, ale když budeme plnit pokyny, můžeme udělat výsledek

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina AKlasická verze
Mobilní verze