+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
7. září 2016 • 10:06

Kouč USA varuje: Kdo bude sedět při hymně, zůstane mimo po celý zápas

Autor:
###BLOK-TOP-VIDEA###

Zámoří má novou kauzu a v jejím čele stojí hráč amerického fotbalu Colin Kaepernick. Ten upoutal tím, že během hymny před zápasem NFL si odmítl stoupnout a místo toho zůstal klečet. Poukazuje tak na rasovou nerovnost v USA. Kontroverzní moment přišel na přetřes i v šatně hokejového týmu Spojených států před Světovým pohárem a zatímco hokejisté jsou ve svých komentářích opatrní, kouč John Tortorella se nebál vyjádřit názor pěkně zostra. Tak, jak jsou u něj fanoušci zvyklí."Pokud někdo z mých hráčů zůstane na střídačce během hymny sedět, bude na tom místě sedět po celý zápas," řekl rezolutně Tortorella pro ESPN. Osmapadesátiletý americký trenér, který v roce 2004 dovedl Tampu Bay ke Stanley Cupu, nikdy nejde pro příkré slovo daleko. S chutí se během tiskové konference pohádá s novinářem a drsný umí být i na hráče.

Dobře se o něm ale ví, že je velkým patriotem. Světový pohár je sice globální sportovní událost, ale nejde jen o hokej. Turnaj je také ukázkou, jak správně reprezentovat svou zemi, a to nejen výsledky. "Hlavně, když vidíte, co všechno se teď ve světě děje," řekl kouč pro USA Today.

Není asi americký sportovec, který by na Kaepernickův krok neměl svůj názor. Někteří další hráči NFL se k němu přidali a nebyli sami. Kaepernicka podpořila například také fotbalistka Megan Rapinoe hrající za Seattle, i ona před utkáním ženské NWSL poklekla.

Hokejisté ale zdá se nic podobného nechystají, jejich výroky jsou hlavně konzervativní a opatrné. "Všichni o tom víme, všude je to na titulkách," vykrucoval se brankář Cory Schneider. "Je to jeho právo, ale my všichni jsme tu pro to, abychom reprezentovali svou zemi a její vlajku," sdělil gólman New Jersey.

Úlohou sportovce v současném světě není jen střílení branek a soustředění se na důležitý zápas. Každý boj už není jen o výhře a prohře, moderní doba znamená především obrovskou medializaci, sociální sítě a pozornost na každém kroku. Hlavně důležitý hráč může svým výrokem nebo činem ovlivnit masy. Přesně to si myslí i jeden z očekávaných lídrů David Backes.

"Kaepernick si může dělat, co chce. Ale já vždy vzdám poctu těm, kteří bojovali či zemřeli za naši zemi," řekla velká letní posila Bostonu.

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina AKlasická verze
Mobilní verze