Pavel Ryšavý
8. září 2016 • 10:12

Češi letěli v luxusu. Na palubě shodili obleky, 200 míst zůstalo volných

###BLOK-TOP-VIDEA###

PŘÍMO Z PETROHRADU | Poplácat ho po trupu a dát mu pusu. Dobrá práce, obře! Poloprázdný airbus kanadských aerolinek svůj úkol zvládl na jedničku. Dopravil české hokejové hvězdy do Petrohradu, kde se dnes utkají v první přípravě před Světovým pohárem s domácí sbornou (19.30). Nepolámané, čerstvé a odpočaté. „Komfort byl perfektní, je to jako v NHL,“ pochvaloval si jeden z trenérů Jaroslav Špaček, který za mořem odehrál přes 800 zápasů. Ví, jak to tam chodí. Přesně takhle.Mezi stromy byl majestátný ocas obřího airbusu vidět z dálky. Jako by velký stroj Air Canada do dálky na Ruzyni hlásil: Pánové, žádný strach. Se mnou si v klidu orazíte.

Pravidla NHL hovoří jasně. Hráče při Světovém poháru je potřeba držet jako v bavlnce. Nějaké mačkání vedle sebe na sedačkách, málo místa na nohy? Nehrozí.

Každý jedinec pro sebe musí mít jednu sedačku v business třídě. Žádné, že si stokiloví chlapáci budou vzpomínat na lekce gymnastiky ze základky a zkoušet, jestli dají nohu za krk.

Do obřího stroje pro 266 pasažérů napochodovali fešáci v oblecích. Hned na palubě je hodili dolů, natáhli mikiny, trika, kraťasy a položili se do sedaček. „Člověk si v pohodě může vzít taštičku do letadla, až tak přísně vás nekontrolují. Hodíte na sebe trenky, triko, převlečete se. Uděláte si pohodlí,“ popisoval pohodu asistent trenéra Jaroslav Špaček.

Když hrál v NHL, tenhle rituál zažil mockrát. Oblek na ramínko, pěkně pověsit, aby se nepomačkal, a před přistáním se zase stát sekáčem. „No, pro mě už to jsou spíš montérky. Zvyknul jsem si. Ale je to v pořádku, reprezentujete svůj klub, teď svoji zemi. Je fajn, když pak vypadáte takhle,“ usmál se.

Ne, z přední části letadla, která patřila hráčům, se neozýval žádný randál. Relaxovalo se. Nechtělo se někomu spát? Mohl si projet velkou videotéku. Schválně, pustil si Petr Mrázek, který proti ruské mašině bude stát v brance, biják „Někdo to rád horké“? I ten byl v nabídce. Lepší by rozhodně byl poslední díl Kapitána Ameriky, hrdiny, který je v podstatě neprůstřelný a na konci všem nakope zadek...

Špaček vzpomínal na nejlepší letadlo v zámoří

Sedačky ve třech řadách byly prázdné. Přes 200 míst zůstalo v letadle volných. Pro NHL, která ale řídí Světový pohár, nejde o žádné mrhání. Její hráče nesmí přepravovat žádný větroň, žádné letadélko Káně.

Stačil by jeden natažený sval ze špatného letadla a hráčská asociace by na ligu škaredě vrčela. Proto přiletěl stroj z Kanady. S usměvavými letuškami. Ty byly asi jediné nesvé. Běžně kmitají kolem pár stovek pasažérů. Teď neustále poletovaly po prázdném letadle s tím, jestli někdo něco nepotřebuje.

Pití nabídly možná pětkrát. Nudily se...

„Když jsem v roce 1998 začínal na Floridě, párkrát si klub půjčil letadlo od basketbalistů Miami Heat, tam byl člověk poloviční než to sedátko, bylo obrovské, doteď je to asi nejlepší letadlo, jakým jsem kdy letěl. Každý měl svoji televizi. Servis, jídlo, bar, všechno, na co jste si vzpomněli. Bylo to neskutečný,“ hned Špačkovi naskočila vzpomínka na luxusní stroj.

„Až jsem si říkal, že je všechno nad rámec. Ale na delší cesty, třeba až se vydáme v neděli do Pittsburghu, kdy cesta zabere deset hodin, bude ten komfort příjemný,“ dodal trenér.

Velký stroj sebou lehce třískl na zem v Petrohradu. Vystupovat. Všichni štramáci v oblecích ven. Žádní fanoušci tam nečekali. Nikdo totiž neměl šanci dorazit, výprava přistála u střeženého terminálu pro speciály.

A hurá na Rusy!

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina A