9. září 2016 • 07:17

Výběr Severní Ameriky ukázal sílu, v přípravě vynuloval tým Evropy

###BLOK-TOP-VIDEA###

Mladý tým Výběru Severní Ameriky porazil v přípravném utkání před Světovým pohárem hokejisty Výběru Evropy jasně 4:0. Vítězové rozhodli třemi trefami ve druhé části mezi 24. a 29. minutou, dva jejich góly dal Nathan MacKinnon. Čisté konto vychytal brankář Matt Murray.

Mladí Severoameričané dávali od začátku najevo, že právě oni budou během zápasu držet dirigentskou taktovku. MacKinnon mohl po pěti minutách otevřít skóre, ale slovenský gólman Halák byl proti. Když neuspěl ani Trocheck a Scheifeleho pokus z desáté minuty zastavila tyč, skončilo první dějství bez branek.

Převahu severoamerického výběru mohl ve druhé části jako první promítnout i do vývoje skóre Gaudreau. Pak se proti pravidlům provinil Sbisa a celé dvě minuty na trestné lavici nevydržel, neboť MacKinnon pohotově doklepl od zadního hrazení odražený kotouč za Halákova záda.

Žádný problém. Mladí Severoameričané dostáli roli favorita a vyhráli jasně 4:0

Načal tak klíčovou pasáž duelu. Ve 27. minutě potrestal Evropany za zmatky v jejich obraně při rozehrávce Nugent-Hopkins. Když se jen o dvě minuty a 12 vteřin později dočkal i Gaudreau, bylo zřejmé, že sebevědomí před samotným turnajem si posílí výběr zámořských mladíků.

Nic na tom nezměnila ani druhá polovina zápasu. Sekera v ní nedokázal odmazat nulu na kontě vstřelených branek evropského týmu, Scheifele znovu zazvonil na tyčku. V 52. minutě fauloval Streit unikajícího MacKinnona, který dostal možnost trestného střílení. Při něm prokázal tváří v tvář Halákovi rychlé ruce a bekhendovým blafákem uzavřel skóre.

Přípravný zápas před Světovým pohárem v hokeji (Québec):

Výběr Severní Ameriky - Výběr Evropy 4:0 (0:0, 3:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 24. MacKinnon (Ekblad, Gaudreau), 27. Nugent-Hopkins, 29. Gaudreau (Saad, Eichel), 52. MacKinnon z trest. střílení. Rozhodčí: McCauley, O'Halloran - Murphy, J. Murray. Vyloučení: 2:1. Využití: 1:0. Diváci: 18.005.

Severní Amerika: M. Murray - Rielly, Ekblad, R. Murray, Jones, Gostisbehere, Trouba - Drouin, McDavid, Scheifele - Gaudreau, Eichel, Saad - Matthews, Nugent-Hopkins, MacKinnon - Miller, Couturier, Trocheck. Trenér: Todd McLellan.

Evropa: Halák - Chára, Josi, Sekera, Streit, Ehrhoff, Sbisa - Boedker, Kopitar, Zuccarello - Tatar, Nielsen, Hossa - Gáborík, Draisaitl, Niederreiter - Rieder, Bellemare, Hansen. Trenér: Ralph Krueger.

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.