###BLOK-TOP-VIDEA###

PŘÍMO Z TORONTA | Upřímný a hodně skleslý byl reprezentační trenér Josef Jandač po prohře s Kanadou 0:6. Úvodní duel Světového poháru českým hokejistům nevyšel a finální skóre je toho důkazem. Kouč moc pozitiv najít nemohl.Vidíte alespoň nějaká?
„Úvodních deset minut. Potom už moc není o co se opřít. Soupeř odskočil, na ledě bylo jedno mužstvo a my tahali za hodně kratší konec.”

V čem byl nějvětší problém?
„Upřímně, my jsme zaostávali ve všem. Po tom, co jsme dostali gól na 0:3 v posledních vteřinách první třetiny, bylo rozhodnuto. Oni dostali vítr do plachet a my hřebík do rakve. Nestačili jsme v ničem. Byli jsme papíroví v soubojích, nestíhali v rychlosti. My jsme si nic moc nevytvořili ani v přesilovkách a to jsme jich měli více než soupeř.”

Zkusili jste zvrátit rozhodnutí o platnosti prvního gólu. Proč jste vznesli protest?
„Situace se nám nezdála a z tribuny nám potvrdil Jirka Fischer, že by to také zkusil. Nedopadlo to, bohužel. Máme názor, že tam to nedovolené bránění na gólmana bylo. Ale posoudili to, jak to posoudili a to nezměníme.”

Michal Neuvirth sice šestkrát inkasoval, ale čelil 50 střelám a vytáhl několik vynikajících zákroků. Co se dá říct k jeho výkonu?
„Chytal výborně a zvažovali jsme, jestli mu nedáme orazit. Probrali jsme to i s ním, cítil se dobře a chtěl dochytat. Tak jsme ho v brance nechali.”

Třetí gól jste inkasovali po chybě Michala Kempného. Jak se dá s hráčem po takové situaci pracovat, povzbudit ho?
„Nesnažili jsme se v tom moc hrabat. Naše zpráva k týmu byla v tom smyslu, že musíme zůstat aktivní. Jenže mám pocit, že ten třetí gól opravdu všechno zlomil. Hlavy šly dolů.”

Navíc jste od druhé třetiny přišli o Radka Faksu. Jaký je jeho stav?
„Měl problém v horní části těla a nebylo možné, aby utkání dohrál. Takže jsme to stáhli na jedenáct útočníků a uvidíme, jak se jeho stav vyvine dál.”

V odpoledním duelu překvapil výběr Evropy reprezentaci USA. Sledovali jste příštího soupeře?
„Dvě třetiny jsme stihli a hráli velmi dobře. Zaslouženě vyhráli, Amerika nic moc neměla. Jejich herní obraz byl výborný.”

Realizovali plán, který vy jste si také představovali?
„Náš plán byl přežít začátek. Protože proti Rusku oni prvních patnáct minut dominovali a následně se to hodně vyrovnalo. Chtěli jsme ustát tlak a hru srovnat. Paradoxně patnáct minut nebylo zlých, jenže pak se staly zmíněné chyby a to s námi zamávalo.”

Není výsledek pouze odrazem reality?
„Víme, že nastupujeme proti nejlešímu mužstvu světa. Ale tahle síla se nemusí potvrdit v každém zápase a můžete jim to znepříjmenit. Proto jsme chtěli od hráčů sebevědomý výkon, abysme byli odvážní. Bohužel se to nepovedlo. Ani jsme se nenaštvali, nepřitvrdili. Nebyli jsme toho schopní.”

Vše o Světovém poháru najdete ZDE »

Sidney Crosby clonil a Patrice Bergeron zvýšil na 3:0
Sidney Crosby clonil a Patrice Bergeron zvýšil na 3:0

18. 9. • 02:15
Kanada
Kanada
6:0
ONLINE
18. září
02:15
Česká republika
Česká republika
Góly

Domácí: 08:26. Crosby, 17:08. Marchand, 19:59. Bergeron, 27:22. Thornton, 34:45. Toews, 52:41. Pietrangelo

Hosté:

Sestavy

Domácí: Price (Crawford) – Vlasic, Weber, Bouwmeester, Doughty, Pietrangelo, Burns – Marchand, Crosby (C), Bergeron – Tavares, Getzlaf, Stamkos – Couture, Toews, Perry – Thornton, O'Reilly, Duchene. Trenér: Mike Babcock.

Hosté: Neuvirth (Mrázek) – Nakládal, Šustr, Kempný, R. Polák, Z. Michálek, Jordán – M. Michálek, Plekanec (C), Voráček – Palát, Hanzal, Pastrňák – Frolík, Faksa, Hemský – Červenka, Sobotka, Jaškin. Trenér: Josef Jandač.

Rozhodčí

Furlatt, Lee – Cormier, Miller (všichni Kanada).

Stadion

Air Canada Centre, Toronto

Návštěva

18 978 diváků

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina A