23. září 2016 • 10:45

Jandač: Nejucháme, nevěšíme hlavy! Kanada nám vzala sebevědomí

Autor: ,
###BLOK-TOP-VIDEA###

Trenéra českých hokejistů Josefa Jandače potěšilo, jak se jeho svěřenci rozloučili se Světovým pohárem v Torontu. I bez šance na účast v semifinále vybojovali výhru nad Spojenými státy americkými 4:3. Litoval nevydařeného vstupu do turnaje a přiznal, že následky debaklu s Kanadou 0:6 si tým nesl i do klíčového zápasu o naději na postup s Výběrem Evropy, kterému podlehl 2:3 v prodloužení."Poměrně dobře jsme odehráli přípravu. Do turnaje jsme šli s určitým sebevědomím. Jenže Kanada nám ho rychle sebrala. Taky jsme jí hodně pomohli," řekl novinářům Jandač.

"Proti Evropě jsme se rozjeli až po obdrženém gólu. Ležela na nás tíha okamžiku. Bod navíc získala Evropa a to rozhodlo o jejím postupu. Na postup nám chyběl jediný bod z prodloužení, z penalt nebo jakkoliv a bylo by to celé veselejší. Takhle nejásáme, nejucháme, ale ani nevěšíme hlavu," uvedl Jandač, který na Světovém poháru v roli hlavního kouče debutoval.

Nástupce Vladimíra Vůjtka staršího, jemuž dělal v uplynulé sezoně asistenta, potěšil alespoň vítězný konec turnaje. "Taková malá náplast pro mě osobně tam je. Mám v životě pár zápasů, které si budu pamatovat do smrti, nebo bych je nejraději nehrál. Na zápas s Evropou určitě budu vzpomínat nerad," uvedl Jandač.

Na duel s USA ale bude vzpomínat rád. "Nastupovali jsme do toho zápasu s tím, že chceme hrát na těch tisíc procent, jak jsme říkali. Přestože jsme neměli šanci postoupit, tak kluci do toho dali všechno a hráli za český nároďák s nasazením a srdcem," prohlásil sedmačtyřicetiletý kouč, který byl asistentem Vladimíra Růžičky u reprezentace v letech 2008 až 2010 a podílel se na triumfu na MS v Německu.

"Podařilo se nám poslední zápas vyhrát a jsme za to nesmírně rádi, protože to je dobré pro celý český hokej. To se mi na tom hrozně líbilo, že máme pořád kluky, kteří jsou schopní a ochotní na ledě padat po hubě a nahradit určitě nedostatky nasazením a bojovností," řekl.

Tým hecoval před závěrečným duelem i generální manažer Martin Ručinský. "Že to nejdeme odklouzat, ale jdeme hrát za Čechy tak, aby vnímání hokeje, kde se teď nacházíme, bylo jiné. Myslím si, že to ti kluci dokázali. Pro mě osobně je každé vítězství v nároďáku nesmírně cenné a tím víc na Světovém poháru. Aspoň taková malá náplast na tu bolest, kterou všichni cítíme," uvedl kouč.

Před turnajem přišel z původní nominace o útočníky Davida Krejčího, Tomáše Hertla a beka Radka Gudase. "To jsme v rovině spekulace, jak by to s nimi vypadalo. Vypadli nám tři hráči z prvních dvou pětek. Pochopitelně to zasáhlo do našich variant pro turnaj. Byli pro nás hrozně důležití. Nějak jsme se s tím vypořádali," prohlásil Jandač.

Zklamání hokejisté amerického výběru
Zklamání hokejisté amerického výběru

Mrzelo ho, že se týmu nevyhnuly problémy ani během přípravy a samotného turnaje. "To nás nadále omezovalo. Nasazovali jsme deset nebo jedenáct útočníků, což bylo klíčové proti Evropě. Kluky to stojí síly. Hůř se koučuje. Jiné týmy to nějak nepotkalo," podotkl Jandač.

V realizačním týmu si po posunu na pozici hlavního kouče ponechal asistenty Jiří Kalouse a Jaroslava Špačka. Speciálně pro Světový pohár je doplnil Václav Prospal, generálním manažerem byl Martin Ručinský a roli hlavního skauta zaujal Jiří Fischer.

"Byl bych samozřejmě rád, kdyby to takhle vydrželo, protože jsem s jejich prací byl absolutně spokojený. Sedli jsme si i lidsky. Nicméně se to bude dál řešit, protože Martin přijal tu roli pouze na Světový pohár. Venca Prospal a Jirka Fischer taky - navíc oni mají práci v Americe," řekl Jandač.

"Je to otázka velkých turnajů, jestli je někdo uvolní. Vencu to chytlo, na mistrovství by rád přijel. U Jirky uvidíme. Pořád jedná o pozici v klubu. Jeho ambice jsou vysoké. Přál bych mu, aby se jednou stal prvním českým generálním manažerem v klubu NHL," uvedl Jandač.

Více o Světovém poháru v Kanadě čtěte zde >>>

 

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj pořádaný zámořskou NHL. Každý turnaj má svůj specifický systém, týmy jsou však rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, v nichž se utkávají systémem každý s každým, následuje klasické play-off. Světový pohár se hraje podle pravidel NHL.

Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který se hrál nepravidelně mezi roky 1976-91.Zámořský turnaj se poprvé konal v roce 1996, kde čeští hokejisté skončili už ve skupině bez bodu. V roce 2004 Češi došli až do semifinále, kde v památném utkání podlehli Kanadě 3:4 v prodloužení.

Turnaje se v minulosti účastnilo Česko, USA, Kanada, Rusko, Švédsko, Finsko, Slovensko a Německo. Na Světovém poháru 2016 se nově objeví týmy Česka, USA, Kanady, Finska, Švédska, Výběru Evropy a Výběru severoamerických hráčů do 23 let. Finálová série se bude hrát na dva vítězné zápasy.

Turnaj se může pochlubit tou nejlepší sbírkou současných hokejových hvězd. V českém týmu hrají například David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Plekanec, Michal Kempný nebo Ondřej Palát.

Dresy

Stadion

Historie

Další ročníky
Ročník 2016
Další kola
Skupina B
Skupina A