30. července 2015 • 13:30

Kupte si kus historie. Zázrak na ledě můžete mít doma za 139 milionů

Autor:
V aukci najdete plno krásných rekvizit.
TOP VIDEA
Česko - Litva: Janktova paráda! V prvním startu první gól a je to 2:0 Česko - Litva: Janktova paráda! V prvním startu první gól a je to 2:0
Třinec - Chomutov: Trefa ve druhém prodloužení! Cienciala vystřelil Ocelářům naději Třinec - Chomutov: Trefa ve druhém prodloužení! Cienciala vystřelil Ocelářům naději
VŠECHNA VIDEA ZDE

Chcete vlastnit kus pořádně cenné hokejové historie? Teď je ta správná chvíle. Bývalý brankář americké reprezentace Jim Craig, který stál v bráně během olympijského vítězství v roce 1980, prodává relikvie z tohoto turnaje. Chtěli byste mít doma zlatou medaili, jeho golmanskou masku, či vlajku, kterou si přes sebe hodil během oslav na ledě? Připravte si solidní částku.Osmapadesátiletý Craig není jediným z týmu, který se rozhodl pamětního materiálu zbavit. Před nedávnem se podobně zachovali také čtyři jeho bývalí spoluhráči, včetně tehdejšího kapitána Mika Eruzioneho. A není třeba moc připomínat, že v Americe má vítězství z těchto Her asi podobný zvuk, jako v českých poměrech výhra v Naganu.

Tehdejší triumf ja nazýván "Zázrak na ledě", dokonce o něm byl natočen i film, v jehož hlavní roli se objevil známý herec Kurt Russell. Na turnaji v Lake Placid tehdy parta neznámých a nesehraných amerických reprezentantů šokujícím způsobem došla až do finále, kde vyřídila i nezničitelný Sovětský svaz.

Craig dal do aukční síně Lelands k dispozici hned devatenáct položek a vyvolávací cena za celek je hodně solidní - 5,7 milionu dolarů, tedy zhruba 139 milionů korun. Všechny si můžete prohlédnout ZDE.

Tyto turnajové cennosti byly během předchozích let vystaveny na mnoha místech včetně Hokejové síně slávy v Torontu. "A bylo to dobře, protože tento moment byl pro naše sportovní dějiny tak velký, že bylo skvělé, že jsme se o něj mohli podělit," řekl Craig pro ESPN.

Jenže po pětatřicátém výročí, které bylo v únoru, se bývalý gólman rozhodl vzít si tyto věci k sobě. Jako součást rodinného dědictví. Zároveň se ale bojí přechovávat doma takhle vážený materiál, proto se rozhodl pro aukci.

A kdo chce, může si od 1. srpna do 1. listopadu s chutí přihodit.

Témata:  sporthokejdražbamedaileolympiádacraigusa