Změny v extralize: Nastudujte pravidla

Radost v kabině byla obrovská.

Radost v kabině byla obrovská.
Foto: Barbora Reichová - SPORT

6. září 2010 | 14:55

Kdo čeká, že se extraliga po letním spánku vrátí zpět do pevně vyjetých kolejí bude překvapen. Nejen staronovým generálním sponzorem nejvyšší české hokejové soutěže ale i změnami v pravidlech. Ty mohou fanouškům notně rozpumpovat srdce, lepší je se s nimi do 17. září dopodrobna seznámit. Pak nikdo nebude v 1. kole zaskočený.

Na český hokejový svaz dorazila brožura s logem IIHF, mezinárodní federace. Byly v ní přesně popsány změny řádů, které vstoupí v platnost v sezoně 2010/2011. Obsahují úpravy, jenž běžný divák ze svého místa na tribuně jen těžko odhalí. Zároveň se v ní objevily i novinky, které mohou zásadně ovlivnit průběh zápasu.

Vladimír Růžička své svěřence neprobral.
Vladimír Růžička své svěřence neprobral.
Autor: Jaroslav Legner (SPORT)
Tak například trestná střílení. Už neplatí, že si trenér určí exekutora podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Od září bude vždy jezdit jen a pouze faulovaný hráč. Jen v případě, že by byl zraněný, může ho nahradit někdo ze čtveřice spoluhráčů, která ve chvíli přestupku pobývala na ledě.

„Asi je to spravedlivější k trestanému mužstvu, přeci jen každý tým má nějaké hokejisty, kteří zvládají nájezdy lépe. Na druhou stranu hlavním problémem pořád zůstává fakt, že si musíte to trestné střílení vybojovat,“ hodnotí David Pospíšil, analytik České televize a někdejší útočník.

Daleko ostřeji se pozastavuje nad dalším nařízením. Hokejista, který ztratí v souboji helmu ji už nesmí zpátky nasadit, musí se neprodleně odebrat na střídačku. „To mi přijde jako hloupost. Já si myslím, že jedno střídání se v klidu dá zvládnout bez přilby, někdy jste v situaci, kdy stejně hrát musíte. A kdo se bojí, mohl by jít střídat i dřív,“ říká.

Generálním sponzorem extraligy bude Tipsport

Generálním sponzorem extraligy bude Tipsport

Nejvyšší domácí hokejová soutěž se bude v nadcházející sezoně hrát pod označením Tipsport extraliga. Přední česká sázková kancelář nahradí v pozici…celý článek

Český hokej? Peníze dluží všichni všem

Český hokej? Peníze dluží všichni všem

Titul = malér. Zní to divně, ale je to fakt. Když Češi vyhrají světové zlato, národ jásá, hokejisté se sprchují šampaňským, leč pokladník svazu pláče.…celý článek

O2 zmizí z názvu. Extraliga přijde o 60 milionů

O2 zmizí z názvu. Extraliga přijde o 60 milionů

Značka O2 pravděpodobně zmizí z názvu hokejové extraligy, český hokej tak přijde o šedesát milionů korun ročně. Podle Hospodářských novin mobilní…celý článek


Extraliga omezuje počet cizinců v týmu

Extraliga omezuje počet cizinců v týmu

Hokejová extraliga se po čtyřech letech vrací k omezení počtu cizinců. Od ročníku 2010/11 mohou kluby využít v sezoně maximálně šest zahraničních…celý článek


Jiná věc je to podle Pospíšila u gólmanů. Ti by měli být chráněni co nejpečlivěji. A to se nyní dost možná dít nebude. Pokud zasáhne puk brankáře do masky, může být hra přerušena jen v případě, že útočící tým není v šanci skórovat.

„Mělo to zůstat v kompetenci sudích. Ti jsou vždy nejblíže, mohou posoudit každou situaci zvlášť. V dnešním hokeji jsou rány tak ostré, že po nich může být gólman zle otřesený,“ je si jistý muž, jehož kariéra byla spjatá především s Plzní a Pardubicemi.

Sparťan Radek Philipp se snaží zachytit puk před Jurajem Štefankou z Vítkovic, přihlíží Michal Broš
Sparťan Radek Philipp se snaží zachytit puk před Jurajem Štefankou z Vítkovic, přihlíží Michal Broš
Autor: Michal Beránek (Sport)
Přerušovat se hra naopak bude ve chvíli, kdy by útočník stál čelem k brankáři a máchal před ním holí či rukama. Za takovéto chování následuje dvouminutový trest. „Podle mého je to věc obránců, jestli si někoho nechají stát před brankovištěm. Oni se o to mají postarat a je zbytečné, za to udělovat tresty. Alespoň tak to vidím já,“ přemítá Pospíšil.

Měnit se měla i časomíra. Po vzoru NHL by se z celkového času třetiny odčítalo až k nule. Vedení českého hokeje však nakonec ponechalo v platnosti stávající měření – od nuly. „Tak tohle už je asi úplně jedno. Myslím, že český divák je natolik inteligentní, aby se vypořádal s oběma způsoby,“ uzavírá s úsměvem Pospíšil.

Tabulku se všemi změnami najdete na spodní části této stránky.
Staronovou novinou je jméno generálního partnera extraligy. Stává se jí sázková společnost Tipsport. „Dohodli jsme se na větší spoluprácí, která bude trvat po následující tři roky,“ oddychla si Jana Obermajerová, ředitelka a gentury BPA, když našla náhradu za odcházející O2. Takže pozor, 17. září startujeme.

Přehled změn v pravidlech před sezonou 2010/2011
HRÁČSKÁ LAVICE
Dosavadní: Na hráčské lavici mohlo být 6 funkcionářů týmu.
Nové: Na hráčské lavici může být 8 funkcionářů týmu.
HUDBA NA STADIONU
Dosavadní: Hudba nesměla hrát v průběhu oddechového času.
Nové: Hudba nesmí hrát v průběhu oddechového času a při ošetřování hráče na ledě.
VÝSTROJ
Dosavadní: Výstroj pro rozbruslení nebyla předepsána.
Nové: Na rozbruslení musí nosit hráči kompletní výstroj včetně zápasových dresů.
HRÁČSKÁ PŘILBA
Dosavadní: Hráč, kterému spadla přilba, mohl buď odjet na hráčskou lavici, nebo si přilbu nasadit a pokračovat ve hře.
Nové: Hráč, kterému spadla přilba, musí odjet přímo na hráčskou lavici.
CHRÁNIČE LOKTŮ
Nově: Musí mít povrch z houbovité pryže o minimální tloušťce 1,27 cm.
ZÁSAH DO MASKY
Dosavadní: Pokud byl brankář zasažen do masky tvrdou střelou, rozhodčí přerušil hru.
Nové: Pokud je brankář zasažen do masky tvrdou střelou, rozhodčí může přerušit hru, ale jen pokud soupeř nemá bezprostřední možnost vstřelení branky.
STŘÍDÁNÍ HRÁČŮ A BRANKÁŘŮ V PRŮBĚHU HRY
Dosavadní: Pásmo pro střídání kolem hráčských lavic bylo 3 metry.
Nové: Pásmo pro střídání kolem hráčských lavic je 1,5 metru.
MENŠÍ TREST PRO HRÁČSKOU LAVICI
Dosavadní: Trest mohl odpykat kterýkoli hráč, kromě brankáře a hráčů již odpykávajících trest.
Nové: Trest musí odpykat hráč, který byl v době přestupku na ledě.
TRESTNÉ STŘÍLENÍ
Dosavadní: Za faul na hráče v brejku mohlo být trestné střílení nařízeno, jen pokud byl spáchán zezadu.
Nové: Za faul na hráče v brejku mohlo být trestné střílení nařízeno, jen pokud byl spáchán zezadu. Pokud brankář fauluje hráče v brejku, bude nařízeno trestné střílení bez ohledu na to, zda k přestupku došlo zezadu či nikoli.
PROVÁDĚNÍ TRESTNÉHO STŘÍLENÍ
Dosavadní: Trestné střílení mohl provádět kterýkoli hráč.
Nové: Trestné střílení musí provádět hráč faulovaný v brejku, v ostatních případech hráč, který byl na ledě.
UKLÁDÁNÍ TRESTŮ Dosavadní: Pokud tým hrál v oslabení, byla ponechána výhoda za další jeho přestupek a byl vstřelen gól, signalizovaný trest se neuložil a odpykávaný trest pokračoval.
Nové: Pokud tým hraje v oslabení, je ponechána výhoda za další jeho přestupek a je vstřelen gól, signalizovaný trest se uloží a odpykávaný trest končí.
NEDOVOLENÉ BRÁNĚNÍ
Nové pravidlo: Pokud hráč stojí čelem k brankáři a předstírá hru máváním rukama nebo holí před tváří brankáře, uloží se menší trest.
ZLOMENÁ HŮL
Dosavadní: Brankář mohl pokračovat se zlomenou holí do nejbližšího přerušení.
Nové: Brankář musí upustit zlomenou hůl nebo její část (pro brankáře platí stejné pravidlo jako pro hráče).
HRANÍ PUKU RUKOU BRANKÁŘEM
Dosavadní: Pokud brankář hodil puk rukou dopředu a puk převzal jeho spoluhráč, byl brankář potrestán menším trestem.
Nové: Pokud brankář hodí puk rukou dopředu a puk převezme jeho spoluhráč, bude přerušena hra, ale trest se neuloží.
Autor: Jakub Hlaváč, ab
Sdílej na facebooku
Diskuse (Komentářů: 0) Přidat názorPřidat názor

Buďte první, kdo vyjádří k tématu svůj názor.
Přidat komentář

ikona

Nejnovější články z kategorie

Byl jsem malý mistr světa, zářil Hubáček po zdolání Plzně

Byl jsem malý mistr světa, zářil Hubáček po zdolání Plzně

V dresu fotbalové Zbrojovky, v němž hrával útočník Pavel Holomek, slavil Petr Hubáček vítězný gól proti Plzni (3:2sn). „Pavel byl oblíbeným hráčem…celý článek

Hvězdy extraligy volají po změně: Pojďme naši soutěž zlepšit!

Hvězdy extraligy volají po změně: Pojďme naši soutěž zlepšit!

Oblíbená, velmi slušně navštěvovaná. Ale i málo inovativní, usedlá v zajetých kolejích. Taková je hokejová extraliga. Kluby se nerady pouští do nových…celý článek

Nový ročník hokejové extraligy otevírá své brány již v neděli

Nový ročník hokejové extraligy otevírá své brány již v neděli

PÁTEČNÍ SPORT MAGAZÍN - Hokejová extraliga otevírá pod černým závojem letecké katastrofy hokejistů Jaroslavle znovu své brány. Kvůli pátečnímu pohřbu…celý článek

ikona

Video

Porazil Lendla i Kodeše, teď vyzve Berdycha s Kvitovou

Porazil Lendla i Kodeše, teď vyzve Berdycha s Kvitovou

VIDEO | Tenhle chlapík v Davis Cupu porazil Ivana Lendla, Jana Kodeše i Tomáše Šmída. A teď se Corrado Barazzutti, vítěz Davis…celý článek

Nejlepší hráč ligy? Bosák vybral tři: Pilaře, Gebreho a Krejčího

Nejlepší hráč ligy? Bosák vybral tři: Pilaře, Gebreho a Krejčího

Má kvalitnější hráče v sestavě Sparta, Liberec nebo Plzeň? Exkluzivní anketa pátečního Sport Magazínu zná odpovědi. Porota 25 odborníků,…celý článek

ikona

Top články na iSport.cz