22. dubna 2016 • 13:40

SROVNÁNÍ: Převaha ve finále? Liberec se činí, Pöpperle je pod palbou

Autor: ,
TOP VIDEA
Sparta - Plzeň: Karavajev u tyče dorazil Konatého přihrávku, Sparta vede 2:0 Sparta - Plzeň: Karavajev u tyče dorazil Konatého přihrávku, Sparta vede 2:0
Připoutejte se, El Clásico je tady! Vyhraje bitvu gigantů Real Madrid, nebo Barcelona? Připoutejte se, El Clásico je tady! Vyhraje bitvu gigantů Real Madrid, nebo Barcelona?
VŠECHNA VIDEA ZDE

Stav finálové série je nerozhodný 2:2. Deník Sport zanalyzoval její dosavadní průběh, aby popsal, kdo a jak jde extraligovému titulu naproti. Spočítal přesné, nepřesné i zblokované střelecké pokusy, tato statistika se v zámoří nazývá Corsi, celkový údaj pak značí aktivitu mužstva. K tomu však zaznamenal i to, odkud jednotlivé týmy zakončují.Z rozboru vyplývá, že při hře v rovnovážném počtu hráčů je Liberec nebezpečnějším týmem. Jeho střelecká převaha je 61 % -39 %. Jednak zakončuje častěji, a pak také z nebezpečnějších pozic. Brankář Sparty Tomáš Pöpperle tak má za sebou náročnou šichtu a další ho ještě čeká. Jeho spoluhráči zase těžili z přesilových her, v nichž dali čtyři z deseti finálových gólů.

„Při hře pět na pět na nás Sparta nemá. Jsme lepší v pohybu a dokážeme se udržet v útočné třetině na puku, což jí bere hodně sil. To je cesta, kterou musíme jít, hrajeme tak celou sezonu,“ říkal po čtvrtém finále, které Bílí Tygři vyhráli 4:1, obránce Radim Šimek.

Byly započítány přesné, nepřesné střely i ty zblokované při hře při rovnovážném počtu hráčů na leděByly započítány přesné, nepřesné střely i ty zblokované při hře při rovnovážném počtu hráčů na ledě

I Sparta si svou pasivitu uvědomuje. Nejvíce propadla právě v posledním duelu. „Musíme zlepšit hru pět na pět. Hlavně ten poslední zápas byl z naší strany hodně špatný a hodně jsme si o tom popovídali. Snad teď budeme vědět, co na ně máme hrát a budeme lepší i v těchto rovnoměrných situacích,“ přiznal bek Michal Barinka. „Vynechám poslední zápas, který se nám opravdu nepovedl. Ale jinak si myslím, že to je poměrně vyrovnané a ten stav sérii odpovídá. Naše výhry byly zasloužené,“ dodal sparťanský trenér Josef Jandač.

Analýza hry v rovnovážném počtu hráčů je jedna věc, zápasy však rozhodují nestandardní situace. Liberec je hrubě nedisciplinovaným týmem, v oslabení strávil 40 minut, zatímco jeho sok třiadvacet, i ve dvojnásobné převaze byli Pražané častěji. Nejvíc se propast prohloubila ve druhém duelu, vylučovanějším týmem ale Bílí Tygři byli ve třech ze čtyř klání. V přesilovkách padly i dva vítězné góly pro obě strany. „A budou rozhodovat znovu,“ upozorňuje Barinka.

Sparta se sice na rozdíl od soka v přesilovkách dostává k zakončení s ohledem na čas méně, avšak díky četným faulům soupeře má tolik prostoru, že ho využívá. Nejvíce se spoléhá na trio Jaroslav Hlinka - Jan Hlaváč -Adam Polášek, které je její páteří a rozdílovou formací.

Liberec se v přesilovkách dostal k 57 střeleckým pokusům, Sparta k 62. Jenže Pražané v početní výhodě strávili přibližně o šestnáct minut čistého času vícLiberec se v přesilovkách dostal k 57 střeleckým pokusům, Sparta k 62. Jenže Pražané v početní výhodě strávili přibližně o šestnáct minut čistého času víc

Takže cesty k titulu jsou vytyčené. Liberec musí být nadále aktivní, zato se vyhýbat trestné lavici. Sparta zase spoléhat na Pöpperleho a efektivně trestat každé větší zaváhání soupeře. Budoucí vítěz je ovšem teprve v polovině své mise.

720p 480p 360p 240p
SESTŘIH: Sparta - Liberec 1:4 (4. finále)

720p 480p 360p 240p
SESTŘIH: Sparta - Liberec 4:1 (3. finále)

SESTŘIH: Liberec - Sparta 4:2 (2. finále)

SESTŘIH: Liberec - Sparta 1:3 (1. finále)

Témata:  sporthokejSpartaliberecextraliga