+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
Miroslav Horák
29. září 2016 • 21:40

Sparta má zpět svého trenéra. Myslel jsem na ni neustále, říká Kalous

TOP VIDEA
Přes milion korun Voráčkově nadaci! Hokejisté na hřišti opět bavili Přes milion korun Voráčkově nadaci! Hokejisté na hřišti opět bavili
SESTŘIH: Kvitová slaví! V Birminghamu ovládla finále a došlo i na slzy SESTŘIH: Kvitová slaví! V Birminghamu ovládla finále a došlo i na slzy
VŠECHNA VIDEA ZDE

Spartě se vrátil šéf týmu a jeho jednotka hned zabrala. Trenér Jiří Kalous po příletu z Toronta ze Světového poháru poprvé až v sedmém kole nastoupil k práci v extralize, v Hradci Králové odkoučoval výhru 3:2 pražského souboru. S pořádnými nervy, jak je od začátku sezony pro Spartu obvyklé.Sedm kol, sedm těsných zápasů o jediný gól. Sparta se na úsvitu sezony klepe večer co večer o bodový zisk. V úterý to vypadalo, že s Jiřím Kalousem na střídačce přijde větší klid a první optimální produkce. Taky ne... Vedení 3:0 po dvou třetinách hradecký Mountfield vyprovokovalo k finiši. Nakonec marnému.

Bylo pro vás jednoduché přešaltovat z bitev o Světový pohár na českou extraligu?
"Jednoduché úplně ne. Ale z toho kolotoče nemáte šanci vyskočit, hned po příletu jsem šel na trénink a zapojil se do procesu. Samozřejmě, že nejde moc porovnávat situaci v Torontu s děním v extralize, nicméně základ práce je všude stejný. Příprava týmu, příprava hráčů, analýza soupeřů."

720p 480p 360p 240p
Hradec Králové - Sparta: Brian Ihnačák otevřel skóre zápasu, 1:0

Časový posun o šest hodin s vámi nezamával?
"Přiznávám, že jetlag pořád trochu cítím a srovnávám se s tím. Nebylo to tak, že bych koncem zápasu usínal, ale jetlag doznívá."

V Torontu se jezdí po ledě v maximální rychlosti, najednou jste doma v extralize. Ačkoli zrovna duel v Hradci byl nadmíru bruslivý, rozdíl obou úrovní je citelný, ne?
"Pocitově je to v zámoří samozřejmě rychlejší, ale obrovskou roli v tom hraje užší hřiště. Na všechno máte méně času, pořád se něco děje, hráči jsou v neustálém kontaktu, v soubojích, protože menší kluziště tyto střety vyvolává. A díky jiným rozměrům jste všude blíž a dříve než tady. Je to tam hodně o instinktivním pojetí hokeje."

Jako nový hlavní kouč Sparty jste v Torontu těžko mohl vyhnat z hlavy myšlenky na klub, jak si doma vede. Šlo vše správně oddělit?
"Na Spartu jsem myslel denodenně a s klukama byl v neustálém kontaktu. Mí kolegové jsou zkušení trenéři, mají stoprocentní důvěru, ani jsem se nesnažil řídit tým na dálku. To nejde. Nevíte, jak hráči konkrétně vypadali v zápase, v tréninku, v jednotlivých situacích. Takže do sestavy jsem nezasahoval, sami trenéři věděli, kdo a jak si vede. Těšilo mě na dálku, že kluci bodují, rozjezd totiž měli nesmírně těžký - ze sedmi zápasů se hrálo šest venku. V základní hrací době prohráli pouze jednou, takže odvedli výbornou práci. Pár bodů v nastavení mohlo přijít, ale i tak jsem spokojen."

720p 480p 360p 240p
Hradec Králové - Sparta: Zase Ihnačák! Proti "svým" se trefil podruhé

Sparta zatím všech sedm utkání hrála o gól, třikrát vyhrála, čtyřikrát prohrála, máte vysvětlení?
"Není to o tom, že bychom hledali svoji ideální tvář. My si vypracováváme řadu šancí ke skórování, ale obrany jsou dnes hodně urputné a tři, čtyři vstřelené góly už jsou celkem dost. Já bych to však radši obrátil, zbytečně inkasujeme, někdy to jsou opravdu laciné góly. A pak mi vadí naše vyloučení, na odstranění faulů se musíme stoprocentně zaměřit. Je to teď pro nás prioritou."