SESTŘIHY: Olomouc vyhrála po nájezdech, Sparta porazila Litvínov 3:1

Autor: iSport.cz
0
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Dva vložené zápasy dnes nabídla hokejová Tipsport extraliga. V předehrávce 15. kola mezi Vítkovicemi a Olomoucí se rozhodlo až v samostatných nájezdech, ve kterých díky Janu Knotkovi zvítězili hostující hráči. Hokejisté Sparty porazili v dohrávaném utkání 4. kola extraligy Litvínov 3:1. Pražané ukončili třízápasovou sérii bez bodového zisku a poskočili na sedmou příčku. Verva po osmé porážce za sebou zůstává s pětibodovým mankem poslední.

Knotek zařídil výhru, proměnil rozhodující nájezd

Domácí se po šňůře nezdarů do soupeře pustili zostra a jen v úvodní pětiminutovce zahodili dvě tutové šance. Konrád zhatil sólový nájezd Stránského a Zdráhal po brejku dva na jednoho zazvonil na tyčku. Dlouhá střelecká mizérie Vítkovic se zastavila na 164 minutách. Po dvou zápasech bez vstřeleného gólu se v 10. minutě v přesilové hře prosadil pohotovou i chytrou tečí Tybor.

Vítkovice měly v první třetině značně navrch a jen vinou liknavosti v koncovce nevedly výraznějším rozdílem. Tím drsnější bylo po střelecké převaze 17:2 jejich probuzení do druhé části.

Hanáky postavilo na nohy vyloučení Kloka a Květoně v rychlém sledu na konci prvního dějství a v přesilovce pět na tři už na začátku druhé dvacetiminutovky Knotek vleže prostřelil Bartošáka pod betonem. Přesně za minutu v přesilovce pět na čtyři Sundher obratně ze vzduchu sklepl nahození Jakuba Galvase a katastrofální nástup Vítkovic do druhé části zdůraznil ještě kiksem v obranném pásmu Výtisk, po němž dvojice Ostřížek - Mráz vykoupala Bartošáka a Mráz vůbec prvním extraligovým gólem ve 23. minutě zvýšil na 3:1. Hosté nastříleli všechny tři góly za 88 sekund a vyhnali z brány vítkovického gólmana.

Domácí ale vzkřísil znovu Tybor, a to další šikovnou tečí v početní výhodě pět na čtyři. Vítkovice pak měly možnost dorovnat manko v dlouhé přesilovce pět na tři, ale Hanáci odolali.

Ostravané šli ale cílevědomě za vyrovnáním a v 53. minutě jejich úsilí naplnil Hrbas, který od modré čáry překonal Konráda. Domácí se v prodloužení sápali po druhém bodu, Kohouty svírali v útočném pásmu, ale z mohutné převahy nevytěžili nic a v osmé sérii nájezdů je srazil Knotek, který už v páté sérii zažehnal olomouckou prohru vyrovnávací trefou.

SESTŘIH: Vítkovice - Olomouc 3:4 po sn. Bod navíc zajistil nájezdem Knotek

Pavel Trnka (Vítkovice): "S výkonem hráčů jsme spokojeni, bohužel nejsme spokojeni s výsledkem, který je pro nás krutý. Můžeme se bavit o tom, že jsme byli lepší, ale máme jen bod. Takový je sport. Je škoda, že jsme neproměnili více šancí, protože jsme si jich vypracovali dostatek."

Jan Tomajko (Olomouc): "První třetina byla hrůzostrašná, naštěstí jsme dostali jen jeden gól. Vítkovice byly jasně lepší. Nebylo tam nic dobře, podržel nás gólman Konrád. Na začátku druhé třetiny jsme dali tři rychlé góly a otočilo se to. Nakonec jsme vybojovali dva body, které pro nás mají cenu zlata."

Domácí: 09:22. Tybor, 25:40. Tybor, 52:23. Hrbas

Hosté: 20:47. J. Knotek, 21:47. Sundher, 22:15. Mráz, . J. Knotek

Domácí: Bartošák (23. Dolejš) – Hrbas, Baranka, Sloboda (A), Klok, Trška, Výtisk (A), Puzič – Tybor, O. Roman, D. Květoň – Dej, Lev, Olesz (C) – P. Zdráhal, Š. Stránský, Szturc – Hudeček, Kolouch, Kurovský.

Hosté: Konrád (Falter) – Škůrek, Vyrůbalík (C), Houdek, Ondrušek (A), J. Galvas, L. Galvas, Staněk – Sundher (A), J. Knotek, Laš – Eberle, R. Vlach, Burian – Skladaný, Strapáč, Holec – Buc, Mráz, Ostřížek.

Hejduk, Kika – Tošenovjan, Ganger

Ostravar aréna

4 318 diváků

Pech se blýskl dvěma góly, Litvínov znovu prohrál

Sparta měla výborný nástup, jímž dala jasně najevo, jak moc touží odčinit poslední neúspěchy. Hned v úvodních vteřinách předvedl parádní individuální akci Pech, radost mu ale sebral gólman Petrásek. Vrána rozvlnil v přesilovce jen boční síť, Formanovi se při dorážce z hranice brankoviště do prázdné branky namotal poskakující puk na čepel.

Na konci deváté minuty Říčka zblízka z dorážky nepřelstil Petráska, ale o několik vteřin později využil zakrytého výhledu hostujícího gólmana a z kruhu pro vhazování otevřel skóre. Se Severočechy bylo ještě hůře 1,5 sekundy před přestávkou, když v početní výhodě Sparty vypadla lehká Saponariho střela Petráskovi z lapačky a Pech pohotově dorazil kotouč za brankovou čáru.

Začátek druhé části sice patřil hostům, když Lukeš trefil tyč a pak vystrašil Honzíka bekhendovým zakončením z otočky Hanzl, jenže pak se proti pravidlům provinil Válek a Sparta znovu trestala: Saponari nabil mezi kruhy Pechovi, který byl nekompromisní - 3:0. Forman se ve 37. minutě vydal na zteč v oslabení, ale Petráskova lapačka byla dostatečně rychlá.

Ve 44. minutě Lukeš přímo před sektorem s hostujícími fanoušky minul k jejich úžasu prázdnou branku, ale Gerhát vzápětí na útočné modré čáře ustál souboje s domácími hráči, namířil si to přímo před Honzíka a bekhendem pod horní tyč mu sebral čisté konto. Chvíli na to šel na trestnou lavic pykat Uher a musel hned několikrát na dálku děkovat svému brankáři, že nepřišel i kontaktní gól.

Litvínov byl jako vyměněný a na Honzíka mířila jedna rána za druhou. Pražané naproti tomu nebyli schopni naskočit zpátky do odpovídajícího tempa a jako kdyby už jen vyhlíželi závěrečnou sirénu. Nakonec se jí dočkali bez nervů především díky výbornému Honzíkovi, jenž v polovině 57. minuty vytáhl mimořádný zákrok lapačkou proti smolaři večera Lukešovi. Vervě už nepomohla ke snížení ani power play.

SESTŘIH: Sparta - Litvínov 3:1. Severočeši prohráli poosmé v řadě

Jaroslav Nedvěd (Sparta): "Začali jsme výborně podobně jako minule ve Zlíně, akorát s tím rozdílem, že tady se nám podařilo vstřelit dva góly, pak jsme přidali i třetí. Mužstvo se pak uklidnilo, možná ale až moc. Litvínov začal hrát trochu vabank, zlepšil pohyb a celou třetí třetinu jsme byli pod tlakem. Možná i proto, že jsme pár zápasů takhle ztratili a o ty body se teď trošku báli, protože jsme třikrát za sebou prohráli. Přenechali jsme iniciativu soupeři, ale z hlediska taktického výkonu to bylo zvládnuté dobře, protože jsme si řekli, že obranu zatáhneme, abychom soupeři neumožnili větší množství šancí. Musím zejména za třetí třetinu vyzdvihnout výkon gólmana Davida Honzíka."

Darek Stránský (Litvínov): "Hokej se hraje od začátku. A ten nám nevyšel. Nevím, jestli to je už tím, že na hráčích leží deka a chybí jim sebevědomí, protože se sebevědomím roste pohyb a nápady. A jedno s druhým dělá hokej hokejem. Bohužel ale náš výkon byl zkraje ustrašený a dostali jsme dva góly, na začátku druhé třetiny třetí. Od té chvíle jakoby mávnutím kouzelného proutku asi z hráčů spadl ten stres a v relativně ztraceném zápase se mužstvo začalo hýbat, bylo to agresivní a přesně takové, jak by to mělo vypadat od začátku. Ale přišlo to pozdě, proto odjíždíme bez bodu."

Domácí: 09:30. Říčka, 19:59. Pech, 26:28. Pech

Hosté: 43:53. Gerhát

Domácí: Honzík (Aittokallio) – T. Pavelka, Tomáš Dvořák, Zámorský, Nedomlel, Kalina, Mikuš – Smejkal, Pech, Saponari – Klimek, J. Hlinka (C), Forman – Říčka, P. Vrána (A), Uher – Kumstát (A), Reichenberg, Kudrna – Rousek.

Hosté: Petrásek (Kantor) – Dietz, Sörvik, L. Doudera, Gula (A), K. Pilař, Z. Sklenička, Baránek – F. Lukeš, M. Hanzl, Nejezchleb – J. Černý (A), Gerhát, Matoušek – Trávníček (C), Válek, Jurčík – J. Doležal, Jícha, M. Hořava.