24. května 2007 • 00:00

Hašek skončil. Defi nitivně?

Detroit prohrál v šestém semifinálovém utkání 3:4 v Anaheimu a je z play off vyřazen ANAHEIM/PRAHA - Poslední minutu šestého semifinálového utkání strávil detroitský gólman Dominik Hašek na střídačce, kde sledoval marnou snahu svých spoluhráčů překonat brankáře Anaheimu. Zázrak se nestal. Ducks vyhráli 4:3, celou sérii 4:2 a od pondělí je čeká finále Stanley Cupu proti Ottawě. Když jeden z domácích hráčů odpálil na konci puk do bezpečí, pro dvaačtyřicetiletého Haška skončila sezona. Nebo i jeho kariéra? Byla to jedna z prvních otázek reportérů, když dorazili do kabiny Red Wings. "Je velmi pravděpodobné, že to byl můj poslední zápas," prohlásil zklamaný Hašek. Nejstarší brankář od roku 1967, který chytal v semifinále. Detroit o něj po letošní sezoně, zvláště po skvělých výkonech v play off, velmi stojí. Generální manažer Ken Holland už na začátku play off prohlásil, že by byl rád, kdyby český gólman zůstal v týmu i další rok. Tehdy Hašek veřejně odmítl debaty s tím, že na takové řeči je ještě brzy. Ani včera nebyl konkrétnější. "Rozhodnu se během dvou nebo tří týdnů. Mám rád tuhle hru, miluji Detroit, ale musím myslet i na rodinu. A také na to, čemu se chci věnovat v budoucnosti," pronesl v kabině. Už před pěti roky na něj vedení klubu včetně majitele Mika Illitche naléhalo, aby po zisku Stanley Cupu nekončil s kariérou. I letos bude pod velkým tlakem okolí. Kouč Mike Babcock na otázku, zda by mohl mít v týmu Haška i na podzim, odpověděl: "Proč ne? Zatím jsme se o tom nebavili, protože jsme měli v hlavě Stanley Cup, ale určitě si brzy sedneme a probereme to." Jasný názor má i kapitán Nicklas Lidström: "Měl skvělé play off a dobrý byl i v základní části. Když bude chtít hrát dál, budeme rádi. Bez něj bychom letos semifinále nehráli." Možná poslední zápas kariéry začal pro Haška nevídaným zápřahem. Během první minuty musel čelit třem střelám. Stejnému množství, jako během druhé třetiny minulého utkání. Skvělá první půlka Především on držel v první polovině utkání šance mužstva na úspěch. Detroit začal ještě omráčený nešťastnou nedělní prohrou. Hrál pomalu, bez nápadu, šance si nedokázal vytvořit ani při přesilových hrách. Hašek v té chvíli čněl nad všemi spoluhráči. Gólu v detroitské síti však nezabránil. Už ve 4. minutě při oslabení vystřelil od modré Chris Pronger, trefil brusle spoluhráče Roba Niedermayera a puk se odrazil do branky... Tlak Anaheimu pokračoval i ve druhé části, mladíci Ryan Getzlaf s Coreyem Perrym se dvakrát trefili ve shodné situaci. Hašek vyrazil puk před sebe, nikdo z obránců jej nedokázal odpálit a anaheimští útočníci ho podél ležícího gólmana dopravili za čáru. Stejně to provedl i Samuel Pahlsson ve 46. minutě, kdy už zvyšoval na 4:1. "Co k tomu říct? Oni hráli hodně agresivně před brankou, my jsme nedokázali eliminovat jejich dorážky. Dali takhle tři branky," hodnotil Hašek inkasované góly v druhé polovině zápasu. Jeho spoluhráči zabrali, až když byla situace kritická. Dvakrát během šesti minut se při přesilovkách trefil Pavel Dacjuk a bylo to 4:3. Tři minuty před koncem šance Detroitu ožila. Hašek pak zamířil na střídačku a jeho konkurent Jean-Sebastien Giguere se při zoufalém tlaku Red Wings překonával. Puk stále poskakoval po brankovišti nebo se ztrácel v chumlu hráčů. Při střelách detroitských hráčů chybělo vždy jen pár centimetrů. "Bohužel jsme dostali čtyři góly, to se těžko vyhrává. I tak jsme ale měli na konci řadu šancí. Je to hrozné jen sedět na střídačce a doufat, že se stane něco, co nakonec nepřišlo," popsal Hašek své pocity. Pak se ještě vrátil na led, aby poblahopřál soupeři. Ani si nesundal masku a v plné zbroji naposledy v této sezoně zamířil do detroitské kabiny. Zatímco Haška bude klub přemlouvat, aby ještě zůstal, u útočníka Roberta Langa se něco podobného očekávat nedá. V play off se moc nepředvedl, navíc mu skončila smlouva a je volným hráčem. Za Red Wings si už nezahraje. *** češi v akci Robert LANG (Detroit) 0 0 2 0 15:03 BRANKÁŘ Dominik HAŠEK (Detroit) 25 4 86,2 58:50 haškova sezona Základní část Play off 56 Zápasy 18 38 Vítězství 10 2,05 Góly na zápas 1,79 91,3 % Úspěšnost 92,3 % 8 Čistá konta 2 ANAHEIM DETROIT KONEČNÝ STAV SÉRIE: 4:2 4:3 Branky: 4. R. Niedermayer, 30. Perry, 39. Getzlaf, 46. Pahlsson - 51. a 57. Dacjuk, 44. Zetterberg. Střely na branku: 29:29. Vyloučení: 7:4. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 17 380. Třetiny: 1:0, 2:0, 1:3. Hvězdy zápasu: Giguere, S. Niedermayer, Perry. ZÁPADNÍ KONFERENCE - SEMIFINÁLE bude hašek pokračovat v kariéře? PRO * Dokázal si, že stále patří ke světové špičce. Ze sportovního hlediska by pro něj další sezona neměla být problémem. * Detroit o něj má zájem, nikdo nezpochybňuje jeho přínos mužstvu nebo zdravotní stav. Může dostat i vyšší smlouvu. * Pokud tým provede v létě několik změn v sestavě a vhodně se posílí, bude za rok ještě silnější. Šance na Stanley Cup se zvýší. * Synovi Michalovi zbývá ještě rok na střední škole, kterou navštěvoval v Detroitu. Možná i kvůli němu bude chtít rodina zůstat v Americe. PROTI * Mise byla naplněna. Hašek se vrátil ve velkém stylu a vydržel bez zranění, i když na Stanley Cup nedosáhl. Co jej ještě bude motivovat? Šance, že i příští sezona vyjde tak dokonale, není moc velká. * Má za sebou náročnou sezonu, během níž odchytal 74 utkání. Bude chtít ještě jednou absolvovat letní přípravu?