31. května 2007 • 00:00

Anaheim vyhrál i ve druhém finále

Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

AKTUALIZOVÁNO - Hokejisté Anaheimu využili i ve druhém utkání finálové série play off výhodu domácího prostředí a porazili Ottawu 1:0. V sérii hrané na čtyři vítězství tak zvýšili své vedení na 2:0.

Hokejisté Anaheimu využili i ve druhém utkání finálové série play off výhodu domácího prostředí a porazili Ottawu 1:0. V sérii hrané na čtyři vítězství tak zvýšili své vedení na 2:0. Tentokrát se o úspěch Kačerů postaral útočník Samuel Pahlsson, který v 55. minutě vstřelil jedinou branku zápasu a následně byl zvolen nejlepším hráčem střetnutí. Ottawští oproti prvnímu duelu přidali na důrazu a zápas byl od počátku plný tvrdých střetů. V ofenzivě ale Senátoři často působili bezradně a elitní formaci Heatley - Spezza - Alfredsson opět dobře pokrývala domácí řada Moen - Pahlsson - Rob Niedermayer. Do zakončení se mnohem častěji dostávali Ducks, o čemž svědčí i konečný poměr střel 31:16 ve prospěch kalifornského týmu. Hráči Anaheimu od počátku určovali tempo hry a při dvou přesilovkách si vypracovali několik slibných šancí. Odražená střela Scotta Niedermayera sice prošla mezi Emeryho betony, skončila však vedle. Mezi chrániče ottawského gólmana zamířil vzápětí i Marchant, ani jeho pokus ovšem v síti neskončil. V druhé části první třetiny se Senátoři dostali do početní výhody pěti proti třem a tentokrát se musel činit i Giguere, který do té doby moc práce neměl. Fanouškům v aréně Honda Center nejvíc zatrnulo při velké šanci Comrieho, ten však z pozice před odkrytou brankou orazítkoval pouze tyč. Následně se hra vyrovnala a po první siréně oba týmy odcházely do kabin za bezbrankového stavu. I druhá část začala ve vysokém tempu. Aktivita byla opět spíše na holích Kačerů, oba celky však hrály opatrněji a šancí ubylo. Do dobré pozice se dostal až v 32. minutě hostující McAmmond, vzápětí na druhé straně Emeryho prověřili May a Perry. Ducks v této části hry předváděli rychlý přechod z obrany do útoku a aktivitu soupeře účinně eliminovali napadáním ve středním pásmu. Hosty však držel ve hře gólman Emery. Do třetí třetiny sice obě mužstva nastoupila především s cílem neinkasovat, aktivnější však byli i nadále spíše domácí hokejisté. V 44. minutě se ocitl v obrovské šanci kanonýr Anaheimu Selänne, když mu zpoza branky naservíroval puk McDonald. A přestože již někteří z diváků zvedali ruce nad hlavu, puk pouze zazvonil na břevno Emeryho branky. Skóre se neměnilo ani o chvíli později, kdy se zkoušel prosadit Miller a po něm znovu finský útočník Selänne. Gólu se domácí fanoušci dočkali až v 55. minutě hry. Pahlsson ve středním pásmu obral o puk dvojici Heatley - Alfredsson, zavezl jej po pravé straně až do útočné třetiny a překonal Emeryho střelou zápěstím. Hosté poté vrhli všechny síly do útoku, na Giguera však nevyzráli. Bez využití zůstalo nahození Alfredssona, které zblízka zakončoval Spezza. Vyrovnat nedokázal ani Kelly, jenž netrefil odkrytou branku. Zvýšit své vedení naopak mohli domácí při úniku Perryho, toho ale na poslední chvíli čistě odzbrojil Phillips. V samotném závěru to Senátoři ještě zkoušeli s hrou bez brankáře, defenziva Anaheimu však vyrovnání nepřipustila. Útočníkům Ottawy se ve finálové sérii Stanleyova poháru proti Anaheimu nedaří. Nejproduktivnější trio vyřazovacích bojů Dany Heatley, Jason Spezza a Daniel Alfredsson se výrazněji neprosadilo ani ve druhém duelu a Senátoři podlehli Kačerům 0:1. Autorem jediné branky zápasu se navíc stal Samuel Pahlsson, právě jehož útok měl ottawské střelce na starosti. Pahlsson tak napodobil svého kolegu z defenzivní formace Travise Moena, jenž vstřelil vítěznou branku v prvním finálovém utkání. "Celý zápas jsme tvrdě dřeli, ale prostě jsme nemohli dostat puk za (brankáře Raye) Emeryho," řekl po utkání Pahlsson novinářům. S výkonem svého útoku byl švédský forvard spokojený. "Předváděli jsme přesně svoji hru: snažili jsme se to sobě ulehčit a jim ztížit. Už jsme nějaké góly dali, ale nečekáme, že budeme skórovat každý zápas," dodal Pahlsson. Hokejisté Ottawy byli ze svého vystoupení zklamaní. "Z nějakého důvodu hrajeme úplně jinak, než jak jsme hráli předtím. Musíme se do toho zase dostat," komentoval nepovedený vstup Senátorů do finále Stanleyova poháru obránce Joe Corvo. "Ztrácíme puky a jsou z toho jejich útočné akce. Neumím vysvětlit, proč děláme takové chyby. Snažíme se hrát ofenzivně, ale moc se nám to nedaří," uvedl kouč kanadského celku Bryan Murray. Skvělý výkon předvedli ve středečním střetnutí oba gólmani. Hostující Emery si připsal 30 úspěšných zákroků a měl lví podíl na tom, že Senátoři neinkasovali daleko dřív. Jeho protějšku Jeanu-Sebastienu Giguerovi oproti tomu stačilo na první čisté konto v letošním play off "pouze" 16 zásahů. Některé z nich však musel předvést při přesilovce Ottawy pěti proti třem během první části. "Už se nesmíme nechávat takhle vylučovat, zvlášť abychom pak byli ve třech proti pěti. Každý zápas si takové oslabení dovolit nemůžeme," uvedl po utkání Giguere. Třetí finálový zápas je na programu v sobotu, série se stěhuje do Ottawy. Senátoři ale prohrávají 0:2 na zápasy a statistika hovoří proti nim: z 30 týmů, které ve finále bojů o Stanleyův pohár vyhrály první dva domácí zápasy, se jen jednomu nepodařilo získat trofej. Ottawští se ale nevzdávají. "Jestli nás někdo odepisuje, tak je to blázen. Věříme, že zápasy doma můžeme vyhrát," prohlásil bojovně Spezza.

Anaheim Ducks - Ottawa Senators 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)
Branka: 55. Pahlsson. Rozhodčí: McCreary, Watson - Driscoll, Sharrers. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Střely na branku: 31:16. Diváci: 17.258. Stav série: 2:0. Sestavy: Anaheim: Giguere - O'Donnell, Pronger, Beauchemin, S. Niedermayer, Huskins, Jackman - Miller, McDonald, Selänne - Penner, Getzlaf, Perry - Moen, Pahlsson, R. Niedermayer - May, Marchant, Thornton. Trenér Randy Carlyle. Ottawa: Emery - Volčenkov, Phillips, Meszároš, Redden, Preissing, Corvo - Heatley, Spezza, Alfredsson - Schaefer, Fisher, Comrie - Vermette, Kelly, Neil - Schubert, McAmmond, Saprykin. Trenér Bryan Murray.