Michal Koštuřík
8. srpna 2014 • 15:58

Čechmánek je na nule už dlouho. Živí ho rodiče manželky, tvrdí právník

Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?
Dresy repre? Neurazí, ale žádná sláva. Konečně zajímavé nápady, ale sráží je…
VŠECHNA VIDEA ZDE

S Romanem Čechmánkem se zná léta. Přesto je v šoku, do jakého průšvihu se trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz zřítil se svým podnikáním. Pro věřitele, kterých se přihlásily na čtyři desítky, má právník Petr Bernátek zlou zprávu. Podle všeho uvidí jen zlomek svých peněz. Možná vůbec nic. „Roman prostě naletěl a potopil celou rodinu,“ tvrdí o známém brankáři, který dluží odhadem 85 milionů a je v úpadku.



Špatné podnikatelské záměry, bezhlavé investice, důvěřivost. Když zlínský právník Petr Bernátek rozkryl komplikovanou pavučinu aktiv a pasiv bývalého gólmana Romana Čechmánka, měl jasno. Olympijský vítěz a trojnásobný světový šampion není zrozený pro podnikání. „Měl zůstat u hokeje, ten mu šel,“ prohlásil Bernátek v rozhovoru pro iSport.cz.

Od kdy se datují Čechmánkovy ekonomické potíže?
„V roce 2010 měl první půjčku od Petra Čajánka. Nějakých sedm milionů. Dodal k tomu svoje poslední peníze a dal je Holomkovi. (známý zlínský advokát Milan Holomek slíbil mnoha lidem výhodné zúročení peněz, ale místo toho je zpronevěřil a čelí trestnímu stíhání – pozn. aut.) Roman byl tím pádem na nule. Čajánek podle mě věděl, kam ty finance jdou. Mohl by být naštvaný, že si za ně Čechmánek pořídil třeba Porsche. Ale to se nestalo. Kdyby měl od Holomka těch jednadvacet milionů a s úroky slibovaných pětadvacet, nemá dnes problém.“

Ty peníze už nikdy neuvidí, že?
„Ne. Když jsem se díval na konkurz pana Holomka, Roman se ke své pohledávce ani nepřihlásil.“

Žádné úspory už mu po této nezdařené investici skutečně nezbyly?
„Neměl nic. Vezměte si, že koupil dvě Porsche za dvacet milionů. Jedno pak prodal za šest a druhé za dva miliony. Roman nikdy nepracoval, žádný jiný příjem po kariéře neměl. Od roku 2009 má úvěry a celou dobu platil splátky a úroky. Celkem ho to stálo pětadvacet milionů. Do svých nemovitostí investoval přes sto milionů. Měl prostě plno špatných podnikatelských záměrů. On není ekonom. Na druhou stranu zkrachovalo plno větších firem, kde také neuměli počítat.“

Chápete jeho jednání?
„On není jediný sportovec, který takto dopadl. I na jiné se nalepili „podnikatelé“, kteří jim radili, do čeho mají investovat. Otevírat vinotéku v Praze…(kroutí hlavou) Chlap ze Zlína, který vínu moc nerozumí a nemá správné kontakty. Odpovíte si sám, jak to mohlo dopadnout. To je další projekt, na kterém uletěl peníze. Roman není podnikatelský typ, měl by se věnovat hokeji. Ten mu šel a mohl by v něm předat mladým zkušenosti.“

Co přesně zamýšlel s rozsáhlým objektem na chorvatském ostrově Brač?
„Jde o bývalý statek, nejstarší budovu na ostrově. Čtyři tisíce metrů čtverečních, olivový háj, fíky. Je to kulturní památka s nejstarším lisem na olivový olej. Vyměnila se propadlá střecha, z větší části se udělaly hrubé stavební práce. Měl v úmyslu vybudovat tam luxusní restauraci, penzion a vinotéku. Dnes je to stále neobyvatelný objekt s nainvestovanými téměř třiceti miliony korun. Roman tam má padesát procent. Zisk je za celou tu dobu nulový.“

Jaký z jeho plánů měl perspektivu?
„Jeho projekty neutáhly ani úroky… Třeba pivovar stavěl ze svého, úplně bez dotací. Nevěděl, že je může získat. (nechápavě) Přitom dotace na pivovary činí čtyřicet pět procent. Neznám hospodu, která by měsíčně vydělala dvě stě tisíc jen na úroky. Ten objekt je v podstatě neprodejný, protože si ho každý může postavit za polovinu na zelené louce. Nebo byt v Čeladné, který koupil za pět milionů. Nemovitosti tam klesly o třicet, čtyřicet procent. Bude rád, když to dneska prodá za tři miliony, možná za dva a půl. Když před pár lety rozjel své projekty, byla úplně jiná kupní síla.“

Přijde mi, že v podnikání vůbec nepřemýšlel.
(přikyvuje) „To tak opravdu je. Roman měl tehdy kolem sebe dva rádce. Vypočítali mu, jak je to výhodné a jak to v tom Holešově pošlape. Největší byt prodal hned, ještě ani nebyl v realitce. Dostal tři miliony a už se viděl, jak na tom všem vydělá. Jednomu z těch rádců dokonce půjčil peníze a dodnes je neviděl. Myslím si o tom svoje.“

Roman Čechmánek slaví se šampaňským na Staroměstském náměstí po příletu z NaganaFoto Pavel Mazáč (Sport)

Dluží mu ještě někdo jiný?
„Určité peníze popůjčoval a nemůže je dostat zpátky. Některé věci jsou už promlčené. Tím, jak je v uvozovkách hodný a nerozuměl tomu, tak se nechal nachytat. Třeba pekárna v jeho domě v Holešově mu už půl roku nezaplatila nájem a energie.“

Co teď s tím?
„Jedině reorganizace, nic jiného nepřichází v úvahu. Když si vezmete konkurzy v Česku, průměrný výnos pro nezajištěné věřitele je pět procent. Když jsem dělal pro Magneton, byla to dokonce nula. Všechno šlo bankám a na dlužné mzdy. Pan Čechmánek nedluží státu ani korunu. Ale když na něho byla uvalena insolvence, nemohl svou činnost provozovat. Už byl domluvený s panem Šteflem (bývalý šéf hokejového Vsetína – pozn. aut.), že ho vezme jako společníka do pivovaru a on by pak po něm nic nechtěl. Štefl do toho chtěl dát ještě další peníze, aby se dobudovala vzduchotechnika, zábradlí, fasáda a celý objekt mohl být zkolaudován. Pak by se z výdělku mohlo platit věřitelům.“

To se ale nestalo.
„Bohužel se věřitelé dohodli, že budou pokračovat v insolvenčním řízení. Tím pádem banky v dubnu a v květnu vypověděly Čechmánkovi úvěry, které se staly ihned splatnými. Pak už nebylo jiné řešení. Pivovar dál jede, ale v omezeném provozu, aby se nezavřel. Točí se pivo, vaří jídlo. Na fakturu teď nikdo Čechmánkovi nedá. Musí platit jedině cash. Každopádně se musí budova dostavět, zkolaudovat a prodávat jako funkční celek. Já tvrdím, že jedině dostavěný pivovar a dům v Holešově mohou přinést věřitelům jejich peníze. Jsme domluvení s firmou Synot, že ty projekty dokončí. Kdybychom její pomoc nezískali, konkurz by byl pro věřitele i pro Romana horší.“

Vadí Čechmánkovi medializace jeho případu?
„Určitě ano.“

Z čeho žije?
„Něco mu dávají rodiče od manželky. Dluží za elektřinu, za vodu. V pivovaru i ve svém rodinném domě. Jeho aktiva jsou někde kolem sto padesáti milionů, ale jejich výtěžnost je bohužel špatná.“

Přes milion korun dluží i dceři Kateřině. Jak k tomu došlo?
„Vzala si hypotéku a ty peníze dala do Holešova, aby se mohla zavřít střecha a objekt nebyl znehodnocen. Roman do toho navezl rodinu i své známé. Z hypotéky jeho manželky se platila dostavba apartmánu 2+kk v Čeladné.“

Tomu Roman Čechmánek dluží včetně úroků? Tomu Roman Čechmánek dluží včetně úroků?Foto sport

Přihlášení věřitelé se mají sejít šestého října v Brně. Co se bude řešit?
„Proběhne průzkum pohledávek a hlasování, jestli dojde k reorganizaci. Abych to všechno rozkryl, strávil jsem nad tím opravdu spoustu času.“

Co máme informace, věřitelů může být víc.
„Určitě, někdo tam ještě přiskočí. Ale už to bude řádově do pěti milionů.“

Prý se k nim Čechmánek chová arogantně.
„Nemám ten pocit. Já s Romanem vycházím dobře, on opravdu naletěl. U jeho konkurzů jsou desítky poškozených, jinde třeba stovky. Řeší se to veřejně jen proto, že je Čechmánek známá osoba.“

Co fiktivní půjčky od kamarádů? Neproběhly tam?
„Určitě ne. Z čeho by ten pivovar postavil? V té době, v letech 2009 a 2010, už prokazatelně na účtech nic neměl. Proč by si jinak půjčoval od banky za úrok osm procent, kdyby měl uložené své peníze? To prokážeme. Tehdy ještě počítal s tím, že dostane pětadvacet milionů od Holomka. Nedostal je a tím začaly jeho problémy. Jinak by stačilo prodat dům v Holešově. S panem Šteflem byl domluvený, chtěl mu přenechat podíl v pivovaru.“

Proč banky prodaly Čechmánkovy dluhy společnosti Passvilan Plus, na kterou máte úzké vazby?
„Ano, jsou to pro mě známí lidé. Ale je to byznys, nic jiného. Záleží na bance, komu prodá svoje pohledávky. Passvilan dostane jako zajištěný věřitel na prvním místě sto procent všeho, co tam je. Jiný zajištěný věřitel není.“

Má váš klient ještě nějaký podnikatelský záměr a investici, o které nevíte?
„Doufám, že ne. (úsměv) Proto začíná trénovat děti ve Vsetíně. Vrací se k tomu, co mu šlo. Chce si dodělat trenérské zkoušky. Bude také vytipovávat brankářské talenty, a to v Česku i na Slovensku. Vrátí se i k činnosti hráčského agenta.“

Jak reaguje na jeho krach rodina?
„Drží pohromadě, i když ji vlastně potopil. Možná je to všechny semklo. Dceři, která studuje poslední rok v Anglii, dluží milion. Nevím, jaké máte informace, ale Čechmánkovi si nežili nad poměry. Nejezdili na luxusní dovolené. Roman všechno vrátil do podnikání, nepoužil peníze pro vlastní potřebu. A dvavozy Porsche, o kterých se pořád mluví? Ty si koupil někdy v roce 2005, když se vracel z Ameriky. Pokud vím, tak teď jezdí v Passatu, který je na leasing Pivovaru Čechmánek. Prodal i BMW X5.“  

Vstoupit do diskuse
0


Články odjinud


Články odjinud