Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
14. září 2007 • 00:00

Bleskový nástup

1. kolo extraligy: Liberec si proti Ústí rychle zjednal pořádek LIBEREC - Překvapení se nekonalo. Vítěz základní části posledních dvou sezon nenechal před televizními kamerami nikoho na pochybách, kdo je v liberecké Tipsport Areně vládcem. Extraligového nováčka z Ústí nad Labem vyprovodil s výpraskem 6:1. Dvěma góly se o to zasloužil obránce Valdemar Jiruš. Pro Ústí to bylo tvrdé procitnutí z postupové euforie a nemilosrdný skok do extraligové reality. Hosté se sice prezentovali sympatickým herním projevem, ale zpočátku byli téměř všude o krok zpět. Tempu a hlavně důrazu nejvyšší soutěže přivykli až postupem času, ale to už bylo o tom, kdo vstoupí do nového ročníku s bodovým ziskem, prakticky rozhodnuto. "Výsledek pro nás není na začátku sezony až tak důležitý," poznamenal po utkání ústecký kapitán Milan Antoš. "Musíme se zaměřit na to, aby se zlepšovala naše hra." Když totiž přicházeli opozdilci z řad ústeckých fanoušků v polovině první třetiny do hlediště, jejich tým už dávno prohrával dvougólovým rozdílem. K famóznímu nástupu domácích do zápasu pomohl gólman Přikryl, jemuž už po 84 sekundách hry proplachtilo Jirušovo nahození ze středního pásma nad pravým ramenem do sítě. Liberecký obránce, jenž na konci minulé sezony utrpěl vážné zranění pánve, oslavil návrat na extraligový led vskutku impozantně. Časomíra ukrojila přesně 158 sekund a Jiruš si mohl na modré čáře radostné gesto zopakovat. "Takový start do zápasu je hlavně na začátku sezony hodně příjemný," pochvaloval si další liberecký obránce Lukáš Zíb. "Spadla z nás počáteční nervozita." Ústečtí se i za nepříznivého stavu snažili o otevřenou hru. Hlavně při přesilovkách dotírali na Hniličku, ale v koncovce byli bezradní. "Scházel nám důraz, a to před oběma brankami," posteskl si trenér Vladimír Evan. "Z toho se musíme poučit." Přesto se Ústí dočkalo historického okamžiku v podobě premiérového gólu v nejvyšší soutěži. Symbolicky si ho připsal Antoš, který v minulé sezoně tým mezi elitu dovedl. Při přesilovce zužitkoval ideální přihrávku Hořavy. "To nebylo nacvičené, ale Hořák hraje s hlavou nahoře a přesně mě našel," vyzdvihl spoluhráče. Antoš hned odjel do středu kluziště, kde se spoluhráči rozjel oslavný taneček. "To už přichystané bylo," přiznal. "Za první gól Ústí v extralize budu muset klukům zaplatit nějakou svačinku." V závěru dal Liberec výsledku pro hosty až příliš krutou podobu. *** MOMENT ZÁPASU Partie se teprve rozbíhá, diváci ještě nejsou plně vtaženi do děje. Obránce Valdemar Jiruš spíše z nouze nahazuje puk ze středního pásma na ústeckou branku. Gólman Petr Přikryl toho moc nevidí a registruje puk až v síti za svými zády. Rychlý úspěch nakopne Bílé Tygry ke snadnému vítězství. 1. kolo O2 extraligy (3:0, 1:1, 2:0) 6:1 LIBEREC Hnilička Žabka, Zíb Moravec, Jiruš Hunkes, Krstev Derner, Kočí Novák, Pabiška, Procházka Čermák, Kašpařík, Nedorost Klimenta, Plodek, Víšek Hruška, Dušek, Špaček ÚSTÍ NAD LABEM Přikryl Houdek, Evan Zeman, Hořava Pojkar, Zápotočný, Ficenc Janků, Pazourek, Antoš Heřman, Liščák, Mrázek Šaffer, Špirko, Klimt Hašek, Míka, Klobouček STATISTIKA Branky a nahrávky: 2. Jiruš, 5. Jiruš (J. Moravec), 20. Čermák (Moravec), 23. Klimenta (Plodek), 53. Zíb (Novák), 56. Derner (Kočí) - 32. Antoš (Hořava). Rozhodčí: Homola - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 10:10, navíc Evan (Ústí) 10 minut. Využití: 4:1. Diváci: 5126. Zásahy gólmanů: Hnilička 33 (97,1 %) - Přikryl 26 (81,3 %) * * * Známka pro hlavního rozhodčího: 3 NEJLEPŠÍ HRÁČI: Jiruš, Nedorost, Zíb JAK ŠLY MINUTY 2. Jirušovo lehké nahození ze středního pásma překvapuje Přikryla, který puk zřejmě nevidí přes svého obránce - 1:0. 5. Jednoduše sehraná přesilovka, kotouč putuje na modrou čáru opět k Jirušovi, jehož rána končí v síti - 2:0. 20. Dvě vteřiny před přestávkou využívá Liberec další přesilovku. Moravcovu střelu doráží Čermák - 3:0. 23. Další využitá přesilovka domácích. Dvě střely ještě Přikryl likviduje, na Klimentovu dorážku už je ale krátký - 4:0. 32. Ústí dostává výhodu dvojnásobné přesilovky. Brzy ji využívá Antoš, když nastavuje hokejku do střílené Hořavovy přihrávky - 4:1. 53. Zíb tvrdou ranou z mezikruží dává pátý liberecký gól - 5:1. 56. Definitivní podobu výsledku dává domácí Derner - 6:1. (fan) OČIMA TRENÉRŮ DUŠAN GREGOR: "Rozhodnuto bylo již po první třetině. Ve druhé jsme ale s naší hrou nebyli spokojeni, bylo tam příliš mnoho nepřesností a touhy prosadit se individuálně. Ve třetí třetině už byly ve hře opět náznaky toho, co bychom chtěli hrát. Pro nás je ale podstatné, že jsme na úvod sezony vyhráli." VLADIMÍR EVAN: "Zápas rozhodla první třetina, kdy jsme hráli aktivně, ale inkasovali jsme góly. Dostali jsme první nešťastný, hned nato druhý v přesilovce a dvě vteřiny před koncem třetiny třetí. Dopadlo to takhle, ale máme křest za sebou a Liberec nás dostatečně prověřil, abychom věděli, na čem máme pracovat." VERDIKT DENÍKU Liberec****** Ústí****