17. září 2007 • 00:00

Na Hniličku neumějí

OSTRAVA - Hokejisté Vítkovic na Liberec neumějí. Počtvrté za sebou jej nedokázali porazit, brankáři Hniličkovi v pátém zápase za sebou vstřelili jenom jeden gól a prohráli 1:2. Ostravané v domácí premiéře nesehráli příliš povedené představení. V úvodu měli jen optickou převahu, drželi puk. Ale do šancí se nedokázali probít. Ani v přesilovkách, které během prvních pěti minut hráli hned dvě. Na Hniličku skoro nevystřelili. Přihrávky přes celou šířku hřiště byly příliš krkolomné, hra postrádala jednoduchost. Snažili se to zlomit větším nasazením a přidáním agresivity, ale to jim vyneslo jen vyloučení. Taktika hostí byla jednoduchá. Napadat, rychlým přístupem narušovat rozehrávky a trpělivě čekat na brejkové situace. Jakmile měli Tygři šanci zaútočit, s vervou se hrnuli před brankoviště a doráželi na brankáře Pince, který tentokrát dostal přednost před Pruskem. Pinc chytal velmi slušně, znovu ukázal několik přesných rozehrávek. Ale na Plodkovu dorážku a Čermákovu přesnou ránu z druhé vlny nedosáhl. Trenér Fryčer na dvougólové manko zareagoval už ve druhé třetině stažením sestavy na tři útoky. Zkušeného Viktora Ujčíka navíc přesunul z první formace do druhé k Prorokovi a Petrovickému. Dění na hřišti se tím však výrazně nezměnilo. Teprve v závěru druhé třetiny se domácí prosadili v přesilovce. Hosté špatně střídali, Ujčík přesně našel Krenželoka a ten prostřelil jinak pozorného Hniličku. V poslední třetině se domácí snažili vyrovnat, ale znovu promarnili několik přesilových her. S nimi však měli problémy i hosté. Dvakrát hráli proti třem, ve 48. minutě dokonce dlouhých 87 sekund. Ale gól z toho nedali, takže o těsné vítězství museli bojovat až do posledních okamžiků. Díky tvrdé obraně, úspěšnému napadání a nasazení v osobních soubojích těsný náskok uhájili. A samozřejmě i díky Hniličkovi. Nemusel sice řešit sólové nájezdy nebo vyložené "gólovky", ale nepříjemných střel skrz klubko hráčů na něj šlo nakonec docela dost. Znovu byl oporou svého týmu. STATISTIKA Branky a nahrávky: 38. Krenželok (Ujčík) - 5. Plodek (Klimenta), 21. Čermák (Kašpařík). Rozhodčí: Jeřábek - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 9:10, navíc Zíb (Liberec) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 5911. Změny: 21. navíc Klimek (Vítkovice). Zásahy gólmanů: Pinc 26 (92,8 %) - Hnilička 35 (97,2 %). Známka pro hlavního rozhodčího: 2 OČIMA TRENÉRŮ MIROSLAV FRYČER: "Hosté předvedli chytrý hokej, hráli to, co potřebovali. Nám dělala problémy jejich dobře organizovaná defenziva. Nevycházely nám přesilovky a vlastně nám nešlo vůbec nic. Hráči se sice snažili, ale s výkonem spokojen být nemůžu." DUŠAN GREGOR: "Základem našeho vítězství byl výkon Milana Hniličky. Naše hra vycházela ze zabezpečené obrany, hráli jsme velmi dobře takticky a disciplinovaně. Přeji si, aby nám to co nejdéle vydrželo. Přiznám se ale, že jsme měli i trochu štěstí." VERDIKT DENÍKU Sport Vítkovice **** Liberec ****** 2. kolo O2 extraligy 1:2 (0:1, 1:1, 0:0) VÍTKOVICE Pinc Marušák, Trnka Jurečka, Barinka Kuboš, Gulaši Heš Ujčík, Burger, Hubáček Petrovický, Vala, Prorok Weissmann, Šimíček, Krenželok Köhler, R. Hruška, Tomášek LIBEREC Hnilička Žabka, Zíb Moravec, Jiruš Hunkes, Krstev Derner, Kočí Novák, Pabiška, S. Procházka Čermák, Kašpařík, Nedorost Klimenta, Plodek, Víšek O. Hruška, Dušek, Špaček NEJLEPŠÍ HRÁČI: Gulaši - Plodek, Hnilička