+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
TOP VIDEA
Užili jsme si možnost bojovat spolu za jeden tým, říká Nadal Užili jsme si možnost bojovat spolu za jeden tým, říká Nadal
SESTŘIH Premier League: Leicester - Liverpool 2:3. Drama pro hosty, Vardy nedal penaltu SESTŘIH Premier League: Leicester - Liverpool 2:3. Drama pro hosty, Vardy nedal penaltu
VŠECHNA VIDEA ZDE

Budou nečitelné a budou se měnit. A nejen to. Mořské vlny na olympiádě v Riu budou jachtařům předhazovat i další překážky. Vedle odpadků a zápachu se dokonce v částech zálivu Guanabara našly tzv. superbakterie odolné proti antibiotikům. stane se boj o medaile kvůli neustálému vypouštění kanalizačních splašků do moře i bojem o zdraví?Když portugalský mořeplavec Gaspar de Lemo 1. ledna 1502 ten záliv objevil, nazval tamější místo u říčky, která do něj tekla, „lednovou řekou“ – Rio de Janeiro. Stovky dalších let pak na tomto pobřeží žili delfíni a různá mořská fauna. Až do počátku třetího tisíciletí, kdy se vše rapidně zhoršilo kvůli nekontrolovatelnému vypouštění odpadů a kanalizačních splašků z města.

Špína, ale i výzva

K neštěstí všech jachtařů a windsurfařů, kteří se v příštích dnech budou z těchto vod snažit vytáhnout medaile. „Ty podmínky jsou tam po jachtařské stránce dost složité. Je tam silný proud a hodně se mění. Navíc voda není opravdu moc čistá, občas tam byl cítit benzín, plave zde spousta odpadků a když to člověk chytne na kormidlo, musí se s tím vypořádat. Je to ale zajímavý jachtařský revír,“ vypráví český závodník Viktor Teplý.

Nebezpečné superbakterie

Navzdory tomu, že se organizátoři snažili zátoku od nánosů vyčistit, nevyšlo to. A co hůř, ve vodě se postupem času našly i tzv. superbakterie, které jsou odolné proti antibiotikům a v polovině případů mohou způsobit smrt. Údajně se sem dostaly z nemocnic, protože odtoky zdravotnických zařízení se vlévají do společné kanalizace a odtud pak do moře.

Zkušená česká závodnice Veronika Kozelská proto bude mít láhev s pitím místo na lodi raději jen u trenéra a všichni se budou chtít před případnými komplikacemi různě chránit. „Vím, že nějací jachtaři z toho měli nějaké infekce a někdo musel brát antibiotika, ale člověk proti tomu nic neudělá. Když fouká vítr, jsou vlny a my jsme ve vodě, tak i když v ní neplaveme, máte ji všude a klidně si loknete. Tomu se zkrátka předejít nedá. Tyto potíže se sice staly malému procentu lidí, ale je fakt, že se tam může něco stát,“ dodal Teplý.

JACHTING v RIU

Termín závodů: 8.–18. srpna 2016 Místo:

Marina de Gloria – Guanabara Bay

Kategorie:

Muži – RS:X (Karel Lavický),

Laser (Viktor Teplý),

Finn, 470, 49er.

Ženy – RS:X, Laser Radial

(Veronika Kozelská-Fenclová),

470, 49erFX.

Dvojice – Nacra 17.

Témata:  Rio, olympiáda, jachting

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze