Basketbalisté zdolali Portugalce, k jistotě potřebují vyhrát v Maďarsku

0
Lokvenc: Chemie Kuchty a Birmančeviče je úžasná! Chorý není zákeřňák
CESTA ZE DNA: Jsme silnější, než si myslíme, říká zápasník Peňáz

Čeští basketbalisté si v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy připsali čtvrté vítězství z pěti zápasů. V Portugalsku dnes udolali domácí výběr 75:61. Stále však nemají jistý postup, o něm se rozhodne až v závěrečném utkání ve středu s Maďarskem. To dnes prohrálo v Gruzii jasně 59:79. K udržení prvního místa ve skupině tak Češi potřebují v Maďarsku zvítězit.

"Je to pro nás důležité vítězství. Už před zápasem jsem se totiž trochu obával, abychom to utkání mentálně zvládli. Navíc Portugalci se zlepšují, málem porazili Gruzii. V první půli hráli velmi dobře. Nakonec jsme to ale zvládli. Máme náš cíl na dosah a nyní jedeme do Maďarska dokončit náš úkol," řekl po utkání trenér Ronen Ginzburg.

Češi doma Portugalce rozdrtili 89:53, i v odvetě začali sebevědomě a vedli už 15:6. Jenže pak přišla série chyb a domácí šňůrou 9:0 otočili na 21:19. Dařilo se zejména pivotu Fonsecovi, který dal za první čtvrtinu deset bodů a nabral sebevědomí. Nakonec zápas zakončil jako nejlepší střelec s 22 body.

Český výběr v útoku spoléhal zejména na Balvína se Satoranským. A byl to právě rozehrávač Barcelony Satoranský, kdo trojkou nastartoval šňůru 11:0, která znovu posadila Čechy na koně. Jenže devítibodové vedení vydrželo jen chvíli, než série těžkých střel a zbytečných českých chyb znamenala další otočení skóre.

Zápas se lámal až v závěru třetí čtvrtiny, kdy při vedení 53:50 postavil český tým zónovou obranu, s kterou si Portugalci nevěděli rady a pět minut nedali koš. Češi toho využili ke zvýšení náskoku na 13 bodů a tentokrát už vedení nepustili.

Nejlepším českým střelcem byl s 18 body Satoranský, který přidal sedm doskoků a pět asistencí. Balvín zaznamenal 13 bodů a devět doskoků, k tradičním oporám patřil i Pumprla s devíti body a 11 doskoky.

Kvalifikace basketbalistů o ME 2015 - skupina E:
Portugalsko - ČR 61:75 (21:24, 37:42, 50:63)
Nejvíce bodů:
Fonseca 22, Fernándes 11 - Satoranský 18, Balvín 13, Auda 11, Pumprla 9. Fauly: 20:21. Trestné hody: 18/7 - 19/13. Trojky: 6:2.

Gruzie - Maďarsko 79:59 (22:12, 45:30, 62:51)
Šengelija 26, Pačulija 17, Sanadze 12 - Wittmann 14, Vojvoda 13, Thomas 12.