Senzační Pavelec mužem utkání, Jágr přihrál na vítězný gól

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

SOUHRN | Další skvělý výkon podal v hokejové NHL brankář Ondřej Pavelec. Ve čtvrtek vychytal už šestou výhru v řadě, když díky 39 zásahům dovedl Winnipeg k vítězství 5:2 nad Montrealem. Po jedné asistenci si v utkání připsali čeští útočníci Michael Frolík a Jiří Tlustý.

Pavelec během úspěšné série ani jednou neinkasoval více než dva góly, dohromady v šesti zápasech kapituloval jen sedmkrát a počtvrté byl vyhlášen první hvězdou večera. V duelu s Montrealem podržel svůj tým zejména v prvních dvou třetinách, v nichž Canadiens přestříleli Winnipeg v poměru 31:13, ale na ukazateli skóre svítil po 40 minutách stav 4:1 pro domácí.

"Celou první třetinu jsme byli za soupeřem o krok pozadu, ale naštěstí nejlepším hráčem na ledě byl náš brankář. Jen díky němu jsme první třetinu přežili bez inkasovaného gólu," chválil českého gólmana trenér Winnipegu Paul Maurice. A přidat se musel i jeho protějšek Michel Therrien. "Chytal neuvěřitelně. Byl rozdílovým hráčem celého utkání," řekl. Poklonu Pavelcovi vysekl i brankář Montrealu Dustin Tokarski. "Stavěl se tam na hlavu. Podal grandiózní výkon."

"První třetinu jsme neodehráli podle představ, ale přežili jsme. A pak jsme dali první gól, což byla obrovská vzpruha. Pak jsme byli minutu od minuty lepší," popsal utkání Pavelec. "Našli jsme způsob, jak porazit jeden z nejlepších týmů ligy, takže musíme být spokojeni. Já se teď cítím dobře. Ale víte, jak to je. Jednou jste dole, jednou nahoře. Čeká nás ještě sedm zápasů a máme před sebou ještě spoustu práce, chceme-li postoupit do play off," uvedl sedmadvacetiletý rodák z Kladna.

Jets každopádně poprvé od sezony 2006-07, kdy klub ještě sídlil v Atlantě, získali 90 bodů a trochu si upevnili pozici v elitní osmičce Západní konference. Na sedmém místě mají tříbodový náskok před devátým Calgary, Flames však disponují jedním zápasem k dobru.

Povedený návrat do sestavy Bostonu po zranění kolena prožil David Krejčí. Český útočník, který od 20. února vynechal patnáct zápasů, přihrál v duelu s Anaheimem na oba góly Bruins, kteří ale nakonec prohráli 2:3 v prodloužení. Kačeři přitom vyrovnali na 2:2 až při power-play 39 sekund před třetí sirénou, o jejich vítězství pak rozhodl ve čtvrté minutě nastavení Ryan Getzlaf.

Boston si tak připsal šestou porážku v řadě a nevyužil šanci vrátit se do elitní osmičky v tabulce Východní konference. Bruins pouze bodově dohnali osmou Ottawu, která po sérii sedmi výher podlehla 1:5 New Yorku Rangers. Ti se tak stali prvním týmem, který si oficiálně zajistil účast v play off.

Rozhodující náskok získali Rangers už v první třetině, kterou vyhráli 3:1. Ve druhém dějství pak přidali další dvě branky a gólman Ottawy Andrew Hammond si po 17 zápasech v NHL připsal první porážku v základní hrací době. Poprvé byl navíc střídán, když po pátém inkasovaném gólu přepustil místo Chrisi Driedgerovi, jenž si odbyl debut v soutěži.

Zaváhání Bostonu s Ottawou využila Florida, která i díky jedné asistenci Jaromíra Jágra vyhrála 4:1 v Torontu a na desátém místě ztrácí na oba celky už jen tři body. Senators však mají odehráno o jedno utkání méně.

Floridu nyní čeká série klíčových zápasů. V sobotu v Montrealu, v neděli v Ottawě a v úterý v Bostonu. Jaromír Jágr k nim hledí s optimismem. "Po výměně z New Jersey jsem tady zatím odehrál dvanáct zápasů a podle mého názoru jsme mohli všech dvanáct utkání vyhrát," řekl hvězdný útočník. S ním v sestavě Panteři sedmkrát vyhráli. "Máme velké hráče, dobře bruslíme a dokážeme si vytvořit tlak. Když budeme hrát naši hru, žádný soupeř to s námi nebude mít jednoduché. Máme to všechno ve svých rukou," uvedl Jágr.

Jediným českým hráčem, který v jedenácti čtvrtečních zápasech dal gól, byl Andrej Nestrašil. Čtyřiadvacetiletý útočník svou sedmou trefou v sezoně přispěl k výhře Caroliny 5:2 nad Pittsburghem.

Výsledky:

Boston - Anaheim 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)
Branky:
34. Spooner (Krejčí), 41. Eriksson (Krejčí) - 31. Maroon, 60. Perry, 64. Getzlaf. Střely na branku: 29:32. Diváci: 17.565. Hvězdy utkání: 1. Getzlaf (Anaheim), 2. Eriksson (Boston), 3. Perry (Anaheim).

Buffalo - Arizona 3:4 v prodl. (1:1, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 11. Ennis, 29. Ristolainen, 57. Gionta - 8. Szwarz, 32. Ekman-Larsson (Erat), 35. Moss, 61. Gagner. Střely na branku: 35:42. Diváci: 19.070. Hvězdy utkání: 1. Ekman-Larsson (Arizona), 2. Gionta (Buffalo), 3. Gagner (Arizona)

NY Islanders - Los Angeles 2:3 (0:0, 1:1, 1:2)
Branky: 26. Nielsen, 44. Boychuk - 31. Shore, 42. Toffoli, 56. Kopitar. Střely na branku: 27:37. Diváci: 16.170. Hvězdy utkání: 1. Kopitar (Los Angeles), 2. Halák (Islanders), 3. Quick (Los Angeles)

Washington - New Jersey 3:2 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
Branky: 3. Alzner, 22. Fehr, 62. Niskanen - 35. Zajac (Eliáš), 60. Bernier. Střely na branku: 24:31. Diváci: 18.506. Hvězdy utkání: 1. Niskanen, 2. Fehr (oba Washington), 3. Zajac (New Jersey)

Carolina - Pittsburgh 5:2 (2:1, 2:0, 1:1)
Branky: 6. E. Staal, 9. Murphy, 32. McClement, 35. Sjomin, 54. Nestrašil - 4. Sutter, 56. Cole. Střely na branku: 28:29. Diváci: 13.738. Hvězdy utkání: 1. E. Staal, 2. Ward, 3. Malone (všichni Carolina)

Vancouver - Colorado 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
Branky: 41. Weber - 24. Iginla, 31. Tanguay, 33. Landeskog, 60. Mitchell. Střely na branku: 34:38. Diváci: 18.870. Hvězdy utkání: 1. Iginla, 2. O'Reilly (oba Colorado), 3. Weber (Vancouver)

Ottawa - NY Rangers 1:5 (1:3, 0:2, 0:0)
Branky: 13. Lazar - 13. a 20. Kreider, 15. Boyle, 22. Zuccarello, 37. Glass. Střely na branku: 24:32. Diváci: 17.753. Hvězdy utkání: 1. Kreider, 2. Boyle, 3. Stepan (všichni Rangers)

Detroit - San Jose 4:6 (2:3, 0:0, 2:3)
Branky: 11. Jurčo, 12. Tatar, 44. Weiss, 48. Abdelkader - 45. a 59. Marleau (na druhou Hertl), 1. Vlasic, 10. Nieto, 17. Tierney, 41. Couture. Petr Mrázek odchytal za Detroit 39 minut, z 19 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 89,5 procenta. Střely na branku: 34:30. Diváci: 20.027. Hvězdy utkání: 1. Marleau (San Jose), 2. DeKeyser (Detroit), 3. Couture (San Jose)

Tampa Bay - Nashville 2:3 (1:2, 1:1, 0:0)
Branky: 20. Naměstnikov (Šustr), 34. Boyle - 4. Ribeiro, 5. Gaustad, 27. Santorelli. Střely na branku: 30:19. Diváci: 19.204. Hvězdy utkání: 1. Rinne (Nashville), 2. Boyle, 3. Paquette (oba Tampa Bay)

Winnipeg - Montreal 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)
Branky: 13. Byfuglien, 27. Scheifele, 30. Slater (Tlustý), 40. Wheeler, 53. Lowry (Frolík) - 27. Markov, 52. Gallagher. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 41 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 95,1 procenta. Střely na branku: 22:41. Diváci: 15.016. Hvězdy utkání: 1. Pavelec, 2. Scheifele, 3. Slater (všichni Winnipeg)

Toronto - Florida 1:4 (0:0, 0:3, 1:1)
Branky: 50. Carrick - 35. a 59. Pirri, 25. Huberdeau, 25. Kampfer (Jágr). Střely na branku: 25:28. Diváci: 18.831. Hvězdy utkání: 1. Pirri, 2. Barkov (oba Florida), 3. Carrick (Toronto)