Jakš naskočil do SP a hned bodoval, Smutné český návrat nevyšel

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Běžec na lyžích Martin Jakš vstoupil do sezony Světového poháru bodovaným 24. místem v závodě na 30 km volnou technikou v Davosu. Kateřina Smutná při návratu do české reprezentace nebodovala, na poloviční trati obsadila 36. pozici. Vyhráli Norové Martin Johnsrud Sundby a Ingvild Flugstad Östbergová.

Jakš kvůli tréninkovému manku vynechal úvod sezony SP a dnes ve Švýcarsku byl jasně nejlepším Čechem. Na Sundbyho ztratil dvě a půl minuty. Devětatřicetiletý Lukáš Bauer obsadil 57. místo, Petr Knop doběhl pětašedesátý a Aleš Razým sedmdesátý.

Obhájce celkového vítězství v seriálu Sundby navázal na výhru v minitour v Lillehammeru z minulého víkendu. Dvaatřicetiletý rodák z Osla za sebou nechal o 13,7 sekundy krajana Anderse Glöersena a pojistil si vedení ve Světovém poháru. Třetí skončil s odstupem 25,7 sekundy Fin Matti Heikkinen.

Také v závodě žen na 15 km slavilo Norsko vítězný double. Vyhrála Östbergová o 7,9 sekundy před krajankou Heidi Wengovou, která stále vede Světový pohár. Östbergová se jí díky prvnímu vítězství v sezoně na druhém místě přiblížila na 70 bodů.

Třetí doběhla Finka Krista Pärmäkoskiová, které patří stejné umístění také v SP. Ve švýcarském středisku chyběla norská hvězda Marit Björgenová, která se v úvodu sezony úspěšně vrátila po mateřské pauze a v průběžném pořadí seriálu je čtvrtá.

Kvůli nemoci start v Davosu vynechala Petra Nováková, která zde loni na této trati doběhla čtrnáctá. Jedinou českou lyžařkou na startu byla Smutná, která se před sezonou vrátila do národního týmu poté, co deset let reprezentovala Rakousko. O minulém víkendu skončila druhá v závodu seriálu Ski Classic v Livignu, ve své slabší technice bruslení v Davosu se nevešla do bodované třicítky, ke které jí chybělo přes deset sekund.