Moravčíková do finále na 200 metrů prsa na MS nepostoupila

0
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?
Rock vs. Cataloni. Liverpool proti Londýnu v Oktagonu

Martina Moravčíková skončila na mistrovství světa v semifinále na 200 metrů prsa třináctá a do finále nepostoupila. Česká plavkyně časem 2:25,67 zaostala o 41 setin sekundy za svým českým rekordem z dopolední rozplavby. Na účast ve finálové osmičce byl potřeba čas 2:23,81.

V rozplavbách měla Moravčíková osmý čas, odpoledne se ale plavalo výrazně rychleji. Osmadvacetiletá Češka v prvním semifinále na nejlepší od začátku ztrácela a nakonec dohmátla jako sedmá. Ve druhém závodě ji předstihlo ještě šest plavkyň. Jedinou českou finálovou účastí na šampionátu v Budapešti tak zůstává sedmé místo Simony Baumrtové na 100 metrů znak.

Do finále překvapivě nepostoupila světová rekordmanka Rikke Pedersenová z Dánska, úřadující mistryně Evropy a obhájkyně světového bronzu v této disciplíně. V semifinále obsadila jedenáctou příčku.

Závod na znakařské padesátce, ve kterém skončila Baumrtová čtrnáctá, vyhrála v americkém rekordu 27,14 Brazilka Etiene Medeirosová. Stříbrná medailistka v této neolympijské disciplíně z posledního MS v Kazani dohmátla o setinu rychleji než čínská obhájkyně titulu Fu Jüan-chuej. Medeirosová navázala na zlato, které na znakařské padesátce získala loni na MS v krátkém bazénu.

Druhou medaili v Budapešti získala domácí hvězda Katinka Hosszúová. Skončila třetí v závodě na 200 metrů motýlek. Nestačila na úřadující olympijskou vítězku v této disciplíně Mireiu Belmonteovou ze Španělska a Němku Franzisku Hentkeovou, evropskou šampionku z roku 2016.

Pozici nejsilnější výpravy šampionátu potvrdili ziskem dalších tří titulů Američané. Čtvrté zlato v Budapešti získala Katie Ledecká, která na závěrečném úseku pomohla k triumfu ženské štafetě na 4x200 metrů volným způsobem. Caeleb Dressel vyhrál kraulařskou stovku a Chase Kalisz triumfoval v mužském polohovém závodě na 200 metrů.

Mistrovství světa v plaveckých sportech v Budapešti:

Bazénové plavání - finále:

Muži:

100 m v. zp.: 1. Dressel 47,17, 2. Adrian (oba USA) 47,87, 3. Metella (Fr.) 47,89, 4. McEvoy (Austr.) 47,92, 5. Scott (Brit.) a Chierighini (Braz.) oba 48,11.

200 m pol. záv.: 1. Kalisz (USA) 1:55,56, 2. Hagino (Jap.) 1:56,01, 3. Wang Šun (Čína) 1:56,28, 4. Litchfield (Brit.) 1:56,86, 5. Seto (Jap.) 1:56,97, 6. Čchin Chaj-jang (Čína) 1:57,06, ...v rozplavbách 31. Janeček (ČR) 2:03,87.

Ženy:

50 m znak: 1. Medeirosová (Braz.) 27,14, 2. Fu Jüan-chuej (Čína) 27,15, 3. Herasimenjaová (Běl.) 27,23, 4. Seebohmová (Austr.) 27,37, 5. Bakerová (USA) 27,50, 6. Wang Süe-er (Čína) 27,55, ...v semifinále 14. Baumrtová (ČR) 28,03.

200 m mot.: 1. Belmonteová (Šp.) 2:05,26, 2. Hentkeová (Něm.) 2:05,39, 3. Hosszúová (Maď.) 2:06,02, 4. An Se-hjon (Korea) 2:06,67, 5. Čang Jü-fej (Čína) 2:07,06, 6. Hasegawaová (Jap.) 2:07,43, ...v rozplavbách 23. Závadová (ČR) 2:12,09 - český rekord.

4x200 m v. zp.: 1. USA (Smithová, Comerfordová, Margalisová, Ledecká) 7:43,39, 2. Čína (Aj Jen-chan, Liou C'-süan, Čang Jü-chan, Li Ping-ťie) 7:44,96, 3. Austrálie (Wilsonová, McKeonová, Ngawatiová, Titmusová) 7:48,51, 4. Rusko 7:48,59, 5. Japonsko 7:50,43, 6. Maďarsko 7:51,33.