Čeští atleti už mají DVĚ medaile! Stříbra slaví Helcelet a Veselý

0
Koubkův majstrštyk: Osm nul a LM pro Česko. Další krok: smlouva a boj o titul?
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny

Čtvrteční večer je fanastický pro české atlety! Desetibojař Adam Sebastian Helcelet vybojoval na mistrovství Evropy v Amsterodamu stříbro výkonem 8157 bodů a získal svou první velkou medaili mezi seniory. Porazil ho pouze Belgičan Thomas van der Plaetsen, který nasbíral o 61 bodů víc. Stříbro obhájil oštěpař Vítězslav Veselý. Ve finále hodil 83,59 metru a porazil ho pouze Lotyš Zigismunds Sirmais, který se stal překvapivým šampionem díky novému osobnímu rekordu 86,66 m.

Stříbro Helcelet uhájil před dotírajícím Srbem Mihailem Dudašem, kterého porazil o čtyři body. Vítězný výkon je nejhorší na ME od roku 1971.

Helcelet nezačal desetiboj vůbec dobře. V průběhu prvního dne pokazil skok do dálky (707) a zejména výšku (195), ale výborným druhým dnem se dostal do boje o stupně vítězů. Zlepšil si osobní rekord v hodu diskem a oštěpem, o tyči skočil solidních 490 cm. V závěrečné patnáctistovce uhájil stříbro časem 4:38,39 minuty.

Čtyřiadvacetiletý svěřenec Josefa Karase z Olympu Praha má první medaili mezi seniory. Dosud byl jeho největším úspěchem bronz z mistrovství Evropy do 23 let v roce 2013 v Tampere, z halového ME má čtvrté a páté místo, dvakrát byl pátý na halovém MS. Na ME v Curychu před dvěma lety skončil jedenáctý.

Druhé stříbro má Veselý

Oštěpař Vítězslav Veselý obhájil na mistrovství Evropy stříbrnou medaili. Ve finále hodil 83,59 metru a porazil ho pouze Lotyš Zigismunds Sirmais, který se stal překvapivým šampionem díky novému osobnímu rekordu 86,66 m.

Třetí skončil obhájce titulu z Curychu Fin Antti Ruuskanen, který nenavázal na výborný výkon z kvalifikace, v níž překonal 88 metrů. Dnes jeho nejdelší hod měřil 82,44 m.

Další dva čeští zástupci ve finále Jakub Vadlejch a Jaroslav Jílek na rozdíl od kvalifikace nepřehodili hranici 80 metrů a seřadili se na devátém resp. desátém místě.

Veselý získal čtvrtou velkou medaili v kariéře. Třiatřicetiletý svěřenec světového rekordmana Jana Železného má z kontinentálního šampionátu zlato z Helsinek 2012. O rok později ovládl i mistrovství světa v Moskvě.

Špotáková hladce postoupila

Oštěpařka Barbora Špotáková postoupila do finále mistrovství Evropy a v sobotu bude v Amsterodamu obhajovat předloňské zlato z Curychu. Kvalifikační limit překonala světová rekordmanka druhým pokusem, hodila 63,73 metru. Pavel Maslák postoupil do finále běhu na 400 metrů.

Výškařce Michaele Hrubé finále nevyšlo, skočila 184 cm a byla poslední. Běžec Holuša postoupil díky hladkému vítězství v druhém semifinále do bojů o medaile v závodu na 1500 metrů.

"Zvládla jsem to docela dobře, i když jsem byla docela nervózní, navíc foukal celkem silný protivítr," řekla novinářům Špotáková. Postěžovala si i na logistické problémy, po rozcvičení totiž oštěpařky jely do centra města dlouho autobusem. "Byl nás plný autobus, jely jsme na stojáka, docela dlouho to trvalo, takže nic moc," uvedla.

Boj o medaili se nevydařil výškařce Michaele Hrubé. Ve finále překvapivě neskočila svou druhou postupnou výšku 189 cm a výkonem 184 cm obsadila poslední dvanácté místo. Soutěž stále pokračuje.

"Vůbec nevím, co se dnes stalo. Proti včerejšku mě to vůbec nekopalo nahoru. Byl to úplně jiný závod," uvedla vítězka kvalifikace po nejhorším výkonu sezony. Dvakrát ve dvou dnech závodila poprvé v kariéře. "Moc mě to mrzí, ale čekají mě ještě dva vrcholy, tak snad si to vynahradím," dodala osmnáctiletá juniorská vicemistryně světa k olympijský hrám a juniorskému MS v Bydhošti.

Tyčkařkám se nedařilo

Ani jedna ze tří českých tyčkařek nebude ve finále. Česká rekordmanka Jiřina Ptáčníková skočila v kvalifikaci jen 435 cm, Rebeka Šilhanová zdolala 400 cm a Romana Maláčová nezvládla svou základní výšku 420 cm.

Ptáčníková je přitom mistryní Evropy z roku 2012 z Helsinek a v letošní sezoně měla dobrou formu. Třikrát překonala 460 cm a ještě při posledním testu na Pražské tyčce skočila ze zkráceného rozběhu 450. Na ME startovala už před deseti lety v Göteborgu, kde rovněž nepostoupila z kvalifikace. Na minulém ME v Curychu byla šestá.

"Nevím, co se dneska stalo. Neudělala jsem jediný pořádný skok," kritizovala se Ptáčníková. "Sice foukal docela špatný vítr, ale všechny jsme to měly stejné, na to se nebudu vymlouvat. Mrzí mě to, 435 je málo. Teď potřebuji trénovat a na olympiádě to snad bude lepší," řekla.

Maslák zaběhl svůj nejlepší výkon roku

Sprinter Pavel Maslák postoupil na mistrovství Evropy do finále běhu na 400 metrů. V prvním semifinále byl druhý ve svém nejrychlejším letošním čase 45,31 sekundy, což byl nakonec pátý nejlepší výkon.

Maslák podle svých slov závod pomalu rozběhl a usuzoval tak proto, že jeho velký soupeř Kevin Borlée z Belgie byl v polovině trati rychlejší. "S časem jsem spokojený, ale chtěl jsem být první. Měl jsem dost sil, tak jsem to raději šetřil na finále," komentoval Maslák své druhé místo.

Nad stadionem se hodně točí silný vítr, Maslákovi to ale nevadilo. "Není to ideální, ale ve finále budou mít podmínky všichni stejné. V tréninku to vypadá, že mám na víc, ale první běhy mám vždycky pomalejší. Věřím, že to bude lepší," prohlásil evropský šampion z Helsinek 2012. Nejrychlejší v semifinále byl obhájce titulu Brit Martyn Rooney za 45,04.

V semifinále běhu na 400 metrů překážek byli vyřazeni Vít Müller i Michal Brož. Stejně dopadl Jan Veleba na stovce, i když předvedl své letošní maximum 10,28. V kvalifikaci diskařů neuspěl Tomáš Voňavka.

Mistrovství Evropy v atletice v Amsterodamu:

Finále:

Muži:

Desetiboj: 1. Van der Plaetsen (Belg.) 8218 b. (100 m: 11,23 - dálka: 764 - koule: 13,17 - výška: 210 - 400 m: 50,50 - 110 m př.: 14,64 - disk: 44,32 - tyč: 540 - oštěp: 57,23 - 1500 m: 4:37,84), 2. Helcelet (ČR) 8157 (11,07 - 707 - 14,94 - 195 - 50,36 - 14,49 - 47,12 - 490 - 67,24 - 4:38,39), 3. Dudaš (Srb.) 8153 (10,90 - 744 - 14,24 - 201 - 49,45 - 14,55 - 45,65 - 470 - 58,19 - 4:30,90), ...15. Lukáš 7625 (11,17 - 700 - 13,81 - 192 - 51,42 - 14,82 - 39,38 - 430 - 66,81 - 4:33,10), Sýkora (oba ČR) nedokončil (11,15 - 688 - bez platného pokusu).

100 m (vítr 0,0 m/s): 1. Martina (Niz.) 10,07, 2. Harvey (Tur.) 10,07, 3. Vicaut (Fr.) 10,08.

Dálka: 1. Rutherford (Brit.) 825, 2. Tornéus (Švéd.) 821, 3. Gaisah (Niz.) 793, 4. Juška (ČR) 793.

Oštěp: 1. Sirmais (Lot.) 86,66, 2. Veselý (ČR) 83,59, 3. Ruuskanen (Fin.) 82,44, ...9. Vadlejch 78,12, 10. Jílek (oba ČR) 76,92.

Ženy:

200 m (vítr -0,4 m/s): 1. Asherová-Smithová 22,37, 2. Lalovová (Bul.) 22,52, 3. Lückenkemperová (Něm.) 22,74.

Výška: 1. Beitiaová (Šp.) 198, 2. Palšyteová (Lit.) a Demirevová (Bul.) obě 196, ...12. Hrubá (ČR) 184.

100 m př. (-0,7 m/s): 1. Rolederová (Něm.) 12,62, 2. Talajová (Běl.) 12,68, 3. Porterová (Brit.) 12,76.

Rozběhy a kvalifikace:

Muži:

100 m - semifinále: 1. Vicaut (Fr.) 10,03, ...16. Veleba (ČR) 10,28 - nepostoupil.
400 m - semifinále: 1. Rooney (Brit.) 45,04, ...5. Maslák (ČR) 45,31 - postoupil.
400 m př. - semifinále: 1. Copello (Tur.) 48,42, ...20. Müller 50,70, 22. Brož (oba ČR) 50,85 - nepostoupili.
200 m: 1. Bockarie (Niz.) a Hortelano (Šp.) oba 20,55.
800 m: 1. Kupers (Niz.) 1:46,48.
Trojskok: 1. Hoffmann (Pol.) 16,93.

Ženy:

Koule: 1. Schwanitzová (Něm.) 20,17, 2. Mártonová (Maď.) 18,72, 3. Dereliová (Tur.) 18,22.
Tyč: 1. Stefanídiová (Řec.) 450, ...17. Ptáčníková 435, 22. Šilhanová 400, Maláčová (všechny ČR) neskočila základní výšku - nepostoupily do finále.

100 m: 1. Haaseová (Něm.) 11,23.
Oštěp: 1. Špotáková 63,73, ...25. Jurkovičová 53,96, 29. Šedivá (všechny ČR) 52,48 - obě nepostoupily do finále.
400 m - semifinále: 1. Grenotová (It.) 50,43.
100 m př. - semifinále: 1. Talajová (Běl.) 12,76.