Rosolová doběhla ve finále na 400 m šestá, Eaton zlepšil svůj rekord

0
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?

AKTUALIZOVÁNO – Jednadvacetiletý běžec Pavel Maslák skončil na halovém mistrovství světa v Istanbulu ve finále závodu na 400 metrů pátý a časem 46,19 sekundy zaostal jen o pět setin za nedávným vlastním českým rekordem. Ve stejném závodu žen byla šestá Denisa Rosolová, která proběhla cílem za 52,48 sekundy. Vyhrála letos bezkonkurenční Američanka Sanya Richardsová-Rossová, mezi muži byl nejrychlejší Nery Brenes z Kostariky v rekordu šampionátu 45,11.

Nejrychlejším mužem mistrovství se stal Američan Justin Gatlin, který hravě vyhrál šedesátku za 6,46 sekundy a vybojoval svůj první titul po čtyřletém dopingovém trestu. Ten si odpykával v letech 2006 až 2010 za užití testosteronu. Ve finále o osm setin porazil Jamajčana Nestu Cartera. Třetí skončil obhájce titulu Brit Dwain Chambers, další bývalý dopingový hříšník.

Už samotná finálová účast talentovaného Masláka, zatím stále ještě specialisty na dvoustovku, je velkým příslibem do budoucna. V nesmírně rychlém závodu na soupeře nestačil, přesto v závěru získal ještě díky finiši skalp mistra světa z Tegu a dalšího mladíka Kiraniho Jamese z Grenady, který ale závěr po nevydařeném běhu zjevně vypouštěl.

Maslák připustil, že už mu trochu chyběly síly. "Myslel jsem si, že se mi z druhé dráhy poběží lépe, ale bylo to docela složité. Síly nebyly, ale jinak byl závod takticky dobře zvládnutý, můj nejlepší na šampionátu," řekl. Chtěl si závod užít. "Ještě musím získat další zkušenosti, potřebuji pár let vyzrát," řekl svěřenec Dalibora Kupky.

Halová mistryně Evropy Rosolová dostala pro finále nevýhodou první dráhu a od začátku na soupeřky ztrácela. Při seběhu k vnitřní dráze byla na páté pozici s odstupem za vedoucí čtveřicí a přestože se snažila manko stáhnout, v závěru už neměla síly. Za osobním rekordem z loňského kontinentálního šampionátu v Paříži, kterým by v Istanbulu brala stříbro, zaostala o 75 setin.

"Předchozí dvě rychlé čtvrtky v nohách byly znát, navíc mi neprospěla první dráha," řekla serveru atletika.cz Rosolová. "V závěru mi docházely síly. Jednoduše nejsem v takové formě jako loni," uznala. Za finále byla ráda, neboť loni po sezoně měla pauzu kvůli zdravotním problémů. "Měla jsem ještě nedávno v hlavě, že bych to letos zabalila. Doufám, že si vše vynahradím v létě," prohlásila.

Zlatou medaili pro třetí zemi ve své kariéře získala v trojskoku Yamilé Aldamaová. Rodilá Kubánka závodila také za Súdán a v Istanbulu vyhrála titul pro Velkou Británie v 39 letech. Prvenství si zajistila výkonem z druhé série 14,82 metru, po kterém se zranila a už neskákala.

Finále uniklo překážkářce Lucii Škrobákové, která zůstala sedm setin od postupové pozice a skončila jedenáctá časem 8,18 sekundy. "Nejelo mi to od začátku do konce," řekla halová vicemistryně Evropy z Turína 2007. Před šampionátem prodělala nemoc a brala antibiotika. "Asi se to na mně podepsalo víc, než jsem si byla ochotná připustit. Je to škoda, byla velká šance postoupit do finále světové soutěže, to se mi už asi nikdy nenaskytne," litovala.

Eaton zlepšil na HMS svůj světový rekord v sedmiboji o 77 bodů

Američan Ashton Eaton vytvořil na halovém mistrovství světa v Istanbulu nový světový rekord v sedmiboji součtem 6645 bodů.

Vlastní maximum z loňského mítinku v Tallinnu dnes překonal hned o 77 bodů. Talentovaný dvacetiletý český vícebojař Adam Sebastian Helcelet obsadil výkonem 5878 bodů páté místo.

Čtyřiadvacetiletý Eaton vévodil soutěži od začátku do konce. Sice se čertil po zkaženém startu na šedesátce, ale zlepšil si náladu osobním rekordem v dálce 816 cm.

V kouli se dostal také na vlastní maximum 14,56 metru, ve výšce ale chtěl skočit víc než 203 cm. Překážky se mu podařily v času 7,68 sekundy a o tyči skočil solidních 520 cm. V závěrečném kilometru exceloval v čase 2:32,77, který zaostal jen desetinu za osobním rekordem.

Jako první překonal v halovém sedmiboji hranici 6600 bodů. Za rekord inkasoval odměnu 50.000 dolarů a 40.000 dolarů za vítězství, celkem téměř dva miliony korun.

Na druhém místě skončil Ukrajinec Alexej Kasjanov, který nasbíral 6071 bodů. Třetí místo obsadil Rus Arťjom Lukjaněnko za 5969 bodů. Pokud by se nezranil světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle, jeho výkon z únorového domácího šampionátu (6105 bodů) by v Istanbulu znamenal stříbro.

Halové mistrovství světa v atletice v Istanbulu:
Finále:
Muži:
Sedmiboj (po šesté disciplíně):
1. Eaton (USA) 5690 b. (60 m: 6,79 - dálka: 816 - koule: 14,56 - výška: 203 - 60 m př.: 7,68 - tyč: 520), ...5. Helcelet (ČR) 5038 (7,19 - 724 - 14,04 - 206 - 8,16 - 470).
Semifinále:
Muži:
800 m:
1. Holuša (ČR) 1:47,23 - postoupil do finále.
Rozběhy a kvalifikace:
Muži:
60 m př.:
1. Pozzi (Brit.) 7,61,
výška: 1. Spank (Něm.), Chondrokúkis (Řec.) a Baršim (Kat.) všichni 229, ...13. Bába (ČR) 222 - nepostoupil do finále,
trojskok: 1. Taylor (USA) 17,39,
4x400 m: 1. Británie 3:07,45, ...7. ČR (Prorok, Lichý, Barák, Jareš) 3:09,46 - nepostoupila do finále.