Oštěpař Veselý dodatečně přišel o titul, Hejnová doběhla třetí

0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

Oštěpař Vítězslav Veselý přišel o vítězství na mítinku Diamantové ligy v Birminghamu. Keňanovi Juliusi Yegovi byl dodatečně uznán poslední pokus, který původně rozhodčí označili jako neplatný s tím, že oštěp dopadl mimo výseč. Yego se mohl díky zlepšení osobního maxima o téměř čtyři metry na 91,39 metru radovat z nového afrického rekordu a nejlepšího výkonu v historii Diamantové ligy.Zuzana Hejnová skončila v běhu na 400 m překážek třetí.

Veselý, který hodil v poslední sérii druhý nejlepší výkon kariéry 88,18, skončil na druhém místě. Zuzana Hejnová obsadila v běhu na 400 m překážek třetí místo.

Úřadující mistr světa Veselý se původně díky osobnímu maximu v sezoně radoval z vítězství, protože Yegův závěrečný pokus skončil podle rozhodčích mimo. Keňan si došel přes celé hřiště místo dopadu, kde už nebylo natažené pásmo ohraničující výseč, ověřit a nechal si výkon pro jistotu změřit. Následně uspěl i s protestem a svěřence světového rekordmana Jana Železného sesadil na druhé místo.

Třetí místo obsadil olympijský vítěz z Londýna Keshorn Walcott, jenž vylepšil trinidadský rekord na 86,43. Další Železného svěřenec Jakub Vadlejch skončil čtvrtý, když hodil 84,34 metru.

Veselý si z pádu na druhé místo těžkou hlavu nedělal a byl spokojený, že se mu poslední pokus podařil. "Super podmínky, jsem rád, že jsem je využil. Jinak to byl boj, bylo to hodně o rozběhu," řekl Veselý serveru Top Athletic. "Když jsem odcházel ze stadionu, věděl jsem, že řešili Yegův krásný pokus. I on využil ideální podmínky. Jeho pokus byl parádní!" ocenil soupeře.

Pro Veselého, jenž triumfoval ve čtvrtek v Římě, kde hodil 88,14, se zpočátku soutěž v Birminghamu nevyvíjela vůbec dobře. Po dvou neplatných pokusech hodil 79,55 m a zachránil se v soutěži posunem na předposlední osmou příčku před Fina Anttiho Ruuskanena (78,42).

Ve čtvrté sérii si Veselý nepolepšil (73,58), až pátým pokusem překonal hranici 80 metrů, a to o tři decimetry. Nejlepší výkon si schoval až na závěr soutěže, kdy se přiblížil na 48 centimetrů letošnímu světovému maximu Fina Tera Pitkämäkiho. Dál Veselý hodil jen na olympijských hrách v Londýně, kde v kvalifikaci předvedl 88,34 m.

Veselý i tak stále vede v Diamantové lize, v níž usiluje o třetí vítězství v celkovém hodnocení po letech 2012 a 2013. Po třech mítincích má na kontě sedm bodů, za ním je se šesti body Yego, třetí Pitkämäki má čtyři body.

Hejnová si doběhla pro třetí místo

Hejnová startovala v Diamantové lize po loňských zdravotních problémech po téměř jedenácti měsících a prosadila se na stupně vítězů stejně jako nedávno na Zlaté tretře kde zvítězila. Časem 55,00 sekund si úřadující mistryně světa vylepšila letošní maximum právě z Ostravy, kde v dešti a zimě běžela o 13 setin pomaleji.

"Na to, jak jsem se cítila, jsem běžela dobře. Od středy mi nebylo úplně dobře. Jsem spokojená, postupně se zlepšuji a věřím, že čas půjde ještě hodně dolů. Navíc tady hodně foukalo, což na překážky není moc dobře," řekla Hejnová.

Nejlepší výkon sezony předvedla i Denisa Rosolová, která byla pátá za 55,15. Závod vyhrála Jamajčanka Kaliese Spencerová, která si připsala čtrnácté vítězství za sebou ve svém nejlepším čase sezony 54,45.

Hod diskem ovládla suverénně Chorvatka Sandra Perkovičová a získala již 24. triumf v Diamantové lize, čímž vyrovnala rekordní bilanci novozélandské koulařky Valerie Adamsové. Výkonem 69,23 metru zaostala o 85 centimetrů za vlastním světovým maximem tohoto roku.

Muži:

800 m: 1. Amos (Bots.) 1:46,77, 2. Kszczot 1:47,03, 2. Lewandowski (oba Pol.) 1:47,45.

Trojskok: 1. Taylor (USA) 17,40, 2. Compaoré (Fr.) 17,01, 3. Oke (Nig.) 16,71.

Oštěp: 1. Yego (Keňa) 91,39, 2. Veselý (ČR) 88,18, 3. Walcott (Trin.) 86,43, 4. Vadlejch (ČR) 84,34.

Ženy:

400 m: 1. McPhersonová (Jam.) 52,14, 2. Coutinhová (Braz.) 52,59, 3. Onuoraová (Brit.) 52,75.

400 m př.: 1. Spencerová (Jam.) 54,45, 2. Tateová (USA) 54,73, 3. Hejnová 55,00, ...5. Rosolová (obě ČR) 55,15.

Tyč: 1. Murerová (Braz.) 472, 2. Saxerová (USA) 462, 3. Sidorovová (Rus.) 462.

Koule: 1. Schwanitzová (Něm.) 19,68, 2. Borelová (Trin.) 18,80, 3. Brooksová (USA) 18,67.

Disk: 1. Perkovičová (Chorv.) 69,23, 2. Samuelsová (Austr.) 64,89, 3. Robertová-Michonová (Fr.) 63,23.