30. května 2007 • 00:00

NBA: pevnost Utahu padla

Basketbalisté San Antonia díky trestným hodům vybojovali třetí výhru a míří k finále SALT LAKE CITY/PRAHA - Pevnost povolila, basketbalisté San Antonia plánují vpád do finále. Domácí mužstvo Utahu v semifinále Západní konference NBA podlehlo soupeřům 79:91, v sérii prohrává 1:3 a v noci ze středy na čtvrtek bude venku odvracet vyřazení (od 3 hodin na Galaxii Sport). Sedm útoků v play off Utah odrazil, na osmý pokus už ale doma padl. San Antonio loupilo v jeho aréně před 20 tisíci diváků vůbec poprvé v historii vyřazovacích bojů a také poprvé v sezoně. "Mohlo být vyrovnáno a celá série mohla znovu začít. Ale tohle je pro nás vynikající pozice," radoval se Tim Duncan, autor 19 bodů, devíti doskoků a pěti bloků vítězů. Trojková smršť nebo kralování pod košem? Kdepak, Spurs ovládli zápas méně obvyklou zbraní, rozhodli z čáry trestného hodu. V poslední čtvrtině stříleli 25 šestek, 19 jich proměnili. A v celém utkání trefili víc trestných hodů než košů z pole (30:28)! Domácí výběr, povzbuzený úchvatným vítězstvím 109:83 ze třetího duelu, dřel. Ještě v úvodu poslední části prohrával jen o bod. Pět a půl minuty před koncem ztrácel pouhé čtyři body. Pak ale přišel nápor 11:1 v podání Spurs, kterým šéfoval Argentinec Ginobili. Ten v poslední čtvrtině nastřílel 16 ze svých 22 bodů, včetně 11 z trestných hodů. V závěrečné dvanáctiminutovce by s Utahem sám prohrál jen 16:17. A právě jeho vrávorání a pády v soubojích rozvášnily davy. Vzteklí fanoušci bučeli a házeli drobné předměty na plochu, hráči a trenér Utahu si stěžovali u rozhodčích na simulování. Bruce Bowena z mužstva hostů zasáhl jelení lůj. "Taky ho rád používám. Ale nemusí na mě lítat," řekl Bowen. Výsledkem byly čtyři technické chyby týmu a vyloučení kouče Jerryho Sloana i rozehrávače Dereka Fishera. "Nedokázali jsme je dostat z čáry trestného hodu. Fauly a technické chyby ale nebudu komentovat, to by mi jen přitížilo," prohlásil Sloan. "Jsem pyšný na to, jak jsme čtvrtou čtvrtinu zvládli. Vypadalo to s námi blbě," reagoval po utkání Ginobili. Domácí tým mohl být hrdý na fantastické bloky, kterými posadil Carlos Boozer zaskočeného Duncana a ruský Andrej Kirilenko zastavil pokus druhého Argentince Fabricia Oberta. Deron Williams se vrátil do hry po dvou dnech, v nichž kvůli žaludečním potížím shodil čtyři kilogramy, a nasbíral 27 bodů a 10 asistencí. Nic ale nezabralo. San Antoniu chybí jediná výhra, aby si zahrálo třetí finále v posledních pěti letech. Ve všech případech si jeho hráči později navlékli mistrovské prsteny. "Jsem si jistý, že nás už hodně lidí odepsalo. Ale po čtyřech zápasech proti nim máme mnohem lepší pocit, že se s nimi dá hrát. Jen musíme přitvrdit," varuje však Carlos Boozer. Utah by ale musel prolomit i historickou bariéru. V hale San Antonia čeká na vítězství už osmnáct zápasů... Naposledy jásal v roce 1999. *** semifinále nba ZÁPADNÍ KONFERENCE UTAH-SAN ANTONIO 79:91 (Williams 27, Boozer 18, Fisher a Kirilenko po 9, Okur 7, Giriček 4, Millsap a Harpring po 2, Collins 1 - Ginobili 22, Duncan 19, Parker 17, Finley 13, Oberto 11, Bowen 7, Horry 2), stav série 1:3.