Výhra s cenou zlata! Češky porazily Bělorusko košem v poslední sekundě

0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

České basketbalistky v úvodním duelu osmifinálové skupiny na mistrovství Evropy zdolaly dosud neporažené Bělorusko 73:70. Tříbodovým košem současně s klaksonem o tom v Debrecínu rozhodla Alena Hanušová.  Kateřina Elhotová se na třetím vítězství českého týmu na turnaji podílela 25 body.

Svěřenkyně Lubora Blažka udržely reálné naděje na postup do čtvrtfinále. Češky oproti zápasům v základní skupině předvedly výrazně lepší výkon v obraně, přesto měly velké problémy s americkou rozehrávačkou Lindsey Hardingovou, která před turnajem získala běloruské občanství.

Ta 13 body v první půli táhla útok soupeře společně s hvězdnou pivotkou Jelenou Levčenkovou, se kterou české pivotky sváděly tvrdé souboje pod košem.

Bělorusky měly od úvodu mírný náskok, pak však zavelela Kateřina Bartoňová a trojkou a třemi asistencemi zařídila obrat na 18:15. Zápas byl nadále velmi vyrovnaný, soupeři se sice povedlo odskočit na rozdíl čtyř bodů, ale velmi dobře hrající Elhotová držela český tým na dostřel.

I ve druhé půli Elhotová střelecky zářila, ale chyběla jí v útoku podpora spoluhráček, a tak Bělorusky znovu utekly na šest bodů. V poslední vteřině třetí části však vyšel Češkám útok a Hanušová snížila.

To Češky nakoplo k obratu, začaly se prosazovat i další hráčky a po trojce Veroniky Bortelové z toho bylo vedení 59:56. Bělorusky to zaskočilo a rázem prohrávaly o osm bodů.

Jenže pak se přeci jen zmátořily a Hartingová trojkou osm vteřin před koncem srovnala na 70:70. Jenže po oddechovém čase v posledním útoku na sebe vzala zodpovědnost Hanušová a trojkou přes obránkyni rozhodla.

Skupina E (Debrecín):

ČR - Bělorusko 73:70 (18:17, 31:33, 48:52)
Nejvíce bodů: Elhotová 25, Burgrová 12, Hanušová 11 - Hardingová 25, Levčenková 19, Snicinová 10. Fauly: 21:15. Trestné hody: 8/7 - 14/12. Trojky: 6:6. Doskoky: 30:34.

Turecko - Černá Hora 61:41 (20:8, 28:21, 50:28)
Nejvíce bodů: Yilmazová 18, Sandersová 15, Albenová 11 - Aleksičová 7, Perovanovičová, Škerovičová a Jovanovičová po 5.

Francie - Řecko 51:42 (15:6, 25:16, 36:32)
Nejvíce bodů: Grudaová a Salagnacová 12, Dumercová 10 - Dimitrakuová 16, Kaltsiduová 8, Chatzinikolauová 7.