5. září 2015 • 23:25

Litva i Francie se na ME trápily, Španělsko na úvod prohrálo

Francie se na úvod ME trápila
Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky

Úvod mistrovství Evropy basketbalistů přinesl trápení favoritů. Oba poslední finalisté Francie a Litva vyhráli nad outsidery jen těsně, další horký kandidát na medaile Španělsko dokonce prohrálo se Srbskem 70:80.

Obhájci titulu Francouzi po celé utkání nad Finskem vedli, ale v poslední čtvrtině dovolili soupeři šňůrou 12:0 se přiblížit a nakonec i srovnat na 81:81. V prodloužení však už Francie znovu dominovala. Nejlepším střelcem byl s 23 body Tony Parker, kterému tak chybí už jen 11 bodů k vyrovnání střeleckého rekordu všech ME. Ten drží s 1030 body Řek Nikolaos Galis.

Také Litva měla dlouho s Ukrajinou navrch, ale v poslední čtvrtině neudržela náskok 11 bodů a dovolila soupeři skóre otočit. Dvě minuty před koncem si ale získala zpět vedení o jediný bod, a jelikož už se žádný z týmů neprosadil, těsnou výhru 69:68 uhájila.

Španělsko proti úřadujícím vicemistrům světa začalo zhurta a vyhrálo první čtvrtinu 21:11, ale pak začal úřadovat nejužitečnější hráč Euroligy Nemanja Bjelica, který byl s 24 body nejlepším střelcem prvního hracího dne. Řídil tak obrat Srbů společně s Nemanjou Nedovičem, který dal osm bodů v řadě. Španělé tak hned na úvod těžké skupiny B ztratili.

V rižské skupině D kromě Česka a Litvy vyhrálo i domácí Lotyšsko, které zdolalo Belgii 78:67. Martins Meiers k tomu přispěl 15 body, na dvouciferný počet bodů se dostali i další tři hráči.