Litva i Francie se na ME trápily, Španělsko na úvod prohrálo

0
Plekanec promluvil o Kladně: Když se pořád opakují stejné chyby, tak…
Od smutné fotky ke slovenskému snu: Česko je pragmatičtější, říká Smetana

Úvod mistrovství Evropy basketbalistů přinesl trápení favoritů. Oba poslední finalisté Francie a Litva vyhráli nad outsidery jen těsně, další horký kandidát na medaile Španělsko dokonce prohrálo se Srbskem 70:80.

Obhájci titulu Francouzi po celé utkání nad Finskem vedli, ale v poslední čtvrtině dovolili soupeři šňůrou 12:0 se přiblížit a nakonec i srovnat na 81:81. V prodloužení však už Francie znovu dominovala. Nejlepším střelcem byl s 23 body Tony Parker, kterému tak chybí už jen 11 bodů k vyrovnání střeleckého rekordu všech ME. Ten drží s 1030 body Řek Nikolaos Galis.

Také Litva měla dlouho s Ukrajinou navrch, ale v poslední čtvrtině neudržela náskok 11 bodů a dovolila soupeři skóre otočit. Dvě minuty před koncem si ale získala zpět vedení o jediný bod, a jelikož už se žádný z týmů neprosadil, těsnou výhru 69:68 uhájila.

Španělsko proti úřadujícím vicemistrům světa začalo zhurta a vyhrálo první čtvrtinu 21:11, ale pak začal úřadovat nejužitečnější hráč Euroligy Nemanja Bjelica, který byl s 24 body nejlepším střelcem prvního hracího dne. Řídil tak obrat Srbů společně s Nemanjou Nedovičem, který dal osm bodů v řadě. Španělé tak hned na úvod těžké skupiny B ztratili.

V rižské skupině D kromě Česka a Litvy vyhrálo i domácí Lotyšsko, které zdolalo Belgii 78:67. Martins Meiers k tomu přispěl 15 body, na dvouciferný počet bodů se dostali i další tři hráči.