12. září 2015 • 22:30

Lotyšsko v osmifinále překvapivě postoupilo přes Slovince

Lotyšští basketbalisté se radují v osmifinále ME se Slovinskem
Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky

Basketbalisté Lotyšska překvapivě v osmifinále mistrovství Evropy v Lille porazili Slovinsko 73:66 a postoupili do čtvrtfinále. Přemožitel České republiky ze základní skupiny tak už vyrovnal nejlepší umístění od rozdělení Sovětského svazu a má šanci na nejlepší výsledek od roku 1939, kdy bylo Lotyšsko stříbrné. Od té doby bylo nejlépe osmé v roce 2001.

Úvodní zápas play off byl velmi vyrovnaný. Lotyšsko sice mělo mírně navrch, ale nevedlo o více než šest bodů. Slovince, kterým chybí největší hvězda a rozehrávač z NBA Goran Dragič, táhl jeho bratr Zoran Dragič se 17 body, ale sám na vše nestačil.

Sedm minut před koncem přišla lotyšská šňůra 9:0, kterou pěti body řídil Kaspars Beržins, a odskočení na deset bodů. Slovinsko už nemělo síly na zvrat a mezi osmi nejlepšími celky bude chybět poprvé od roku 2003.

To Španělé potvrdili roli favorita a postoupili přes Polsko po výhře 80:66. Postaral se o to zejména Pau Gasol, který odehrál svůj nejlepší zápas na turnaji a nastřílel 30 bodů včetně šesti trojek ze sedmi pokusů.

Polsko přitom drželo se Španěly krok až do poslední čtvrtiny, jenže sedm minut před koncem začal úřadovat Gasol, který dal v jednu chvíli osm bodů v řadě a Španělé rychle odskočili na 18 bodů.

Do čtvrtfinále prošel i vítěz skupiny C Řecko, které vyhrálo nad Belgií 75:54. Od začátku diktovalo tempo hry a trenér Fotis Katsikaris si mohl dovolit šetřit opory na další boje.

Do čtvrtfinále prošla i domácí Francie, kterou vyprodaný fotbalový stadion v Lille pro 27 tisíc fanoušků dohnal k výhře 76:53 nad Tureckem. Zápas sice nevyšel nejlepšímu střelci historie ME Tonymu Parkerovi, který dal jen pět bodů, skvěle ho ale zastoupil druhý rozehrávač Nando De Colo, který k 15 bodům přidal sedm doskoků a sedm asistencí.

Ve čtvrtfinále se Francie utká s Lotyšskem a Španělsko s Řeckem. Další dvě dvojice určí nedělní osmifinálový program, ve kterém se od 12:00 představí i čeští reprezentanti v duelu s Chorvatskem.