Autor: iSport.cz, rou, ČTK
0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Úchvatné představení, čeští basketbalisté přepisují historii! Tým Ronena Ginzburga v osmifinále mistrovství Evropy přejel favorizované Chorvatsko 80:59 a bude bojovat o šokující postup do semifinále. Navíc dále žije česká šance na účast v olympijské kvalifikaci. Ve čtvrtfinále se Češi utkají podle předpokladů se Srbskem, které zdolalo Finsko 94:81.

Češi vstoupili do zápasu o všechno soustředěně a výborně bránili, ale dařilo se jim i v útoku. Tomáš Satoranský nádhernou přihrávkou našel Jana Veselého, který efektně zasmečoval pozadu, Blake Schilb trefil za tři body a Češi vedli už o devět bodů, Tomáš Satoranský pak uzavřel skóre první čtvrtiny na 20:13.

Tým Ronena Ginzburga ovšem zvládal očekávaný nápor Chorvatů výborně zastavovat, navíc skvěle kombinoval pod soupeřovým košem. K vynikajícímu výkonu se přidali i střídající hráči, David Jelínek měl v té chvíli na kontě už 11 bodů a po jeho vydařené střele vedli Češi 33:20.

Krunoslav Simon sice dokázal snížit trojkou, ale stejně odpověděl i Patrik Auda, a když českým tým přinutil favorita k další ztrátě, vedl outsider tři minuty před koncem druhé třetiny o 15 bodů - 40:25. Spolehlivý výkon předváděl Jan Veselý se skvělým procentem střelby, který uzavřel poločasový účet na 48:31.

Čeští basketbalisté slaví v šatně postup do čtvrtfinále ME

Ani po přestávce se ale Chorvaté nedokázali pořádně dostat do hry, srážely je časté ztráty (celkem nastříleli Češi 36 bodů po ztrátách soupeře - oproti 11 Chorvatským). Po jedné z nich v samostatném úniku uspěl Jiří Welsch, další vydařenou asistenci si připsal rekordman Tomáš Satoranský při střele Petra Bendy a Češi vedli o 21 bodů 54:33.

Chorvaté, kteří přišli o svého nejlepšího střelce Krunoslava Simona, jenž si zřejmě zranil kotník, za více než pět minut třetí části dali jen dva body a hvězdný Ante Tomič měl v tu chvíli na kontě stále nula bodů…

Další trojku přidal veterán Petr Benda, Chorvaté se nutili do zakončení a dělali obří hrubky. Jednu z nich trestal David Jelínek a Češi v závěru třetí části vedli už o třicet!

Soupeř se ale nehodlal jen tak vzdát. Stipčevič se chytil trojkou, Satoranský po ztrátě předvedl nesportovní faul a Chorvaté stáhli český náskok zpět ke dvaceti bodům. Po dalším tříbodovém zásahu Stipčeviče to bylo 67:50 a Češi lehce znervózněli.

Po několika do té doby nevídaných ztrátách Chorvaté čtyři minuty před koncem stáhli skóre na rozdíl 13 bodů - 56:69. Češi ale dokázali nástup favorita zastavit, získali několik míčů, a když akci zkušeného Welsche zakončilo dopíchnutí Veselého, tři minuty do konce to bylo 73:58.

Jistotu v tu chvíli znamenal Blake Schilb a hlavně Jan Veselý a žádné drama se nekonalo, duel uzavřela trojka Luboše Bartoně na 80:59. Češi tak mohli začít slavit historický postup do čtvrtfinále. Do něho se žádný tým po rozdělení Československa ještě neprobojoval.

Finové se drželi, Srbsko zabralo až v závěru

Boj o semifinále čeká český tým ve středu proti Srbsku v 18.30. Vicemistři světa v osmifinále podle očekávání porazili Finsko 94:81 a na turnaji zůstávají stoprocentní.

Srbsko na turnaji v útoku kraluje, suverénně prošlo z těžké základní skupiny a zvládlo i první zápas v Lille. Finsko mu však překvapivě tři čtvrtiny vzdorovalo, po 30 minutách prohrávalo jen o pět bodů. Srbsko však do poslední části nastoupilo šňůrou 12:0 a zajistilo si klidnou koncovku.

Nejlepším střelcem Srbů byl s 27 body Miroslav Raduljica, který trefil 11 ze 12 střeleckých pokusů a vytvořil si osobní rekord v seniorské reprezentaci. Mezi tradiční opory patřili i Nemanja Bjelica s 19 body a 14 doskoky či Miloš Teodosič, který zaznamenal devět asistencí.

Dalším čtvrtfinalistou je Itálie, která jasně přehrála Izrael 82:52. Hlavní zásluhu na vítězství měl Alessandro Gentile, který nastřílel 27 bodů. Itálii tak ani nevadilo, že ve hře tolik nebyly opory z NBA Danilo Gallinari a Andrea Bargnani.

Po Lotyšsku a Česku se do čtvrtfinále probojoval i třetí tým ze skupiny D, a to její vítěz Litva. S Gruzií se dlouho trápila, ale výborný výkon Jonase Mačiulise ji dovedl k výhře 85:81.

Úřadující vítěz Euroligy s Realem Madrid Mačiulis nastřílel 34 bodů a vyrovnal nejlepší střelecký výkon na tomto turnaji, o který se dělí se Španělem Pauem Gasolem. Zastoupil tak hlavní hvězdu Jonase Valančiunase, kterému se vůbec nedařilo a dal jen pět bodů. Mačiulis za celý zápas minul jedinou střelu, dal i klíčovou trojku 12 vteřin před koncem za stavu 80:79.

Osmifinále mistrovství Evropy basketbalistů v Lille:
ČR - Chorvatsko 80:59 (20:13, 48:31, 65:43)
Nejvíce bodů: Veselý 20, Jelínek 13, Schilb 12, Benda 11, Satoranský 10 - Bogdanovič 12, Hezonja a Ukič po 10, Simon 9. Rozhodčí: Rocha (Portug.), Viator (Fr.), Trujillo (Šp.). Fauly: 19:14. Trestné hody: 13/9 - 14/12. Trojky: 7:7. Dskoky: 35:31.

Srbsko - Finsko 94:81 (23:24, 48:43, 71:64)
Nejvíce bodů: Raduljica 27, Bjelica 19, Erceg 13, Bogdanovič 10 - Salin 26, Wilson 15, Murphy 12, Koponen 11.

Itálie - Izrael 82:52 (22:13, 40:30, 68:39)
Nejvíce bodů: Gentile 27, Belinelli 14, Della Valle 8 - Mekel 20, Elijahu 10, Casspi 8.

Litva - Gruzie 85:81 (17:20, 39:40, 61:62)
Nejvíce bodů: Mačiulis 34, Jankunas 17, Kalnietis 11 - Pačulija 23, Sanikidze 14, Pullen 12, Šengelija 10.