16. září 2007 • 00:00

Ve finále ME se utkají Španělsko a Rusko

Ilustrační foto - basketbal
Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky

Sen španělských basketbalistů o zisku prvního titulu mistrů Evropy trvá. V Madridu světoví šampioni porazili v semifinále obhájce prvenství Řeky 82:77.

Sen španělských basketbalistů o zisku prvního titulu mistrů Evropy trvá. V Madridu světoví šampioni porazili v semifinále obhájce prvenství Řeky 82:77 a od zisku trofeje je už dělí jediný krok. Jejich posledním soupeřem bude Rusko, které přehrálo dosud neporazitelnou Litvu 86:74. Rusové zároveň přímo postoupili na olympijské hry, zatímco Španělé měli účast v Pekingu jistou coby mistři světa. O druhé postupové místo se utkají v neděli Litevci s Řeky, poražený bude hrát dodatečný kvalifikační turnaj. V prvním semifinále se před 16.000 diváky ve vyprodaném hledišti odehrála repríza loňského finále mistrovství světa, ve kterém tehdy v Japonsku zvítězili bezpečně Španělé 70:47. Také v osmifinálové skupině ve Španělsku byli výrazně lepší domácí hráči (70:56), ale boj o finále byl dramatický až do posledních sekund. Řekové pouhý den po nevídaném zmrtvýchvstání proti Slovincům sahali proti odpočatějším Španělům do poslední chvíle po vítězství, byť ve druhé čtvrtině prohrávali už o 11 bodů. V nervózním duelu, který ve druhém poločase poznamenaly i šarvátky, pak Řekové vedli v poslední přestávce o bod a až na začátku poslední minuty se domácím podařilo odskočit na 76:70. Zbytek zápasu byl taktickou bitvou, při které možná rozhodující akci pro případný zvrat pokazil Řekům Theodoros Papalukas, jenž se dopustil zbytečné ztráty míče za stavu 76:80 pouhých 18 sekund před koncem. Vítězství Španělů vzápětí posvětil ze šestek Carlos Navarro. Ten byl s 23 body společně s hvězdným Pauem Gasolem nejlepším střelcem vítězů, v řeckém dresu dal Vasileios Spanulis ještě o bod víc. Rusové slaví návrat na výsluní, protože dnes hráli semifinále poprvé po deseti letech a ve finále byli naposledy v roce 1993, kdy podlehli Německu. Zatím poslední titul získal někdejší Sovětský svaz v roce 1985. Do finále posunul vyrovnanější ruský kádr především Andrej Kirilenko. Pivot Utahu Jazz v NBA dal 29 bodů a doskočil osm míčů. Od první prohry na turnaji neuchránil Litevce ani autor 30 bodů Ramunas Šiškauskas, který byl proti soupeři příliš osamocen.

Výsledky - semifinále: Španělsko - Řecko 82:77 (24:18, 41:39, 59:60) Nejvíce bodů: P. Gasol a Navarro po 23, Calderón 18 - Spanulis 24, Vasilopulos 10. Rusko - Litva 86:74 (40:33, 65:58) Nejvíce bodů: Kirilenko 29, Holden 18, Chrjapa 15 - Šiškauskas 30, Kaukenas 12.