Basketbalistky USK vyhrály ve Schiu a sahají po Final Four

Hvězda USK Praha Kia Vaughnová ve finále Euroligy proti Jekatěrinburgu
Dočkal odchází do Číny. Podívejte se, čím se zapsal ve Spartě Dočkal odchází do Číny. Podívejte se, čím se zapsal ve Spartě
Kometa Brno - Třinec: Emoce na ledě! Takhle se servali Mallet s Krepsem Kometa Brno - Třinec: Emoce na ledě! Takhle se servali Mallet s Krepsem

Basketbalistky ZVVZ USK Praha vyhrály úvodní čtvrtfinále Evropské ligy na hřišti Schia 68:56 a přiblížily se postupu na závěrečný turnaj Final Four, na kterém by obhajovaly titul. V pátek přivítají italský celek v odvetě na Královce, případný třetí zápas by se hrál 16. března znovu v Itálii. O výhru se zasloužila především Kia Vaughnová, autorka 23 bodů.

Pražanky, které přijelo podpořit 120 fanoušků, hned od začátku nasadily do sestavy novou posilu Anete Steinbergaovou, která zažila premiéru v Eurolize. Po počátečních rozpacích se lotyšská reprezentantka chytla a USK první čtvrtinu vyhrál. Především Vaughnová potvrzovala, že v důležitých utkáních se její výkony stupňují, a v první čtvrtině dala osm bodů.

V úvodu druhé části se však české mistryně trápily v útoku, naopak v domácím týmu se střelecky chytla Laura Macchiová a Schio předvedlo šňůru 11:0. Pražanky na to ale zareagovaly presinkem po celém hřišti a potvrdily, že v agresivitě obrany patří k nejlepším v soutěži. Schio nebylo schopné ani rozehrát a šňůra 10:0 vrátila vedení na stranu USK.

Ve třetí čtvrtině se rozstřílela Kateřina Elhotová, která držela USK neustále v těsném vedení, ale bojovně hrající domácí nepustily soupeře do trháku. Zvláště když Schiu proti dobré obraně pomáhaly i šťastné střely v posledních sekundách útoků.

Do poslední čtvrtiny však USK nastoupil s velkou vervou, Vaughnová dala rychle sedm bodů, Marta Xargayová přidala trojku a rázem z toho bylo vedení o dvanáct bodů sedm minut před koncem. Na to už Schio nenašlo odpověď a USK tak v závěru v klidu uhájil důležité vítězství.

Čtvrtfinále play off Evropské ligy basketbalistek - 1. zápas:
Famila Schio - ZVVZ USK Praha 56:68 (15:19, 33:31, 45:47)
Nejvíce bodů:
Walkerová 12, Andersonová 11, Macchiová 10 - Vaughnová 23, Xargayová 9, Kateřina Elhotová 8. Fauly: 12:19. Trestné hody: 14/10 - 7/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 36:35.