Varování pro Čechy. Lotyšsko v boji o Rio zničilo Japonsko 88:48

0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Basketbalisté Lotyšska vstoupili do bělehradské kvalifikace o olympijské hry vysokou výhrou 88:48 nad Japonskem. Dominantním výkonem se naladili na úterní zápas s Českou republikou. Domácí Srbsko podle očekávání zdolalo Portoriko 87:81.

Japonci měli velké problémy s výškovou převahou soupeře. Navíc se trápili i se střelbou z dálky. To Lotyši stříleli velmi přesně, zejména Dairis Bertans, který už v první čtvrtině zaznamenal 15 ze svých 20 bodů. Od druhé části se k němu přidal i kapitán Janis Blums a už před poločasem vedli Lotyši o 29 bodů.

V poslední části už si Lotyši mohli dovolit hrát s náhradníky, přesto jejich náskok dál narůstal. Soupeře jasně převyšovali na doskoku (49:28), bloku (9:1), ale především v úspěšnosti střelby. Japonci trefili jen 15 procent svých tříbodových pokusů.

Vysoká prohra Japonska tak znamená, že Česku stačí k postupu do semifinále jakákoli výhra. Pokud chce český tým pomýšlet na prvenství v základní skupině, musí porazit i Lotyšsko.

Srbsko se v úvodu duelu s Portorikem trápilo s přesností střelby a středoamerický soupeř překvapivě ovládl první čtvrtinu, ale postupně se domácí výběr rozehrával. K pivotu Nikolovi Jokičovi se přidali další hráči a v poločase už Srbové vedli dvouciferným rozdílem.
Portoriku navíc docházely síly a Srbsko už si pohlídalo klidnou výhru, i když v závěru soupeř ještě snížil porážku na přijatelný rozdíl.

V turínském turnaji vyhrálo Řecko nad Íránem rovněž jednoznačně 78:53. Domácí Itálie se sice v první půli trápila s Tuniskem, ale třetí čtvrtinu vyhrála 22:2 a celý zápas 68:41.

Skupina A: Srbsko - Portoriko 87:81 (21:22, 41:31, 69:51)
Nejvíce bodů: Nedovič 14, Bogdanovič, Kalinič, Birčevič a Jokič po 12 - Holland 21, Ramos, Vassallo Collon a Barea po 10.

Skupina A: Řecko - Írán 78:53 (27:21, 48:31, 66:47).

Skupina B: Lotyšsko - Japonsko 88:48 (26:11, 46:23, 64:38)
Nejvíce bodů: Bertans 20, Blums 17, Beržins 9 - K. Takeuči 12, Cudži 11, Hiedžima 9.

Skupina B: Itálie - Tunisko 68:41 (19:12, 32:27, 54:29).