4. července 2016 • 22:59

Varování pro Čechy. Lotyšsko v boji o Rio zničilo Japonsko 88:48

Lotyšsko bude soupeřem i českému týmu (archivní foto)
Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy Bořil po vypadnutí z LM: Zdržování APOELu? Měl jsem nervy
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky

Basketbalisté Lotyšska vstoupili do bělehradské kvalifikace o olympijské hry vysokou výhrou 88:48 nad Japonskem. Dominantním výkonem se naladili na úterní zápas s Českou republikou. Domácí Srbsko podle očekávání zdolalo Portoriko 87:81.

Japonci měli velké problémy s výškovou převahou soupeře. Navíc se trápili i se střelbou z dálky. To Lotyši stříleli velmi přesně, zejména Dairis Bertans, který už v první čtvrtině zaznamenal 15 ze svých 20 bodů. Od druhé části se k němu přidal i kapitán Janis Blums a už před poločasem vedli Lotyši o 29 bodů.

V poslední části už si Lotyši mohli dovolit hrát s náhradníky, přesto jejich náskok dál narůstal. Soupeře jasně převyšovali na doskoku (49:28), bloku (9:1), ale především v úspěšnosti střelby. Japonci trefili jen 15 procent svých tříbodových pokusů.

Vysoká prohra Japonska tak znamená, že Česku stačí k postupu do semifinále jakákoli výhra. Pokud chce český tým pomýšlet na prvenství v základní skupině, musí porazit i Lotyšsko.

Srbsko se v úvodu duelu s Portorikem trápilo s přesností střelby a středoamerický soupeř překvapivě ovládl první čtvrtinu, ale postupně se domácí výběr rozehrával. K pivotu Nikolovi Jokičovi se přidali další hráči a v poločase už Srbové vedli dvouciferným rozdílem.
Portoriku navíc docházely síly a Srbsko už si pohlídalo klidnou výhru, i když v závěru soupeř ještě snížil porážku na přijatelný rozdíl.

V turínském turnaji vyhrálo Řecko nad Íránem rovněž jednoznačně 78:53. Domácí Itálie se sice v první půli trápila s Tuniskem, ale třetí čtvrtinu vyhrála 22:2 a celý zápas 68:41.

Skupina A: Srbsko - Portoriko 87:81 (21:22, 41:31, 69:51)
Nejvíce bodů: Nedovič 14, Bogdanovič, Kalinič, Birčevič a Jokič po 12 - Holland 21, Ramos, Vassallo Collon a Barea po 10.

Skupina A: Řecko - Írán 78:53 (27:21, 48:31, 66:47).

Skupina B: Lotyšsko - Japonsko 88:48 (26:11, 46:23, 64:38)
Nejvíce bodů: Bertans 20, Blums 17, Beržins 9 - K. Takeuči 12, Cudži 11, Hiedžima 9.

Skupina B: Itálie - Tunisko 68:41 (19:12, 32:27, 54:29).