+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
Ivo Pospíšil
5. července 2016 • 12:09

Welsch před Lotyšskem varuje: Na nápravu chyb moc šancí nebude

Jiří Welsch zdraví fanoušky po přípravném zápase českých basketbalistů s Tuniskem
TOP VIDEA
Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky Ve vyložených situacích nejsme schopni dát gól, smutnil Jandač po prohře se Slováky
CORNER CHALLENGE: Jabloneckým se nedařilo, dvakrát se trefil jen Mehanovič CORNER CHALLENGE: Jabloneckým se nedařilo, dvakrát se trefil jen Mehanovič
VŠECHNA VIDEA ZDE

PŘÍMO ZE SRBSKA | Už tímhle turnajem si prodloužil reprezentační kariéru. Proč ji ale neukončit přímo na olympiádě v Riu? „Už tu na nás dýchla nervozita. Když mluvím o hale, jsme tady vržení do jámy lvové,“ říká basketbalista Jiří Welsch. Před úterním zápasem s Lotyšskem (21.00, PP ČT Sport) jde nejen o druhého Čecha, který hrál NBA, ale také v šestatřiceti letech kapitána týmu, jehož slovo je v kabině zákon.Věří v úspěch, důvěřuje svým spoluhráčům, ale zároveň varuje před přílišným optimismem. Ví, že pokud se čeští basketbalisté chtějí dostat na olympiádu do Ria, musí na aktuálním kvalifikačním turnaji v Bělehradě postupovat krok za krokem.

Tak tedy, v úterý od 21.00 první soupeř. Lotyšsko.

„Pod vlivem zápasu o sedmé místo (na loňském ME – pozn. red.), kdy jsme je roznesli, mám pocit, že všichni automaticky čekají, že je bez problémů porazíme i tady. Zapomíná se ale na to, jaký zápas jsme proti nim hráli ve skupině,“ připomíná Jiří Welsch nejen vítězství 97:70, ale také porážku 65:72 na loňském šampionátu.

Nutno dodat, tahle slova pak včera získala ještě více na síle, když Lotyši zdemolovali Japonce v prvním zápase o čtyřicet bodů.

„Tak jako většina pobaltských států je to tým výborných střelců. Navíc relativně je to pohyblivé mužstvo. Nejsou to typy, proti kterým jsme hráli v přípravě jako Čína, která měla ve svém středu úplné obry, tohle je spíš menší, pohyblivější, střílející tým,“ popisuje Welsch.

Když tak jeho kamarád Luboš Bartoň před turnajem radil: Hlavně zachovat chladnou hlavu, kapitán českého výběru nemohl nic jiného než nesouhlasit.

Tady budou čeští basketbalisté bojovat o olympijskou naději

„Asi nepodlehnout emocím, nepodlehnout tlaku. Turnaj je krátký, může trvat čtyři, ale taky jenom dva zápasy. Od začátku každá minuta, každý bod, každá obrana i útok budou rozhodovat o případném úspěchu a neúspěchu. Chyby, co člověk případně udělá, nemá moc šanci napravit,“ říká Welsch.

Ačkoliv se s kariérou neloučí, neboť prodloužil na jeden rok smlouvu s Nymburkem, tohle léto bude jeho reprezentační sbohem. A je jen otázkou, zda tento týden v Bělehradě, nebo příští měsíc v brazilském Riu.

Česko musí nejdřív postoupit ze skupiny, kde je kromě Lotyšska čeká ještě ve středu Japonsko. Vizí je play off a závěrečný finálový zápas o jediné místo na olympiádě. Jasnými favority jsou domácí Srbové.

720p 480p 360p 240p
Satoranský míří do NBA, ale s nízkým kontraktem

„Nevím, co mám čekat od atmosféry v zápasech, kdy nebude hrát Srbsko, i když my máme v týmu jednoho Polosrba, takže si myslím, že hodně domácích se přijde podívat i na Jana,“ připomíná Welsch přítomnost Jana Veselého, kterého si místní zamilovali při jeho angažmá v bělehradském Partizanu.

„Na Srbsko čeká absolutní peklo, viděl jsem záběry z duelů Crvene Zvezdy Bělehrad, která tu hraje euroligové zápasy, hala bude vyprodaná do posledního místa. Bude to sportovní peklo,“ očekává Welsch.

 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze