Autor: iSport.cz, ČTK, Petr Tomášek
0
Zábranský? Zbrojovku řídit nebude, fotbal jde mimo něj, Kometa je srdcovka
Zimák: Vrána přiletěl nečekaně. Proč by MS mělo klapnout?

Čeští basketbalisté si po včerejší těžké porážce s Lotyšskem na olympijské kvalifikaci v Bělehradě trochu spravili náladu, když hladce porazili Japonsko 87:71. Zajistili si tak postup do semifinále, kde na ně čeká největší favorit turnaje, domácí Srbsko. Na olympiádu do Ria pojede jen celkový vítěz. Proti silnému domácímu celku by Čechům mohla pomoct i nečekaná zbraň v podobě náhradníka Lukáše Palyzy, který trefil šest trojek a japonské konto zatížil celkem 22 body.

Japonci prohráli s Lotyšskem o 40 bodů, zatímco Češi jen o dvanáct. Nejen proto byla česká reprezentace proti výběru Země vycházejícího slunce jasným favoritem. V sázkových kancelářích se kurz na vítězství asijského celku pohyboval okolo 18:1.

Satoranský a spol. roli favorita od začátku potvrzovali a po pěti minutách vedli 9:2. Následoval krátký výpadek pod oběma koši, čehož Japonci využili ke srovnání na 9:9. Pak na hřiště přišel Lukáš Palyza, jenž dvěma trojkami uklidnil své spoluhráče.

"Byl jsem připravený. Proti Lotyšsku jsem toho moc nenahrál, ale toto byl typologicky jiný soupeř a očekával jsem, že budu jeden z klíčových hráčů pro to, aby se vyhrálo," řekl Palyza po utkání novinářům.

V úvodu druhé čtvrtiny právě ostravský odchovanec proměnil dva trestné hody, čímž české lvy posunul do dvouciferného vedení. Japonský tým se zlepšil v útoku, a tak náskok přestal narůstat. Tečku za prvním poločasem nemohl napsat nikdo jiný než Palyza, který se prosadil zároveň se závěrečným klaksonem.

Petr Benda mezi dvěma Japonci ve druhém duelu olympijské kvalifikace v Bělehradě

Ve druhé půli soupeř chvíli kousal, přiblížil se na deset bodů a zdálo se, že Ginzburgovi svěřenci mají problém s japonskou zónovou obranou. Tyhle obavy se však rozplynuly po dalších třech dalekonosných trefách Lukáše Palyzy na přelomu třetí a čtvrté čtvrtiny.

Hráči v bílých dresech vedli více než dvacetibodovým rozdílem a mohli utkání dohrát v klidu. Krom střelecké exploze náhradníka Palyzy a jistého výkonu Tomáše Satoranského na rozehrávce (11 bodů a 7 asistencí) potěšil i fakt, že se do statistik střelecky zapsalo hned deset českých hráčů. Slabinou byly opět trestné hody (4/12).

Povinnou výhru nad outsiderem tedy čeští basketbalisté zvládli a nyní je před nimi páteční semifinálová výzva proti domácím Srbům. Podle původního plánu se s nimi chtěli utkat až ve finále, ale to se po výpadku s Lotyšskem změnilo. „Kdo chce do Ria, musí stejně porazit Srby,“ říkal hned po prohře s baltickým soupeřem kapitán českého týmu Jiří Welsch.

Srbové ve skupině porazili Portoriko 87:81 a ve středu si poradili s Angolou 83:60. Zatím parta okolo Teodosiče a Raduljici nepůsobí tak silným dojmem jako na loňském Mistrovství Evropy, kde ve čtvrtfinále porazili Českou republiku 89:75. Žádné peklo dosud nevytvořili ani srbští fanoušci, kteří rozlehlou Kombank Arenu (kapacita 25 000) zatím zdaleka nevyprodali a nerozvášnili.

ČR - Japonsko 87:71 (23:14, 48:35, 69:51)
Nejvíce bodů:
Palyza 22, Satoranský 11, Pumprla 9, Veselý, Benda a Auda po 8 - Cudži 18, Hiedžima 16, Takeuči 13. Fauly: 16:19. Trestné hody: 12/4 - 14/10. Trojky: 9:9. Doskoky: 43:35.

Konečná tabulka:

1. Lotyšsko 2 2 0 159:107 4
2. Česko 2 1 1 146:142 3
3. Japonsko 2 0 2 119:175 2

Srbové s přehledem vyhráli skupinu

Basketbalisté Srbska podle očekávání s přehledem postoupili do semifinále olympijské kvalifikace v Bělehradu. Po Portoriku vyhráli v základní skupině i nad Angolou 83:60. V semifinále v pátek vyzvou vítěze duelu mezi Českem a Japonskem.

Vicemistři Afriky favorita zaskočili a v první čtvrtině s ním díky přesné střelbě drželi krok. Postupně ale začínalo mít Srbsko navrch, ve třetí části si vybudovalo klidný dvouciferný náskok a bez problémů si hlídalo vítězství.

Dařilo se zejména Bogdanu Bogdanovičovi, který zaznamenal 12 bodů a osm asistencí. Nikola Jokič přidal 17 bodů.

Ve filipínském turnaji už ve skupině vypadl domácí výběr po prohře 80:89 s Novým Zélandem, přestože hvězda Filipín Andrey Blatche nastřílel 30 bodů. Kanada pak udolala Senegal 58:55. Africkému celku nepomohlo ani 16 bodů a deset doskoků Maurice Ndoura, hráče Realu Madrid.