Bárta vyhrál ve 2. etapě Tour sprinterskou prémii, neděli ovládl Greipel

0
Zimák k play off NHL. Lener i analytik tipují postup Bostonu. V čem se Nečas blíží Pastovi?
Mám rád, když Ostrava žije Baníkem, říká Buchta. Je rychlejší než Tanko?

Druhou etapu 102. ročníku cyklistického závodu Tour de France ovládl André Greipel, žlutý trikot vybojoval Fabian Cancellara. Závod se vydařil také Jan Bártovi, který vyhrál sprinterskou prémii. Dlouho byl také v čele závodu, 62 kilometrů před cílem ho však peloton pohltil.

Druhou etapu Tour de France vyhrál ve spurtu Němec André Greipel z týmu Lotto, který na cílové pásce těsně porazil slovenského jezdce Tinkoff-Saxo Petera Sagana a připsal si sedmý triumf na Tour. Třetí místo vybojoval švýcarský lídr stáje Trek Fabian Cancellara, jenž se díky tomu ujal vedení v průběžném pořadí.

Z českých cyklistů byl dnes na trati z Utrechtu do provincie Zeeland nejvíce vidět Jan Bárta. Jezdec stáje Bora-Argon, který si chtěl vynahradit zklamání z úvodní časovky, vyrazil hned v prvních metrech do úniku a v čele závodu strávil strávil takřka celý den. V polovině etapy v Rotterdamu ovládl sprinterskou prémii, nakonec ho ale peloton pohltil a do cíle dorazil na 52. místě s odstupem 1:28 minuty.

Z českého kvarteta se druhá etapa nejlépe vydařila Romanu Kreuzigerovi, který pomáhal rozjíždět Saganovi spurt a do cíle na umělém ostrově Neeltje Jans na severu Nizozemska dojel na 18. místě. V roztaženém pelotonu, který se v závěru i kvůli silnému větru, dešti a pádům rozdělil do několika skupinek, zaostal za vítězem o čtyři sekundy.

Zdeněk Štybar na 22. místě ztratil jedenáct sekund a v celkovém pořadí mu patří 12. příčka. Leopold König dojel ve stejném času jako Bárta na 57. místě.

V hlavní skupině stejně jako česká dvojice dojeli i někteří favorité v čele s obhájcem titulu Vincenzem Nibalim, který v závěru na mokré silnici doplatil na tvrdý pád a ztratil kontakt s čelem, Nairem Quintanou či domácím Thibautem Pinotem. V popředí se naopak udrželi vítěz Tour z roku 2013 Chris Froome a dvojnásobný šampion Alberto Contador, jenž by po triumfu na Giru d'Italia rád získal cenný double.

"Je to obrovská výhoda, že jsme po dni na rovinaté trati v téhle pozici," řekl Froome, jenž v etapě dospurtoval sedmý a v celkovém pořadí ztrácí na desátém místě na Cancellaru 48 sekund. "Tohle je ale třítýdenní závod, kde se všechno denně mění, takže uvidíme, jak to bude dál," dodal Brit s odkazem na loňský ročník, ze kterého musel po pádu v 5. etapě odstoupit.

Contador si nemohl vynachválit týmovou spolupráci Tinkoff-Saxo v náročných podmínkách. "Jsou dny jako tento, kdy jste vážně šťastní, že máte kolegy, jako jsou ti moji," prohlásil Španěl, jenž vloni rovněž Tour nedokončil, když si při pádu v 10. etapě zlomil holeň.

Cyklistický etapový závod Tour de France

2. etapa: Utrecht - Zeeland (166 km): 1. Greipel (Něm./Lotto) 3:29:03, 2. Sagan (SR/Tinkoff-Saxo), 3. Cancellara (Švýc./Trek), 4. Cavendish (Brit./Etixx-Quick-Step), 5. Oss (It./BMC), 6. Van Avermaet (Belg./BMC), 7. Froome (Brit./Sky), 8. Dumoulin (Niz./Giant), 9. Martin (Něm./Etixx-Quick-Step), 10. Barguil (Fr./Giant) všichni stejný čas, ...18. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -4, 22. Štybar (ČR/Etixx-Quick Step) -11, 52. Bárta (ČR/Bora-Argon 18), 57. König (ČR/Sky) oba -1:28.

Průběžné pořadí: 1. Cancellara 3:44:01, 2. Martin -3, 3. Dumoulin -6, 4. Sagan -33, 5. Thomas (Brit./Sky) -35, 6. Oss, 7. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step) oba -42, 8. Van Garderen (USA/BMC) -44, 9. Van Avermaet, 10. Froome oba -48, ...12. Štybar -54, 16. Kreuziger -1:08, 32. König -2:09, 80. Bárta -3:01.