+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
Ilona Kolářová
13. července 2015 • 04:30

Kruté Pyreneje! Tour čeká zběsilý přesun, závodníky prověří hory

TOP VIDEA
CELÝ SESTŘIH: Bohemians - Slavia 0:0. Vršovické derby bez vítěze CELÝ SESTŘIH: Bohemians - Slavia 0:0. Vršovické derby bez vítěze
SESTŘIH: Hoffenheim - Werder Brémy 1:0. Pavlenkovu premiéru zkazila teč SESTŘIH: Hoffenheim - Werder Brémy 1:0. Pavlenkovu premiéru zkazila teč
VŠECHNA VIDEA ZDE

Týmová časovka v neděli vpodvečer končí a cirkus jménem Tour de France se okamžitě dává do pohybu. Z Bretaně na západě Francie je třeba celý ten kolos přesunout na jih do města Pau, centra pro pyrenejské etapy. Po dnešním dnu volna tu začne opravdová Tour – cyklisté vyzvou na souboj hory.Akci Kulový blesk bere vždy do rukou organizátor Tour de France, společnost ASO. Někdy vsadí na rychlovlaky, jež dokážou překonat Francii za pět hodin, tentokrát bylo vhodnější poslat cyklisty na jih letecky.

Hned po skončení nedělní týmové časovky se začal bod za bodem odvíjet itinerář přesunu, aby dnešní volný den zůstal opravdu volným a jezdci ho netrávili na cestách.

Kolem půl šesté večer mívají jezdci po závodě padla, i tentokrát po odvedené práci zmizeli v týmových autobusech. Tam se vysprchovali a občerstvili, ale to už s nimi bus uháněl směrem letiště k přistaveným letadlům.

„Dva speciály veškerý ten cirkus poberou. No, všechen ne, jedná se jen o závodníky a sportovní ředitele. Zbytek lidí a materiál cestuje po zemi v kamionech,“ popisuje bývalý jezdec týmu Etixx-Quick Step (tehdy ještě Omega-Pharma) František Raboň.

Froome udržel trikot i po týmové časovce
Froome udržel trikot i po týmové časovce

Válení v posteli nehrozí

Kamiony s nákladem, který nebyl potřeba v týmové časovce, vyrazily do Pau už v neděli ráno, autobusy hned poté, co vyklopili závodníky na letišti.

V deset večer přistáli, v jedenáct se dostali na hotel, šli na večeři a vyspat se. A když se ráno cyklisté probudili, na parkovišti před hotelem už na ně čekal jejich autobus, který dorazil na místo během noci.

„Jezdec absolutně nezaznamená žádný problém, že by musel třeba čekat na kola, nebo neměl vyprané oblečení, či mu něco chybělo. Probere se a může si užít den volna bez cestování,“ usmívá se Raboň.

Válení v posteli si pod tím ale nepředstavujte. Od zítřka si bere slovo krutý pyrenejský program a je potřeba být na něj nabuzený. „Troufám si tvrdit, že tělo osmdesáti až devadesáti procent závodníků by na den nicnedělání zareagovalo špatně,“ myslí si Raboň, jenž teprve letos ukončil kariéru. „Já ty dny volna taky neměl rád,“ dodává.

Kdyby jezdce čekala lehčí rovinatá etapa, jeli by se projet na hodinu dvě, třeba by se i někde cestou stavili na kávu. Ovšem před těžkou horskou etapou jako je tomu letos, je potřeba důkladně roztočit nohy. „Kolikrát je potřeba šlapat na tréninku i tři hodiny, byť třeba jenom volně. Aby nohy zůstaly v tahu,“ líčí náplň volného dne Raboň.

Dnes je čas i na speciální masáže a hlubší regeneraci. Spousta jezdů si líže rány po pádech a o dni volna je na to přece jen víc času než při denním koloběhu Tour. „Za námi dokonce létali na ten jediný den různí specialisté a dávali nás dohromady,“ vzpomněl Raboň.

PROGRAM TOUR DE FRANCE 2015:

Datum Etapa Typ etapy Lokace Vzdálenost
4. července 1 Časovka Utrecht/Utrecht 13,8 km
5. července 2 Rovinatá Utrecht/Zélande 166 km
6. července 3 Rovinatá Anvers/Huy 159,5 km
7. července 4 Kopcovitá Seraing/Cambrai 223,5 km
8. července 5 Rovinatá Arras Communauté Urbaine/Amiens Métropole 189,5 km
9. července 6 Rovinatá Abbeville/La Havre 191,5 km
10. července 7 Rovinatá Livarot/Fougéres 190,5 km
11. července 8 Rovinatá Rennes/Mur-de-Bretagne 181,5 km
12. července 9 Časovka Vannes/Plumelec 28 km
13. července - Volný den Pau -
14. července 10 Horská Tarbes/La Pierre-Saint-Martin 167 km
15. července 11 Horská Pau/Cauterets-Vallée de Saint-Savin 188 km
16. července 12 Horská Lannemezan/Pleteau de Beille 195 km
17. července 13 Kopcovitá Muret/Rodez 198,5 km
18. července 14 Kopcovitá Rodez/Mende 178,5 km
19. července 15 Kopcovitá Mende/Valence 183 km
20. července 16 Kopcovitá Bourg-de-Péage/Gap 201 km
21. července - Volný den Gap -
22. července 17 Horská Digne-les-Bains/Pra Loup 161 km
23. července 18 Horská Gap/Saint-Jean-de-Maurienne 186,5 km
24. července 19 Horská Saint-Jean-de-Maurinne/La Toussuire-Les Sybelles 138 km
25. července 20 Horská Modane Valfréjus/Alpe d'Huez 110,5 km
26. července 21 Rovinatá Sévres-Grand Paris Seine Ouest/Paris Champs-Elysées 109,5 km
 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze