Autor: iSport.cz
0
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí

Poslední horskou etapu Tour de France vyhrál domácí cyklista Warren Barguil. Žlutý trikot udržel britský obhájce Chris Froome o 23 sekund před Francouzem Romainem Bardetem a má na dosah čtvrtý celkový triumf. Do konce závodu zbývají už jen dvě rovinaté etapy a časovka jednotlivců, která je jeho silnou disciplínou.

Barguil si dojel pro druhý etapový úspěch na letošní Tour i v kariéře. Pětadvacetiletý cyklista, který o vítězství rozhodl po úniku v závěrečném stoupání na Col d'Izoard, si navíc zajistil i celkové prvenství ve vrchařské soutěži. Musí však závod dokončit.

"Tyhle tři týdny jsou jako sen," uvedl Barguil. "Včera večer jsem se bavil s Michaelem (Matthewsem) a rozhodně by nás nikdy nenapadlo, že bychom mohli získat puntíkovaný a zelený trikot a ještě oba vyhrát etapu. Je to neuvěřitelné," připomněl také vedoucího jezdce spurtérské soutěže a týmového kolegu.

Také favorité začali bojovat až v posledním kopci, ale Froome všechny útoky bez problémů kontroloval. Nakonec obsadil čtvrté místo těsně za Bardetem, který se díky bonifikaci posunul na druhou příčku průběžné klasifikace a snížil náskok britského lídra o čtyři sekundy. Na třetí místo klesl Rigoberto Urán se ztrátou 29 vteřin.

"Zkusil jsem Uránovi s Bardetem ujet, ale bylo to nemožné," řekl Froome. "Jsem rád, že tentokrát jsem přežil Alpy bez úhony, protože jsou pro mě vždycky náročné. Teď uvidíme, jak dopadne časovka v Marseille. Už jsem viděl její profil a bude hodně rychlá," přidal.

Bardet přiznal, že pokud se nestane něco nečekaného, Froome má celkové prvenství jisté. "Dal jsem do toho všechno a v cíli jsem myslel, že se udusím. Dojel jsem silou vůle," prohlásil. "Zkusil jsem nastoupit a risknout úplně všechno. Ničeho nelituji, už teď je tahle Tour úspěšná," dodal.

Nejlepším z českých cyklistů byl Roman Kreuziger na 28. místě, který do cíle dorazil čtyři minuty za Barguilem. Vidět byl také Zdeněk Štybar, protože byl od začátku etapy ve skupince asi 50 jezdců v úniku. Zhruba 54 km před cílem ale při prvním stoupání na Col du Vars začal ztrácet a nakonec dojel na 61. pozici.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 18. etapa (Briancon - Izoard, 179,5 km):
1. Barguil (Fr./Sunweb) 4:40:33, 2. Atapuma (Kol./SAE Team Emirates), 3. Bardet (Fr./AG2R), 4. Froome (Brit./Sky) všichni -20, 5. Urán (Kol./Cannondale) -22, 6. Landa (Šp./Sky) -32, 7. Meintjes (JAR/SAE Team Emirates) -37, 8. D. Martin (Ir./Quick-Step) -39, 9. S. Yates (Brit./Orica) -59, 10. Contador (Šp./Trek-Segafredo) -1:09, ...28. Kreuziger (ČR/Orica) -4:08, 61. Štybar (Quick-Step) -13:41, 110. Cink (ČR/Bahrajn Merida) -25:46.

Průběžné pořadí: 1. Froome 78:08:19, 2. Bardet -23, 3. Urán -29, 4. Landa -1:36, 5. Aru (It./Astana) -1:55, 6. D. Martin -2:56, 7. S. Yates -4:46, 8. Meintjes -6:52, 9. Barguil -8:22, 10. Contador -8:34, ...23. Kreuziger -57:45, 66. Cink -2:31:50, 102. Štybar -3:08:07.